banner6

Mimar sayısı artıyor

Mesleğinde 50 yılını dolduran Hasan Ağ ve Yalçın Erdoğan’a anı plaketleri oda yöneticileri tarafından verildi.

Mimar sayısı artıyor

Bayram BULUT

 

ADANA (İLKHABER)- TMMOB Mimarlar Odası Adana Şubesi yönetimi tarafından yeni mesleğe başlayanlara rozetleri takıldı, meslekte 30-40 ve 50 yılını tamamlayanlara ise plaketleri takdim edildi.

 

Dünya Mimarlık Günü” etkinlikleri kapsamında TMMOB Mimarlar Odası Adana Şubesi’nde etkinlik düzenlendi. Düzenlenen etkinlikte açılış konuşması yapan Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Ozan Tüzün, meslekteki mimar sayısının her geçen gün arttığını söyledi. Yanlızca Adana Şubesi olarak yılda 100 ila 120 yeni üyeye ev sahipliği yaptıklarını hatırlatan Tüzün, “Adana Şubesi’nin sayısı her yıl 100 ila 120 arasında artarak ilerliyor. Bu gidişe göre mevcut okullarda okuyan öğrencilerimiz mezun olmasıyla  62 bin olan üyemizin 100 bin olacaktır. Bu vesileyle mesleğin ne kadar zor dönemden geçtiğini belirtmek istiyorum. “  dedi.

 

BELEDİYELERİMİZİ GÖREVE DAVET EDİYORUZ

Yapılı çevrenin oluşmasındaki mimarlık mesleğinin önemi hakkında bilgiler veren Başkanı Ozan Tüzün, “Bilindiği üzere  “İmar Barışı” adı altında; hukuka saygılı yurttaşların cezalandırıldığı, bir “İmar Affı” ile yasa ile karşı karşıyayız. Yasa dışı yapılaşmaları meşrulaştıran  söz konusu yasanın kentimizdeki yansımaları olarak, bitmiş görünen yapılarda yeni kat ilaveleri veya eklenti faaliyetleri konusunda şikayetler alınmaktadır. İlgili belediyelerimizi göreve davet ediyor ve gerekli denetimlerin yapılmak sureti ile olası hukuksuzlukların ve söz konusu yasanın fırsata dönüştürülmesinin engellenmesini talep ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

HERKESÇE BİLİNEN BİR GERÇEK

Planlamadan yoksun, mimarsız ve imarsız kentlerin daha iyi bir dünya vadetmediği herkesçe bilinen bir gerçek olduğunu anımsatan Başkan Tüzün, “Bir yandan inşaatların denetlenmesinde görev alan mimar ya da mühendis meslektaşlarımız, yapı denetim mevzuatına göre sorumlu tutularak para, meslekten men ve hatta hapis cezalarıyla karşı karşıya kalırlarken, ruhsat ve eklerine aykırı uygulamalar affedilmekte  her şey yapanın yanına kar kalmaktadır. Ayrıca, meslektaşlarımızın, inşaat ruhsatlarındaki imzalarının bürokrasiyi azaltma gerekçesi ile  kaldırılmak istenmesi ve  telif haklarının, kriterleri belli olmayan değerlendirmelerle kent estetik komisyonlarınca yok sayılması; mimarları, imar sürecinden uzaklaştırılmak isteğinin bir parçasıdır ve kabul edilemez. Planlamadan yoksun, mimarsız ve imarsız kentlerin daha iyi bir dünya vadetmediği herkesçe bilinen bir gerçektir. “ diye konuştu.

 

MESLEKTAŞLARIMIZA BAŞARILAR DİLİYORUM

Başkan Tüzün, projelerin proje yarışmalarıyla elde edilmesini talep ettiklerini belirtti. Bu özel günde, gelişmiş ülkelerde, en küçük kamusal yapı ve alanlara ait projelerin, katılımcı bir yöntem ile yapıldığını hatırlatan Başkan Tüzün, “Projelerin, standart ihale mevzuatı yerine, proje yarışmalarıyla elde edilmesini talep ediyoruz. Bu yöntemin kentsel dönüşüm mevzuatı ile yeniden yapılan kentlerimizde planlamadan, yapılara kadar tüm süreçlerde kullanılması  erektiğini vurguluyoruz. Dünya Mimarlık Günü’nüzü kutluyor, aramıza yeni katılan ve meslek hayatlarında uzun yıllar geçiren meslektaşlarımıza başarılar diliyorum.” şeklinde konuştu.

 

ANI ÖLÜMSÜZLEŞTİRDİLER

Açılış konuşmasının ardından rozet takma ve plaket takdim törenine geçildi.  Büyük bir heyecan yaşayan yeni mimarlar odası üyeleri rozetlerini takarken anı ölümsüzleştirmek için fotoğraflar çektirdi.

PLAKETLER VERİLDİ

Ardından ise mesleğinde 30 yılını dolduran Fatma Nur Çiftçi, Sühan İbrahim Yüksekışık, Baki Sarıaslan, Bahadır Ünüvar, Elif Aydın, Tülay Şahan, Berrin Birdoğan, Berrin Özdemir, Zihni Sefa Yüksel, Emir Mansur Mansuri,  Hacer Meltem Mansuri, Tamer Gülcan, İsmail Demir, Hıdır Kara, Hasan Suat Saraç, Hasan Aydın Aykaç, Aysun Özgün Aslan, A. Ali Özler, Silvia Killian Özler, Yüksel Tekcan, Şerife Zülal Çevik, Ahmet Balıkan, Sevda Canbolat, Adnan Necdet Çetinkale. Mesleğinde 40 yılını dolduran Suna Uzunyayla, Can Tapanyiğit, Mehmet Nuri Uzel, Ahmet Karahan, Ahmet Zekai Borçak, Feridun Osman Cirit, Kazım Erdoğdu, Alim Erdoğan, Mustafa Duysak, Gülseren Yalçın Ağba, Şekip Şahin, Timur Erdoğan Atal, Tevfik Necati Fettahlıoğlu, Kuddusi Kodal. Mesleğinde 50 yılını dolduran Hasan Ağ ve Yalçın Erdoğan’a anı  plaketleri oda yöneticileri tarafından verildi.

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2018, 13:35

nurten


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER