banner6

Nisan ayında 20 kadın cinayeti işlendi

Adana Kadın Meclisleri, kadına yönelik şiddete dair Atatürk Parkı’nda basın açıklaması yaptı.

Nisan ayında 20 kadın cinayeti işlendi

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana Kadın Meclisleri, kadına yönelik şiddete dair Atatürk Parkı’nda basın açıklaması yaptı.

Açıklamada Kadın Meclisleri adına konuşan Ceren Nergiz, her geçen gün kadına yönelik şiddet ve ölüm vakalarının attığına değindi. Koronavirüs (Kovid-19) salgınının daha çok kadınları etkilendiğini ve aile içi şiddetin arttığına dikkat çeken Nergiz, Nisan'da 20 kadının öldürüldüğünü ve 20 kadınında şüpheli bir şekilde ölü bulunduğunu kaydetti. Hükümeti, İstanbul Sözleşmesi’ni ve 6284 Sayılı Yasayı uygulamaya çağıran Nergiz, "Bizler, yetkililere yasayı uygulamakla, gerekli önlemleri almakla yükümlü olduklarını bir kez daha hatırlatıyoruz. Kadına yönelik şiddeti ve kadın cinayetlerini durdurmak için bütün kadınları mücadelemize davet ediyoruz" dedi.

Öldürülen kadınlar hakkında bilgiler veren Nergis, “Bayram sabahı Zeynep Şenpınar’ın, ondan üç gün sonra da Gülnur Kocabaş’ın ölüm haberini aldık. Bu gencecik kadınlar, kendi hayatlarına dair karar vermek istedikleri için en yakınlarındaki erkekler tarafından öldürüldüler. Zeynep, ayrılmak istediği ve daha önce de kendisine şiddet uyguladığı için şikâyetçi olduğu erkek tarafından canice öldürüldü. Şikâyetini geri çekse dahi Şönim tarafından durumu takip edilmeli, koruma altına alınmalıydı. Gülnur, kendisini “ayrılırsan öldürürüm” diyerek tehdit eden erkek tarafından, işe giderken sokak ortasında vurularak öldürüldü. İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasa etkin uygulansaydı, bugün bu kadınlar yaşayabilirdi. Kadın cinayetleri önlenebilir, yasayı uygulayın.” diye konuştu.

Covid-19 pandemisi başladığı günden bugüne, yetkilileri kadınlar için acil eylem planı oluşturmaları konusunda sorumluluk almaya davet ettiklerini ve etmeye devam ettiklerini dile getiren Nergis, “Çünkü biliyoruz ki kadınlar en çok evlerinde, en güvende olmaları gereken yerde öldürülüyorlar. Bütün savaşlar, salgınlar ve krizler gibi COVİD-19 da en çok kadınların hayatını etkiledi. Nisan ayında 20 kadın erkekler tarafından öldürüldü, 20 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu. Esin Güneş’ten, Şule Çet’ten biliyoruz ki şüpheli kadın ölümleri aydınlatılmadıkça, kadın cinayetlerini durdurmak mümkün değil. Şüpheli bir şekilde ölen her bir kadının davasının takipçisiyiz.” ifadelerini kullandı.

Kendilerine başvuran kadınların sayısı, pandemi başladığından beri neredeyse yüzde 55 arttığını işaret eden Nergis sözlerini şöyle tamamladı;

 “11 Mart-20 Mayıs arasında hikayelerini tek tek bildiğimiz 53 kadın cinayeti işlendi. Bizler, yetkililere yasayı uygulamakla, gerekli önlemleri almakla yükümlü olduklarını bir kez daha hatırlatıyoruz. Kadına yönelik şiddeti ve kadın cinayetlerini durdurmak için bütün kadınları mücadelemize davet ediyoruz.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER