banner6

Nusaybin halkını güzel günler bekliyor

Terör örgütü PKK Nusaybin ilçesinde yarattığı olayların ardından, huzurun ve güveliğin sağlanmasından sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı terörden zarar gören Nusaybinli vatandaşların biran evvel evlerine kavuşabilmeleri çalışmalara başladı.

Nusaybin halkını güzel günler bekliyor

 

ADNAN AVUKA

 MARDİN  (İLKHABER)- Terör örgütü PKK Nusaybin ilçesinde yarattığı olayların ardından, huzurun ve güveliğin sağlanmasından sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı terörden zarar gören Nusaybinli vatandaşların  biran evvel evlerine kavuşabilmeleri  çalışmalara başladı.  

 

 Nusaybin’deki TOKİ inşaatlarına gelen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Koordinatörü Daire Başkanı Mehmet Fethullah Aydın, Bakanlığın Mardin İl Müdürü Mesut Ağırakça ve Müdür yardımcısı Alaattin Demirat çalışmaları ve yapılan işleri denetledi.

Terörden büyük zarar gören ve evleri yerle bir olan Nusaybinli vatandaşlar için yapılmakta olan birinci ve ikinci etap 1406 konutluk proje devam ediyor. İnşaatları denetleyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Koordinatörü Daire Başkanı Mehmet Fethullah Aydın, İl Müdürü Mesut Ağırakça Müdür yardımcısı Alaattin Demirat inşaatları tek tek gezerek çalışmalar hakkında firma yetkililerinden bilgiler aldılar.

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki Nusaybin’de terörden zarar gören Vatandaşların bir an önce konutlarına kavuşmaları için bütün imkanların kullanılması yönünde emir verdiğini belirten Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Koordinatörü Daire Başkanı Mehmet Fethullah Aydın, “Bakanımız kesinlikte sorun istemiyor. Konutların biran önce bitmesi için emir verilmiştir. Şuanda hava sıcaklığı 50 ile 55 derece üzerindedir. Bu sıcaklıkta inşaatlarda kullanılan demirlerin üzerindeki ısı ise 65 ile 70 dereceye kadar çıkmaktadır. İşçiler ellerine aldıkları yanmaz eldivenleri giyerek çalışıyor. Burada çok büyük bir fedakarlıkla çalışmalar yapılıyor.  1406  konutun kaba  inşaatları  Kasım ayında bitmiş olacak. Bu konutlar sadece bir firmaya değil, birkaç firmaya verilmiş ve hepside canla, başla çalışıyor. Konutlar önümüzdeki yıl Eylül veya Ekim aylarında bitmiş olacak. Türkiye’nin en modern ve en sağlıklı konutlar yapılıyor. Özellikle depremlere dayanıklı bir yapıyla inşa ediliyorlar. Burada yapılan TOKİ evleri sadece değil cami, taziye evleri, 24 derslikli okullar, spor sahaları, marketler ve bugün en önemli şehirlerimizde ne varsa bura dada aynısı  yapılıyor.”dedi.

 Aydın sözlerine şöyle devam etti; “Bilindiği gibi 14.03.2016 tarihinde Nusaybin ilçesinde meydana gelen terör olaylarında yerleştirilen EYP  patlayıcıların  vatandaşların evlerinde getirilen hasar tespitinden sonra yine  temizliği  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ele alınarak enkazları kaldırılmış ve  temizlenme çalışmaları yapmıştır. Terör olaylarında 6 Bin’e yakın hasarlı konut ve işyeri  yıkılmıştır. Özellikle Abdulkadirpaşa, Dicle, Fırat ve Yenişehir Mahalleleri’nde meydana gelen terörden dolayı zarar gören vatandaşlara  burada TOKİ tarafından  konut yapılmaktadır.”

 TERÖRDEN ZARAR GÖREN VATANDAŞLARA ÖDEME YAPILMIŞ

  Nusaybin Kaymakamı Ergün Baysal terörden zarar gören ve kirada olan vatandaşlara bugüne kadar toplam 21.300.000 TL kira yardımı yapıldığı açıkladı. TOKİ Evleri inşaatlarında her zaman olduğu gibi sık bir şekilde evlerin bitmesi için denetleme ve müteahhitlerin sıkıntı çekmemeleri için takiplerini sürdürdüklerini dile getiren Baysal, “Bugüne kadar hiçbir sıkıntı görülmemiştir. Bundan sonrada görülmeyecektir.” dedi.

            MİROĞLU”TOKİ EVLERİ TAKİP EDİYORUZ

 Çevre ve Şehircilik Bakanlığından Gelen Koordinatör Daire Başkanı Mehmet  Fethullah Aydın görevi esnasında kendisini arayan milletvekili Orhan Miroğlu inşaatlar hakkında bilgi istedi. Aydın, Miroğlu’na şuanda yapılan çalışmaları denetimde  olduğunu, sıcaklık derecesi 50 ile 55 arasında olmasına rağmen  inşaatlarda işçilerin çalıştıklarını belirterek bilgi verdi. Miroğlu özellikle Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki’ye Nusaybin halkı adına kendisine teşekkür ettiğini belirterek “İnşallah en kısma zamanda TOKİ Evleri sahiplerine teslim edilecektir” diye konuştu.

  ALTIN ANAHTAR VERİLECEK

 Terörden ülke genelinde en çok hasar gören ve evlerinden kaçıp başka illere göç etmiş olan Nusaybinli vatandaşların önümüzdeki 2018 Eylül veya Ekim ayında teslim edilecek olan TOKİ Evleri Çevre ve Şehircilik Bakanına Nusaybin ile ilgisinden dolayı hem altın anahtar ve hem de hemşeri ilan edilerek teşekkür beratı verileceğini belirten Nusaybin STK temsilcileri “Sayın bakanımız ve milletvekillerimiz ile valimiz, kaymakamımız  ve burada ihalesini almış olan 12  etap firma temsilcilerine teşekkür edeceğiz. Gerçekten havaların bu kadar sıcak olmasına rağmen canla, başla çalışarak konutların bitmesi için çalışmalarını sürdürüyorlar. Nusaybin halkı ve STK olarak müteşekkiriz” ifadelerini kullandılar.

Hızla inşaatları  devam eden 6000’e yakın konut ve 4650 iş yeri  cami ve okullar ile sosyal tesisler Türkiye’nin en modern konutları olarak olacağı belirtilirken yetkililer” Nusaybin halkı mutlu bir yaşam sürdürebileceklerdir “ dediler.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2017, 15:14

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER