banner6

Midyat Belediye Başkanı Şahin, Kuveyt Büyükelçisi Al-Zawawi, misafir etti

Kuveyt'in Ankara Büyükelçisi Ghassan Al-Zawawi, Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin’in özel davetlisi olarak Midyat’a geldi.

Midyat Belediye Başkanı Şahin, Kuveyt  Büyükelçisi Al-Zawawi, misafir etti

ADNAN AVUKA

MARDİN(İLKHABER)- Kuveyt'in Ankara Büyükelçisi Ghassan Al-Zawawi, Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin’in özel davetlisi olarak Midyat’a geldi.

Midyat Belediye Başkanlığı önünde, Belediye Başkanı Veysi Şahin, Midyat Kaymakamı Tekin Dundar, AK Parti İlçe Başkanı Atilla Yarış, Belediye Başkan yardımcıları ve Belediye personeli tarafından karşılanan Büyükelçi Al-Zawawi, Mardin ve Midyat’ta olmaktan büyük onur ve mutluluk duyduğunu söyledi.

Büyükelçi Al-Zawawi Arapça ve tercümanı aracılığıyla yaptığı konuşmada, “dostum ve kardeşim  Muhterem insan Veysi Şahin’in önce Ankara’da ağırladık, iadeyi ziyaret için Midyat’ta misafiri olmaktan büyük mutluluk duydum. Gerçekten beni Mardin’e bağlayan bir şeyler var. Geçmişten Mardin’de bilim, ilim ve şeyhlerin var olduğunu duydum. Ankara’ya Büyükelçi olarak ilk atanmamla beraber ilk tanıştığım insanlar Mardinli oldular. Mardin’den Midyat’ta geldiğimde de yolda bana eşlik eden şoförüm tanıştığım kişilerin köylerini gösterdi. Midyat’ta da ayrı bir sevgi olmuştu bende. Ayrıca, burada çekilen filim, dizilerinde olduğunu biliyorum” İfadelerini kullandı.

  1. Belediye Başkanı Veysi Şahin’de, Midyat’ta ağırlamaktan büyük onur ve şeref duyduğunu belirterek, “Bir müddet önce vefat eden Kuveyt Emiri Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah'a bir kez daha Yüce Allah’tan rahmet diliyorum. Kuveyt halkına başsağlığı göreve başlayan Kuveyt Emiri Şeyh Nevvaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’a da muvaffakiyetler diliyorum. Sayın Büyükelçi Midyat dinlerin dillerin kesiştiği bir noktadadır. Biz yıllardır Süryani, Arap, Kürt, Ezidi çok güzel bir atmosferde ve kardeşçe yaşamaktayız. Allah’a çok şükür bugüne kadar hiçbir olumsuz davranış olmamıştır. Şu anda bu hoşgörü nedeni ile gerek Midyat’ta, gerekse de Mardin’de çok sayıda filim ve dizi filimler  çekilmektedir. Bunun temel ana sebeplerden biride ’taki ve Mardin deki hoşgörüdür. Biz Midyat Belediyesi olarak ve Midyat halkı adına ben sizleri burada ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduk şeref verdiniz.” Dedi.
  1. Tekin Dundar ise, Pandemi’den dolayı malum yeteri miktarda turist gelmediğini ifade ederek,  son bir aydır. Havaların da serin olmasıyla beraber misafirlerimiz gelmeye başladı. Yıllardan beri devam eden Kuveyt Türk ilişkilerinde süre gelen kardeşliğin bugün bir perçinini daha sizlerin sayesinde atmış oluyoruz. Biz Kuveytli kardeşlerimizi medeniyetin kesiştiği Midyat’ta ağırlamaktan memnuniyet duyarız. Tekrar hoş geldiniz şeref verdiniz.” dedi.

Başkan Veysi Şahin daha sonra günün anısına Kuveyt'in Ankara Büyükelçisi Al-Zawawi’ye üzerinde Kuveyt ve Türk Bayraklarının bulunduğu bir plaket takdim etti.

Kuveyt Büyükelçisi Al-Zawawi, beraberinde Müsteşarı Ahmad Bader Alrashed ve beraberindekiler daha sonra Mor Gabriel Manastırı  Turabidin Metropoliti   Samuel Aktaş'ı ziyaret etti. Midyat Kültür Evi, Belediye Konuk evi, Midyat’ın tarihi ve turistik mekânlarını gezen Al-Zawawi, Doğu Hıristiyanlığında önemli bir yeri olan (HAH) Anıtlı Köyündeki Meryem Ana Kilisesini ziyaret etti. Burada yetişen ünlü Mazruna, karfoki, verdi, siyah üzümden ikram edildi.

Büyükelçi Al-Zawawi, Mor Gabriyel Manastırı ve Meryem Ana Kilisesi ve Midyat İlçesindeki tarihi dokuya hayran kaldığını, farklı dil ve dinlere mensup insanların birlikte yaşam renklerinin dünyaya örnek teşkil etmesi gerektiğini söyledi.

Büyükelçi Al-Zawawi, Vali Mahmut Demirtaş ve ardından Deyrulzafaran Manastırı ziyaret edeceği öğrenildi..

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER