banner6

Nihat Köse; “Veteriner Hekimler de aşılama listesinde olmalı”

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve mutasyona uğrayan korona virüsü önleyebilmek için dünyanın dört bir yanından ülkeler milyonlarca doz aşı sipariş ederken, Türkiye'de aşılama başladı.

Nihat Köse;  “Veteriner Hekimler de aşılama listesinde olmalı”

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Tüm dünyayı etkisi altına alan ve mutasyona uğrayan korona virüsü önleyebilmek için dünyanın dört bir yanından ülkeler milyonlarca doz aşı sipariş ederken, Türkiye'de aşılama başladı.

Kimlerin koronavirüs aşısı olacağıyla ilgili 4 aşamalı bir takvim belirlenirken, aşılamanın birinci aşamasının A grubunda sağlık kurumunda çalışanlar (kamu, özel, üniversite, vakıf vb. tıp fakültesi ve diş hekimliği fakültesi stajyer öğrencileri dahil) ile tüm eczane çalışanları (eczacı ve kalfalar dahil) şeklinde sıralandı.

Belirlenen sıralama hakkında açıklamalarda bulunan Adana Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Nihat Köse, Veteriner Hekimlerin ilk aşı olacaklar listesinin dışında tutulmasının doğru olmadığı belirterek, “Pandemi boyunca herkes kendini korumaya çalışırken kendini eve kapatmayan, ihtiyaç duyulduğunda en ön saflarda filyasyon ekiplerinde yer alan Veteriner Hekimler aşılamada sağlık sınıfının dışında tutuldu. Bunun en önemli nedeni bilgisizliktir. Bilinmektedir ki ülkemizin en önemli aşı çalışmalarını Virolog Akademisyen olan Veteriner Hekimler yürütmektedir.” Dedi.

Her gün onlarca hayvanla ve hayvan sahibiyle temas eden ve hayvanlarda başka salgınlarda olduğu gibi olası bu salgını da kontrol altına alacak veteriner hekimlerin korunamadığı taktirde hastalığın yayılmasında en büyük odak haline geleceğine dikkat çeken Nihat Köse şu bilgilere yer verdi;

“Ülkemizi ve Dünyayı etkisi altına alan birçok insanımızın canına mal olan pandeminin, tüm önlemlere ve mücadeleye rağmen halen devam etmektedir. Ancak pandemiyle mücadelenin en önemli ayağı olan aşılamada öncelikli gruplar belirlenirken ne yazık ki Veteriner Hekimler bu aşılama listesinin dışında tutulmuştur.

Covit-19 pandemisinin yaban hayatından insanlara bulaştığı, insandan insana, hatta bazı hayvanlara da insanlardan bulaştığı tespit edildi. Virüsün mutasyon yapma yeteneği göz önünde bulundurulduğunda, yarın hayvanlardan insanlara, insanlardan diğer insanlara, insanlardan hayvanlara, hayvandan hayvana bulaşma yeteneği kazanmayacağını kimse söyleyemez.

Eğer bu olursa insanlarımızı eve kapatabilirken, sokağa çıkma yasağı ile önlemler alırken bile önüne geçemediğimiz salgınla mücadele imkansız hale gelecektir. Sokaklarımızda binlerce hayvan varken hepimizin evinde hayvan beslenirken, virüsün hayvandan hayvana ve hayvandan insana, insandan hayvana bulaşma yeteneği kazanması durumunda çok kötü sonuçlar doğuracaktır.

Her gün onlarca hayvanla ve hayvan sahibiyle temas eden ve hayvanlarda başka salgınlarda olduğu gibi olası bu salgını da kontrol altına alacak veteriner hekimler korunamazsa hastalığın yayılmasında en büyük odak haline geleceklerdir.

Pandemi boyunca herkes kendini korumaya çalışırken kendini eve kapatmayan, ihtiyaç duyulduğunda en ön saflarda filyasyon ekiplerinde yer alan Veteriner Hekimler aşılamada sağlık sınıfının dışında tutuldu. Veteriner Hekimler olarak ihtiyaç duyulduğunda sağlık sınıfında ve hekim olarak değerlendirilen; aşılamada ise dışında tutulmamız kabul edilebilir değildir.

Aşı temininde bütün Dünya da görüldüğü üzere yerli aşıyı üretmek hem halkımızın sağlığı için hem de ekonomik açıdan büyük önem taşımaktadır. Bilinmektedir ki ülkemizin en önemli aşı çalışmalarını Virolog Akademisyen olan Veteriner Hekimler yürütmektedir.

Yani yakın zamanda Veteriner Hekimlerin ürettiği aşılarla halkımız aşılanacaktır. Biz Veteriner Hekimlerde sanırım kendi meslektaşlarımızın ürettiği aşıyla aşılanacağız. Evde kalmadık zoonozlarla mücadele ettik, evde kalmadık halkımızın sağlıklı gıdaya ulaşması için çaba harcadık, halk sağlığının korunması için çalıştık. Kırılsak ta, haksızlığa uğrasak ta mücadeleye devam edeceğiz.”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42