banner6

Nennioğlu: Aile hekimlerinin sorunları bir an önce çözülmeli

Sağlık-Sen Adana Şube Başkanı Bekir Nennioğlu, aile hekimlerinin yaşadıkları sorunlara dikkat çekti.

Nennioğlu: Aile hekimlerinin  sorunları bir an önce çözülmeli

Mehmet Emin Akçay

ADANA (İLKHABER)-Sağlık-Sen Adana Şube Başkanı Bekir Nennioğlu, aile hekimlerinin yaşadıkları sorunlara dikkat çekti.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Nennioğlu, aile hekimlerinin yaşadıkları sıkıntıların büyüyerek devam ettiğini söyledi. Yaşanan sorunları defalarca dile getirmelerine rağmen bir çözüm yolu bulunamadığını anlatan Nennioğlu, “Bu konuda tarafların katılımı ile Aile Hekimliği çalıştayı yapılarak sonuç raporları taraflara sunulmuştu. Yapılan çalışmada, Aile Sağlığı Merkezlerinde hekimler başta elektrik, su, ısıtma-soğutma, tıbbi malzemeleri, dezenfektanları,her türlü temizlik maddesine kadar, ekstra çalıştırılan hizmetli ve yardımcı sağlık personelinin maaşları  kendilerinin  aile sağlığı merkezlerinin tüm demirbaşı, kira ödemeleri, elektrik kesildiğinde jeneratörün mazot parası hekimler tarafından karşılandığını görülmüştü” dedi.

Aile hekimlerinin bu durumu karşılayamaz hale geldiklerini belirten ve aile hekimlerinin sorunlarının bir an önce çözülmesini isteyen Nennioğlu, “Başta elektrik olmak üzere faturalar yüzde yüzden fazla artış göstermiştir. Aile Hekimlerine verilen zamlarla bunlar karşılanamaz hale geldiğini, cari ödemelerin, giderleri karşılayamaz ve zor durumda, olduğunu belirtmiştik. Aile Hekimleri, hekimlik mi yapsınlar, eline kağıt kalem alıp, hesap kitap mı yapsınlar. Şaşırıp kaldılar. Resmen mali müşavir oldular. Çark dönmüyor artık. Artık hekimler ‘dama’ dedi. Aile Sağlığı Merkezleri gruptan çıkmayı, çalıştırılan hizmetli ve yardımcı sağlık personellerini işten çıkarmayı, pansuman gibi tıbbi işlemleri dahi yapmamayı düşünür hale gelmiştir” şeklinde konuştu.

 

Nennioğlu sözlerini şöyle tamamladı;

“Son gelinen noktada, aile hekimliği cari gider ödemelerindeki artış sadece yüzde 41.65 oranında yani enflasyon ayarında olmuştur. Oysa cari giderde kullanılmaya esas kalemlere ortalama yüzde 100- yüzde 200 arasında zam yapılmıştır. Memlekette çoğu yerde cari gider ödemeleri masrafları karşılayamaz hale gelmiştir. Ki bu hesaba bir de yılda yüzde 100 oranında artan kıdem tazminatı birikimleri dahil değildir. Bakanlık ve bürokratları aile hekimlerinin mali haklarının iyileştirilmesinde 2 parametre üzerinde durduklarını ifade etmişlerdi.

Bunlardan biri cari gider artışı diğeri de temele esas maaş ödemesinde artış idi. Bugün zamlı maaşa esas olan cari gider ödemesinde herhangi bir fark, herhangi bir artış maalesef yoktur. Ayın 15'inde diğer vaat edilen rakamda bir artış olup olmadığını öğrenmeye de 1 hafta kaldı. Acaba sayın bakanın söylediği "ayın 15'ini bekleyin" ifadesi bunun için mi idi? Yoksa bir kez daha aile hekimleri bir bardak soğuk su mu içecek bunu bekleyip göreceğiz. Biz bunun takipçisi olacağız.”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER