banner6

Mide küçültmeye bakış değişti

Kendi eşini de ameliyat eden Op. Dr. Erdal Cücük:

Mide küçültmeye bakış değişti

Mide küçültmeye bakış değişti

 

 

MURAT YILDIRIM

 

Obeziteden diyet ya da spora rağmen bir türlü kurtulamayanların başvurduğu tedavi yöntemlerinden biri olan mide küçültme (tüp mide) ameliyatları, giderek daha fazla tercih ediliyor. Mide küçültme (mide küçültme) ve gastrikby-pass (zayıflama ve diyabet ameliyatı) konusunda Çukurova’daki en deneyimli isimlerden biri, bu ameliyatı geçtiğimiz aylarda kendi eşine de uygulayan Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Erdal Cücük. Adanalı bir hekim olan Op. Dr. Erdal Cücük, bu ameliyatla ilgili geçmişten gelen korku ve önyargıların artık iyice azaldığını söyledi. Medical Park Tarsus Hastanesi’nde görev yapan Op. Dr. Cücük, artık her yaş grubundan ve toplumun her kesiminden obezite hastalarının tüp mide ameliyatını tercih ettiğini vurguladı.

 

YANLIŞ BİLGİLENME VAR

 

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Erdal Cücük, “Birkaç kötü sonuçlanmış operasyon ve bunların basında yer alması nedeniyle, bu ameliyatların çok tehlikeli olduğu yönünde bir yanılgı oluştu. Birçok insan, tüp mide ameliyatları hakkında yanlış bilgiye dayalı önyargıya sahip. Ancak tüp mide (mide küçültme), gastrikby-pass (zayıflama ve diyabet ameliyatı) operasyonlarında risk binde 0,9’dur. Safra kesesi ameliyatındaki riskten biraz daha fazladır. Öte yandan by-pass ameliyatlarında risk binde 30, beyin anevrizmasında binde 110’dur. Kalça ameliyatlarında bile risk binde 20. Yani birçok ameliyata göre mide küçültme ameliyatında risk çok daha az.” dedi.

 

OBEZİTE BİR ÇOK HASTALIĞA YOL AÇIYOR

 

Konunun bir başka boyutuna dikkat çeken Op. Dr. Erdal Cücük, obeziteden kurtulamayan insanların diyabet, tansiyon, kalp, damar sertliği, uyku apnesi, eklem ağrıları, reflü gibi birçok hastalıkla mücadele ettiğini, kanser risklerinin arttığını kaydetti. Op. Dr. Erdal Cücük, bu hastalıkların oluşturduğu risk, bir tüp mide ameliyatının riskinden çok daha fazla olduğunu vurguladı. Op. Dr. Cücük, “Bu nedenle, tüp mide ameliyatlarıyla ilgili korku ve önyargılar doğru değildir. Fakat elbette, bu tür özellikli ameliyatlarda tecrübe çok önemlidir. Diğer yandan insanlar tüm mide ameliyatı olmuş başka kişileri ve sonuçlarını gördükçe rahatlıyor ve bu tedavi daha fazla tercih edilmeye başladı” dedi.

 

DAHA AZ YİYEREK DOYUYORLAR

 

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Erdal Cücük, mide küçültme ameliyatlarıyla ilgili olarak şu bilgiyi verdi: “Bu operasyon, obezite hastalarında mideyi küçültmek, dolayısıyla kişinin çok daha az yiyerek doymasını ve böylece kilo vermesini sağlamak amacıyla yapılır. Gerçekleştirdiğimiz ameliyatta, 4-5 küçük delikten özel aletlerle ve kameralarla karın boşluğuna girilir ve kapalı yöntem uygulanır. Midenin yüzde 80-85’i, 1-1,5 saat süren bu operasyonla çıkarılır. Midenin kalan kısmı bir tüpü andırdığı için, bu operasyona ‘tüp mide’ operasyonu da denir.”

 

AVRUPA’DAN BİLE GELEN VAR

 

Op. Dr. Erdal Cücük’ün hastaları sadece Mersin, Adana ya da çevre illerde yaşayanlardan oluşmuyor. Türkiye’nin dört bir yanından, hatta yurt dışından da birçok obezite hastası, tüp mide ameliyatı için Op. Dr. Erdal Cücük’ün ameliyat masasına yatıyor. Erdal Cücük son olarak, İngiltere’de yaşayan 37 yaşındaki gurbetçi Gülay Hayırlı’yı ameliyat etti. 117 kilo olan evli ve 1 çocuk annesi Gülay Hayırlı, ameliyattan sonraki ilk gün yürümeye başlayan Hayırlı, 3’üncü gün taburcu edilince İngiltere’ye döndü. Genç kadın “Kilolarım yüzünden Londra gibi bir kentte evden çıkamıyordum, hapiste gibiydim. Zayıflayınca ilk işim Londra’yı gezmek olacak” dedi.

