Mutfakta Umut Var

Milli Eğitim Bakanlığı ile BM Gıda Örgütü arasında imzalanan ve 7 ilde düzenlenen "Mutfakta Umut Var" projesi kapsamında aşçı yardımcısı yetiştirme kursu Sarıçam Evliya Çelebi Mesleki Teknik Anadolu lisesinde 6 şubat 2020 tarihinde başladı. Kurs başvuruları Aralık ayında internet üzerinden yapıldı

Mutfakta Umut Var

ADANA(İLKHABER)-Milli Eğitim Bakanlığı ile BM Gıda Örgütü arasında imzalanan ve 7 ilde düzenlenen "Mutfakta Umut Var" projesi kapsamında aşçı yardımcısı yetiştirme kursu Sarıçam Evliya Çelebi Mesleki Teknik Anadolu lisesinde 6 şubat 2020 tarihinde başladı. Kurs başvuruları Aralık ayında internet üzerinden yapıldı. Başvuru yapanlar arasında mülakat ile 15 yabancı misafir 15 de Türk vatandaşı olmak üzere 30 kursiyer belirlendi. Bu kursiyerlerle kurs halen devam ediyor .  Evliya Çelebi Meslek Anadolu Lisesi 3 ay sürecek kurs sonunda kursiyerler İş Kur aracılığıyla Adana'da bulunan otellere yerleştirilecek ve üç aylık iş başı eğitimi uygulanacak. Kursiyerlere toplam altı aylık eğitim sonunda aşçı yardımcısı belgesi verilecek.
MUTFAKTA UMUT VAR PROJESİ UMUT OLACAK
Yüzlerce kişinin hayatını değiştirecek Mutfakta Umut Var projesi Türkiyede 6 ilde geçici koruma altındaki Suriyelere ve ev sahibi topluluktan dezavantajlı gruplara gastronomi eğitimi ile iş imkanı sunmayı amaçlayor.  Mutfakta Umut Var projesi Birleşmiş Milletler ve Türkiye’deki bakanlıkların desteği ile hayata geçiyor.
Sarıçam Evliya Çelebi Mesleki Teknik Anadolu lisesi Müdürü Mehmet Demiryürek, projenin yerel mutfak geleneklerine uluslar arası boyut katarak bu alandaki çalışmalarda çok yönlü ve sürdürülebilir gelişime destek olacağını bildirdi. Proje çatısı altında bulunan herkes bu konuda bilinçlendirilecek mutfak eğitimleri süresince kullanılan tüm malzemeler geri dönüşüm, sağlıklı beslenme ve sıfır atık alanlarında değerlendirilecek. Bunun yanı sıra projeye dahil olacak uluslar arası deneyimli aşçıların bilgi birikiminden ve tekniklerden faydalanarak gastronomi alanında yerel Türk mutfağının ulusal platformla buluşturulması hedefleniyor. Mutfakta Umut  Var projesi ile geçici koruma altındaki Suriyelilere ve Türk vatandaşlarına eğitim verilerek katılımcıların otellerde ve restaurantlarda daha iyi iş bulmaları sağlanacak.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2