banner6

Nennioğlu: Çok ciddi bir kazanım

Sağlık Sen Adana Şube Başkanı Bekir Nennioğlu, “6.Dönem Toplu Sözleşmenin Sağlık ve Sosyal Hizmet bölümünün sonunda tabip dışı personelin  sabit ek ödeme yüzde 20 artırımlı ödeneceği hükme bağlanmıştır. Bu husus sağlık çalışanları açısından çok ciddi bir kazanımdır” dedi.

Nennioğlu: Çok  ciddi bir kazanım

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Sağlık Sen Adana Şube Başkanı Bekir Nennioğlu, “6.Dönem Toplu Sözleşmenin Sağlık ve Sosyal Hizmet bölümünün sonunda tabip dışı personelin  sabit ek ödeme yüzde 20 artırımlı ödeneceği hükme bağlanmıştır. Bu husus sağlık çalışanları açısından çok ciddi bir kazanımdır.” dedi.

Sağlık Sen Adana Şube Başkanı Bekir Nennioğlu döner sermaye ödemeleri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Döner Sermaye ödemelerinde hekimlerin hakkının kaybolmayacağını anlatan Nennioğlu, bunun önemli bir kazanım olduğuna işaret etti. YHS, GİH ve hiç performans alamayan sağlık çalışanlarına üst düzeyde fayda sağlayacağını anımsatan Nennioğlu, “6.Dönem Toplu Sözleşmenin Sağlık ve Sosyal Hizmet bölümünün sonunda tabip dışı personelin  sabit ek ödeme yüzde 20 artırımlı ödeneceği hükme bağlanmıştır. Bu husus sağlık çalışanları açısından çok ciddi bir kazanımdır. YHS, GİH ve hiç performans alamayan sağlık çalışanlarına üst düzeyde fayda sağlayacaktır.” diye konuştu.

Konunun takipçisi olmaya devam edeceklerini anlatan Nennioğlu sözlerini şöyle tamamladı;

 “Tabiplerinde yüzde 20 artırımlı ücret alabilmeleri için mücadele devam etmektedir. Tabip dışı çalışanların garanti gelirleri arttığı için tabiplerin ek ödemesinin azalacağı algısı oluşturulmaya çalışılmaktadır.  Halbuki sabit ödemeler performanstan ayrı hesaplanıp, daha sonra performanstan mahsup edilir. İlgili yönetmeliğe göre; "Dağıtılabilecek döner sermaye tutarının belirlenmesi. MADDE 8 – (1) Döner sermaye komisyonu, uluslararası sağlık hizmetleri kapsamı dışındaki dağıtılacak tutarı (karar alınan tutar), sağlık tesisinin o dönemde bu kapsamda elde ettiği gayrisafi hasılattan öncelikle Hazine payı, 24/5/1983 tarihli ve 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanununun 18 inci maddesinin birinci fıkrasının (k) bendi gereğince ayrılacak pay ile Bakanlık merkez payı ayrıldıktan sonra kalan miktarın 209 sayılı Kanunun 5 inci maddesinin üçüncü fıkrasında belirlenen oranın sağlık tesisi kalite katsayısı ile çarpımı sonucu bulunan miktarı geçmeyecek şekilde belirler." Şeklindedir. Görüleceği gibi sabit ödemeler Genel olarak performansı etkilemeyecektir. Bu hususun takipçisi olacağımızı herkesin bilmesini isterim.”

DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

Öte yandan 6. Dönem Toplu Sözleşmenin uzlaşı ile sonuçlanmasının ardından Sağlık Sen Adana Şubesi temsilciler ve üyeleri ile birlikte 6. Dönem Toplu sözleşme kazanımları konulu toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda madde madde kazanımlar ele alınırken üyelerin Toplu Sözleşme Süreci ile ilgili fikir ve önerileri genel merkeze iletilmek üzere raporlandırıldı.

Üyelerin memnun olduğu Toplu Sözleşme kazanımları için Şube Başkanı Bekir Nennioğlu, “Tarihi kazanımlar elde edilmiştir. Birileri kazanımlarımızı gölgelemek istese de, üyelerimiz kazanımların farkındadır ve bizlere teşekkür etmektedirler. Bizlerde şube yönetimi olarak üyelerimizin teşekkürünü alıyoruz. Toplu Sözleşme sürecinde büyük katkı sunan başta Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve Sağlık-Sen Genel Başkanımız Semih Durmuş’a teşekkürlerimizi iletiyoruz.” ifadelerini kullandı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42