 

 

EŞİNİN DE MİDESİNİ KÜÇÜLTTÜ

 

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Erdal Cücük, mide küçültme ameliyatını geçtiğimiz aylarda kendi eşine de uyguladı. Op. Dr. Erdal Cücük’ün 13 yıllık eşi ve 1 çocuğunun annesi olan Sibel Cücük’ün uzun süredir devam eden reflüşikayeti, kilo aldıkça daha da arttı. 97 kiloya ulaşan, spor ve diyetle zayıflayamayan Sibel Cücük, tüp mide  (mide küçültme) ameliyatı olmaya karar verdi. Sibel Cücük, ameliyatını yapmasını istediği eşinin “Ameliyat sırasında heyecanlanabilirim, istersen ameliyatı başka bir cerrah arkadaşım yapsın” şeklindeki önerisini, “Ben sana güveniyorum” diyerek geri çevirdi. Op. Dr. Erdal Cücük’ün görev yaptığı Medical Park Tarsus Hastanesi’nde gerçekleştirilen operasyonla Sibel Cücük’ün midesinin yüzde 85’i laparoskopik yöntemle alındı. Aynı operasyonda, Sibel Cücük’ün reflü ameliyatı da yapıldı. Op. Dr. Erdal Cücük “İnsanın kendi yakınını, hele eşini ameliyat etmesi stres vericidir. Ama eşimin bana güvenmesiyle rahatladım” dedi.

 

12 KİLO VERİNCE, İNSÜLİNİ BIRAKTI

 

Fazla kiloları yüzünden şeker hastası olanlar, mide küçültme ameliyatıyla kilo verdiklerinde bu konuda da iyileşme imkanı yakalıyor. Kilo vermenin şeker hastalığına olan etkisinin en güzel örneklerinden biri, Mersinli Tülin Artar. Uzun süredir obezite hastası olan ve vücut ağırlığı 116 kiloya kadar çıkan 3 çocuk annesi Tülin Artar, buna bağlı olarak diyabet hastalığıyla da boğuşmaya başladı. İnsülin kullanmasına rağmen kan şekeri değerleri 400 ile 500 arasında olan Artar’ın kilo sorunu tansiyonunu da etkiledi. Tansiyonu 18-20 seviyelerinden aşağı inmeyen Artar, diyet ve sporla kilo veremeyince tüp mide (mide küçültme) ameliyatı olmaya karar verdi. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Erdal Cücük tarafından Medical Park Tarsus Hastanesi’nde tüp mide ameliyatı olan Tülin Artar, 14 günde 12 kilo verdi. 104 kiloya inen Artar’ın kan şekeri değeri insülün kullanmadan 130’a düştü.

 

EVLENEBİLMEK İÇİN AMELİYAT OLDU

 

Mide küçültme ameliyatları, fazla kiloların insanın hayatını sadece sağlık yönünden değil, sosyal açıdan da ne kadar değiştirebildiğini gösteriyor. Bunun en güzel örneklerinden biri, Adana’da yaşayan 145 kilo ağırlığında ve 31 yaşındaki Cem Güleryüz oldu. Güleryüz’ün fazla kilolarından dolayı yaşadığı sağlık problemlerine ‘evlenememe’ sorunu da eklendi. Beğendiği bütün kızlar ve ailelerin kendisine olumsuz yanıt vermesi üzerine zayıflamaya karar veren Güleryüz, spor ve diyet yaptı. Bundan da sonuç alamayan Güleryüz, Medical Park Tarsus Hastanesi’nde Op. Dr. Erdal Cücük tarafından ameliyat edildi. Midesinin yüzde 85’i alınan Güleryüz, “Ne zaman bir kızı beğenip evlenmek istesem, ailemle evlerine gittiğimizde kapıdan girer girmez vücudumu inceliyorlardı. Mimiklerinden, beni beğenmedikleri anlaşılıyordu. En az on kez bunu yaşadım. Sadece bir kız ‘Şişman olduğun için seninle evlenmem’ dedi. Diğerleri farklı şeyleri bahane etti ama ben asıl nedenin kilolarım olduğunu biliyorum” dedi.

 

 

1 AYDA NORMAL YİYEBİLİYORLAR

Mide küçültme ameliyatlarından sonra hastalar genellikle 1 gün sonra yürümeye, ardından sıvıyla beslenmeye başlayabiliyor. İkinci haftanın sonunda püre yiyebilen hastalar, bir aydan sonra normal beslenme şekline geçebiliyorlar. Ancak asitli ve yüksek kalorili içeceklerden, alkolden uzak durmaları, bunları nadiren ve az miktarda tüketmeleri, doktor kontrolünü bırakmamaları gerekiyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2017, 16:13

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER