Minikler Ata’yı andı

Adana Meryem Mehmet Kayhan Ortaokulu’nda Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 81.nci yıl dönümünde öğrencilerin, velilerin, öğretmenlerin ve okul idarecilerinin katılımıyla törenle anıldı. Okulun bahçesinde yapılan anma programında saat 9.05’de sirenlerin çalmasıyla saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı okundu.

Minikler Ata’yı andı

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) - Meryem Mehmet Kayhan Ortaokulu gerçekleştirdiği anma töreni ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü andı. Yoğun katılımın olduğu törende minikler tarafından birbirinden güzel şiirler okunup, şarkılar söylendi.

Adana Meryem Mehmet Kayhan Ortaokulu’nda Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 81.nci yıl dönümünde öğrencilerin, velilerin, öğretmenlerin ve okul idarecilerinin katılımıyla törenle anıldı. Okulun bahçesinde yapılan anma programında saat 9.05’de sirenlerin çalmasıyla saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı okundu.

Ardından İngilizce Öğretmeni Ayten Mudu Ongun, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaparak, “Mustafa Kemal gibi düşünebilmek; işçisiyle, memuruyla; öğrencisiyle, öğretmeniyle; genciyle, yaşlısıyla Mustafa Kemal gibi düşünebilmek. Uygarlık yolunda ilerlediğimiz 21. yy’da ileriyi görebilen ve daha ileriye gitmeyi amaçlayan, yeni nesiller yetiştirmek, Mustafa Kemal gibi düşünebilmenin ilk adımıdır” dedi.

Yalnızca 10 Kasımlar değil, düşünce ufkumuzda Atatürk’ün mücadele azmi, bizlere yüklediği sorumlulukları ve gösterdiği hedefler asla unutulmamalıdır diyen Ongun konuşmasına şöyle devam etti;

“Bu adımı atarken, yeni neslin geçmişini iyi bilmesi ve özümsemesi gerekmektedir. Bunun içindir ki her fert, üzerine düşen sorumluluğun bilincinde olmalıdır.

Gelecekte ülkenin yönetimini devralacak, geleceğimizi yönlendirecek, uygar ve saygın bir ulus olma bilincini daha da pekiştirecek gençler, Ulu Önder Atatürk’ün İlke ve Devrimlerinin ışığında ilerlemelidir.

Bilinmelidir ki 1920–1938 yılları arasında sağlanan gelişme ve değişmeler hem milletin birbiriyle kucaklaşması, hem de çağ ile yarışmak düşüncesiyle doğmuştur. Uygulanması da milletin çağdaşlaşmaya katılması ve ona katkıda bulunması şeklinde gerçekleşmiştir.

Atatürk’ün Türk milletini büyük bir atılıma hazırladığı ve yönlendirdiği yüzyılda Avrupa ve Asya’nın pek çok ülkesinde totaliter rejimler veya diktatörlükler bulunuyordu. Böyle bir dünyada Atatürk, yabancı bir gazetecinin sorusuna “Ben kalpleri kırarak değil, kazanarak hükmetmek isterim.” diye cevap vermiştir.

Aynı çağda yaşayan, gerek kendi milletleri, gerekse dünya için endişe ve korku kaynağı olan bazı liderler, bugün ya unutulmuş ya da kötü miraslarıyla anılır olmuştur. Atatürk ise, sevgi ve saygı uyandırarak Türk milletini çağ ile tanıştırmaya gayret edip varlığını teminat altına almaya yöneltmiştir.

Yalnızca 10 Kasımlar değil, düşünce ufkumuzda Atatürk’ün mücadele azmi, bizlere yüklediği sorumlulukları ve gösterdiği hedefler asla unutulmamalıdır.

Ülkemizin en zor anında bile düşünüp ortaya koyduğu milli hedef ve stratejilerin hatırlanması, bu tür çabaların anlam ve değerinin çok iyi bilinmesi gerekmektedir.

Ancak bu şekilde ulu önderin kutsal emanetini gelecek çağlara ve nesillere ulaştırabiliriz. Ünlü bir devlet adamının dediği gibi; ‘Atatürk gibi insanlar, bir nesil için doğmadıkları gibi, belli bir devre için de doğmazlar; onlar önderlikleriyle yüzyıllarca milletlerin tarihlerinde hüküm sürecek insanlardır’

Ulu önderim, Atatürk’üm, iyi ki bizimleydin, iyi ki bizimlesin ve bizimle var olacaksın”

İngilizce Öğretmeni Ayten Mudu Ongun’un konuşmasının ardından Müzik Öğretmeni Mutlu Özer ile öğrencilerden Gökhan Bulut ve Kübra Kaya tarafından ‘Sen Benim Şarkılarımsın’ adlı eseri seslendirdi.

Sonrasında ise okul öğretmenlerinden Özlem Bağçeci ve Kübra Kaya, ‘Bülbülüm Altın Kafeste ile ‘Fikrimin İnce Gülü’ eseri ile ‘Kuvayi Milliye Destanı’ eserlerini okudu.

Türkçe Öğretmeni Tolga İlankut önderliğinde şiir grubunun okudu birbirinden güzel şiirler ile program son buldu.

Adana Meryem Mehmet Kayhan Ortaokulu bahçesinde düzenlenen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 81.nci yıl dönümü törenine öğrenciler, öğretmenler ve okul idarecilerinin yanı sıra çok sayıda veli katıldı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hamiyet bayar
Hamiyet bayar - 5 ay Önce

Çok güzel bir kutlama olmuş emeği geçenlere,katılanlara teşekkürler...gurur duydum...

SIRADAKİ HABER

banner2