banner6

Mezarlıklar ziyaretçi akınına uğradı

Türkiye’nin dört bir yanında olduğu gibi Adana’da da mezarlıklar adeta doldu taştı. Sevdiklerini kaybetmenin acısını yaşayan aileler, mezarlıklara akın etti. Yakınlarının mezarları başında dua etti, gözyaşı döktü.

Mezarlıklar ziyaretçi akınına uğradı

 

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) - Adana’da bayram arifesinde mezarlıklar sabahın erken saatlerinde ziyaretçi akınına uğradı. Yakınlarının mezarı başında Kur’an-ı Kerim okuyup dua eden vatandaşlar, mezarların çevre temizliğini yapıp çiçekleri suladı. Adana Valiliği tarafından da şehitlikte tören düzenlendi.

DUA EDİLDİ

Adana Valiliği tarafından da şehitlikte tören düzenlendi. Törende şehitler için Kuran okundu, dua edildi. Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ve komutanlar şehit ailelerine karanfil verip şehit mezarlarına karanfil bıraktı. Vali Demirtaş, bütün şehitlerin mezarlarını tek tek dolaşıp karanfil bıraktı. Demirtaş, şehitlikte bulunan ailelere başsağlığı dileyip karanfil verdi.

Vali Demirtaş, bütün şehitliğe karanfil bıraktıktan sonra beraberindeki protokol ile şehitlikten ayrıldı.

Acının daima taze olduğu yer ise şehitlikler oldu. Terörle mücadelede evlatlarını şehit veren aileler, oğullarının ay-yıldızlı Türk bayraklarıyla donatılan mezarını ziyaret etti; dua etti. Şehit çocukları da babalarının mezarlarına sarıldı. Şehitlerin silah arkadaşları da onların mezarı başında saygı nöbeti tuttu.

1998 yılında Hakkari’nin Çukurca kırsalında teröristlerle çıkan çatışmada şehit düştüğünde henüz 21 yaşında olan Jandarma Er İlyas Çulha’nın acısı da tam 19 yıldır hiç dinmiyor. Şehidin henüz bir yaşında olan yeğeni Rabia Betül Çulha, amcasının mezarı başında kendince oyun oynadı, şehidin fotoğrafına dokunup öpücük kondurdu. Şehidin ağabeyi Mehmet Çulha da; “Her bayram, aynı acıyı yaşıyoruz. Arife günleri, soğuk taşlara sarılıp gidiyoruz. Vatan sağ olsun” ifadesini kullandı.

2007 yılında evlilik hazırlıkları yaparken, Diyarbakır’ın Dicle ilçesinde teröristlerce yola tuzaklanan mayının patlatılması sonucu şehit düştüğünde 20 yaşında olan Jandarma Er Ayhan Güngör’ün acısı da hala yüreklerdeki tazeliğini koruyor. Şehidin henüz 10 aylık olan yeğeni Osman Emir Güngör de hiç görmediği amcasının mezarını ziyaret etti. Şehidin ağabeyi Cumali Güngör, her bayram arifesinde şehitliğe gelip dua ettiklerini, kardeşiyle bayramlaştığını anlattı

Piyade uzman çavuş olan babası Kadir Demiryürek, 12 Nisan 2016 tarihinde Mardin’in Nusaybin ilçesinde teröristlerle girilen çatışmada şehit düştüğünde henüz 1 buçuk yaşında olan Lara Demiryürek de bayram arifesinde babasının mezarını ziyaret etti. Üzerine Türk bayrağını takan küçük kız, her şeyden habersiz babasının mezarı başında oyun oynadı. Şehidin eşi Gülcan Demiryürek de hayat arkadaşının mezarına kırmızı kalplerden oluşan süsleme ve kırmızı gül bırakıp, gözyaşı döktü.

Bazı şehit yakınlarının, küçük çocuklar için şehit oğullarının mezarı başına bayram şekeri bırakmaları da dikkat çekti. Şırnak’ta yüksek gerilim hattına takılarak düşen helikopterde şehit olan 13 asker arasında yer alan 32 yaşındaki Pilot Yüzbaşı Serhat Sığnak’ın annesi Sema Sığnak ve babası Hayati Sığnak da ilk kez bir bayramı oğulları olmadan girdi. Baba Sığnak, oğlunun mezarı başında metanetini korumaya çalışırken, anne Sığnak ise, gözyaşlarına hakim olamadı ve oğlunun ardından bir kez daha ağıtlar yaktı.

ŞEHİTLERİN MEZARINA KARANFİL BIRAKTILAR

Şehit yakınları temizledikleri mezar taşlarını okşayıp, gözyaşı döktü, dua etti.

MEZARLIK ZİYARETÇİ AKININA UĞRADI

Adana’da sıcak havaya rağmen mezarlıklar vatandaşlar tarafından adeta doldu taştı. Asri Mezarlığı’na akın eden vatandaşlar, yakınlarının mezarlarını temizleyip dua etti.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2017, 13:34

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER