O tartışmanın kahramanı konuştu

‘Adana Kebabı’ soğanlı mı yapılır? Soğansız mı?

O tartışmanın kahramanı konuştu

BAYRAM BULUT

ADANA (İLKHABER)-Cumhuriyet Halk Partisi  (CHP) eski Genel Başkanı Altan Öymen ve eski Kültür Bakanı Ercan Karakaş 11. Çukurova Kitap Fuarı’na katılmak üzere geldikleri Adana’da basın toplantısı düzenledi.

CHP Adana İl Başkanlığı toplantı salonunda düzenlenen basın toplantısında kısa bir konuşma yapan CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut, CHP olarak 1977 genel seçim ruhu, 1989 yerel seçim ruhunu yakalamaları gerektiğini savundu. Barut, “O motivasyonu başarıya ulaşmak için parti içerisine sağlamamız gerekiyor. 1989 ruhunu yaşayanlardan bir tanesi de Eski Bakanlarımızdan Sayın Ercan Karakaştır” dedi.

ÖYMEN: CHP TEK BAŞINA AYAKLARI ÜSTÜNDE KALDI

Cumhuriyet Halk Partisi  (CHP) eski Genel Başkanı Altan Öymen, 1980 darbesi esnasında kapatılan birçok partinin kaybolduğunu şuanda siyasi hayatta bulunmadıklarını belirtti. Öymen, o dönemde siyasi partiler kapatılınca muhabir olarak mesleğe geri döndüklerini anlattı. Ancak siyasi yazılar yazmanın yasak olması nedeniyle kendilerinden il haberleri yapılmasını istediklerini ve il haberleri yapmaya başladıklarını vurgulayan Öymen, “1980 darbesinde bütün partiler kapatıldı. Birçok parti vardı. Daha sonra partiler tekrar açıldı. Bir tek CHP kendi ayakları üzerinde kaldı. Diğerleri koalisyon yaparak birleşti. Adana’ya bir kez daha gelmekten çok mutluyum. 1980 döneminde CHP’de tüm partilerle birlikte kapatılınca biz kaldık açıkta.  Herkes tekrar mesleğe dönmeye başladı. Bizde gazeteciliğe döndük. Gel zaman, git zaman siyasi yazılar artık yazılamayacağını söylediler. Biz ne yapacağız peki. Dediler ki gidin il röportajları yapın. Biz Adana’ya geldik il röportajı yapmaya. Dolaştık her şeyi öğrendik Adana’yla ilgili. Arada hoş sohbetler ettik. Ekonomik gelişmelerden, pamuğun yetişmesine kadar ve Adana Kebabı’na kadar ayrıntılarıyla, şalgam suyunu dahi öğrendik.” şeklinde konuştu.

ADANA KEBABI TARTIŞMASI

Adana Kebabı ile ilgili tartışmaya girmenin nasıl olsa yasak olmadığını ve Adana Kebabı’na soğan girer mi?, yoksa soğansız mı yapılır şeklinde tartışma konusuna katılarak taraflardan görüşler aldıklarını işaret eden Öymen, “Çok önemli şeyler Adana’da keşfettik. Adana Kebabı ile ilgili bir doktorun tartışması vardı. Adana Kebabı’na soğan konur mu? diye. Mesut diye birisi vardı. O Adana Kebabı’na ha soğan koymuşsun, ha cinayet işlemişsin diyordu. Onbaşılar diye bir yer vardı. Orada da Adana Kebabı’na isteğe bağlı soğan koyabilirsin diyordu. Konulur mu?, konulmaz mı? diye hepsinden demeçler aldık. Nasıl olsa siyasi yazılar yazmak yasak ama kebap tartışmasına girmek yasak değildi. O dönemde ben Adana’yı keşfetmiştim ama şimdiki durumunu merak ediyorum. Bu gelişimde bu eksikliğimi gidereceğim. Eskiden Adana’ya AdanaSA diyorlardı. Şimdi durum nedir bunları öğrenmek istiyorum.”  ifadelerini kullandı.

KARAKAŞ: BİR YIL HARİÇ TÜM FUARLARA GELDİM

Eski Kültür Bakanı Ercan Karakaş bu güne kadar bir yıl hariç Adana’da düzenlenen 10 kitap fuarına katıldığını söyledi. Kurdukları Demokrasi Vakfı tarafından düzenlenen panellere katıldığını anımsatan Karakaş, “11 yıldır Adana’da kitap fuarı yapılıyor Adana’da. Aslında ismi Çukurova Kitap Fuarı ama biz Adana kitap fuarı diyoruz. Bir yıl hariç tüm fuarlara geldim. Her geldiğimde sizlerle oturduk konuştuk sohbetler ettik. Paneller yaptık kitap fuarında bu kez de panellerimiz var. Biliyorsunuz siyasi partiler kitap fuarlarına katılmıyor, katılamıyor. Çünkü daha çok yazarların, yayıncıların sivil toplum kuruluşlarının etkinliklere katıldıkları yerler burası. Biz her sene birkaç etkinlik yapıyoruz. Partilerin yanı sıra vakıflar kuruluyor. Bizde Sosyal Demokrasi Vakfını kurduk. Partinin değerlerini ilkelerini savunan yan kuruluşlar çok önemlidir. Onlar bazen partinin ulaşamadığı yerlere de ulaşıyorlar. İşte kitap fuarları olduğu gibi. Bu fuarda Halit Atik arkadaşımızın yöneticiliğinde 3 panel yapıyoruz. Türkiye’deki basın özgürlüğünü tartışacağız bugün.” diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2018, 16:29

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2