Mısır Çarşısı esnafı destek bekliyor

Kış sezonundan umudunu bulamayan ve tüm hesaplarını yaz sezonuna göre yapan Adana’nın en eski çarşılarından olan Mısır Çarşısı esnafını bu kez corona virüsü salgını vurdu. Caddelerinin adeta bom boş olduğu çarşı esnafı kredi borçları ve kira ödemeleri için yardım bekliyor. Kış sezonunda umduğunu bulamayan ve tüm umutlarını yaz dönemine bırakan Adana’nın en eski alış veriş merkezi konumundaki Mısır Çarşısı’ndaki esnaf corona virüsü salgını ile birlikte müşteri sıkıntısı yaşamaya başladı.

Mısır Çarşısı esnafı destek bekliyor

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Kış sezonundan umudunu bulamayan ve tüm hesaplarını yaz sezonuna göre yapan Adana’nın en eski çarşılarından olan Mısır Çarşısı esnafını bu kez corona virüsü salgını vurdu. Caddelerinin adeta bom boş olduğu çarşı esnafı kredi borçları ve kira ödemeleri için yardım bekliyor.

Çin'in Wuhan kentinden çıkarak tüm dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde de beliren corona virüsü, beraberinde bazı tedbirleri de getirdi. Önlemler kapsamında özellikle insanların bir arada vakit geçirdiği kalabalık yerler kapatıldı, vatandaşların mümkün olduğunca evlerinden dışarı çıkmaması istendi.

Kış sezonunda umduğunu bulamayan ve tüm umutlarını yaz dönemine bırakan Adana’nın en eski alış veriş merkezi konumundaki Mısır Çarşısı’ndaki esnaf corona virüsü salgını ile birlikte müşteri sıkıntısı yaşamaya başladı.

Çoğu zaman günlerini satış yapmadan kapattıklarını belirten esnaf, salgın için alınan tedbirleri desteklediklerini belirterek yetkililerden kredi borçlarının ertelenmesini, kira ödemeleri için ise destek beklediklerini belirtiyor.

Çoğu günlerde hiçbir ürün satmadan kapattıkların belirten çarşı esnafı bir araya gelerek 3 aydır devam eden ve tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsü durum raporu hazırlayarak destek bekliyor.

Çarşıda üç kardeşiyle birlikte kıyafet ve ayakkabı dükkânı bulunan Mehmet Sündük, kötü bir kış sezonunu geride bıraktıklarını ve tüm umutlarının yaz dönemi olduğunu söylüyor.

Raporda esnaflar olarak sorunlarını dile getirdikleri rapora değinen Mehmet Sündük isteklerini şöyle dile getirdi;

“Tüm Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını, bütün dünyayı olduğu gibi ülkemizi de olumsuz yönde etkiledi. Bununla birlikte biz esnafları ve özellikle bizim gibi hizmet sektörü sektörünü çok sert bir şekilde etkilemiş olup bu zorlu sürecin ne zaman biteceğini kimse kestirememektedir. Bu bağlamda herkes elini taşın altına koymalıdır.

Normalde Ramazan ayı öncesi Nisan ayı içerisinde çok kişi tarafından düğün tarihleri belirlenmiş ancak malum corona virüsü salgını nedeniyle düğün, nişan gibi etkinlikler iptal edildi. Alış-veriş yok denecek kadar az. Tabi ki insanların sağlığı bizler için de çok önemli.

Biz esnaflar normal zamanlarda aidatları zor toplarken, şimdi elektrik faturalarını ve personel giderlerini karşılayamaz hale geldik.

Bazı esnaf arkadaşlarımız elektrik faturalarını ve personel giderlerini karşılayamadıkları için işyerlerini kapatma kararı almışlardır. Evlerine ceplerinde yalnızca 50 lira ile gidenler olduğunu bilmekteyiz. Hükümet tarafından açıklanan tedbir paketinde küçük esnafı koruyacak hiçbir paket açıklanmamıştır. Esnaflarımızın ne cari ne de nakdi durumu söz konusu değildir. Plaza esnafı olarak mülk sahiplerinin 2 ay kira almamasını, sürece göre kiraların ötelenmesini istiyoruz.

Bizim için yeni tedbir paketleri açıklanır en kısa sürede bu olumsuz durumdan kurtulur, hayat normale dönerse bugüne kadar nasıl kiralar düzenli ödenmişse, siz mülk sahipleri ile tekrar oturup konuşur durum değerlendirmesi yapar ve kiralarımızı düzenli olarak ödemeye devam ederiz.

Hepimiz burada çalışıyoruz ve geçimimizi buradan sağlıyoruz. Bugün bakıyorsunuz öğlen saatleri olmasına rağmen hiç satış yapmadık.

Toptancılarımıza olan çeklerimiz var. Bunun yanında diğer ihtiyaç giderlerimiz var. Bunları ödemede güçlük çekiyoruz. Tek umudumuz her şeyin yeniden normale dönmesidir.

Virüs sebebiyle gerekli tedbirlerin alınması güzel ancak unutmamalıyız ki, böyle gittiği sürece para kazanamayacağız. Para kazanamayınca kiramızı, elektriğimizi, vergimizi ve özellikle bankalara olan borcumuzu nasıl ödeyeceğiz. Bu konuda esnafın da sıkıntısı göz önüne alınarak gerekli çalışmaların yapılması gerekir. Bir an önce esnafın bu sıkıntısına çare bulunması lazım”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2