banner6

Öğrencilere yeni güvenlik sistemi

Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu, özel yetenek sınavına başkasının yerine artık kimse hileli yöntemlerle sınava giremeyecek.

Öğrencilere yeni güvenlik sistemi

 Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu, özel yetenek sınavına başkasının yerine artık kimse hileli yöntemlerle sınava giremeyecek.

Çukurova Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’nda özel yetenek sınavına girecek adaylar için yeni güvenlik sistemleri geliştirdi. Daha önce kullanılan parmak izi tanıma sistemine birde yüz tanıma sistemi uygulaması getirildi. Başlatılan bu sistemle özel yetenek sınavında hileli yöntemleri engellemek amaçlanıyor.

430 ÖĞRENCİ BAŞVURU YAPTI

 Çukurova Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu'nun beden eğitimi öğretmenliği, antrenörlük ve spor yöneticiliği bölümlerine girebilmek için özel yetenek sınavına bu yıl 430 öğrenci başvuru yaptı. Başvurularda öğrencilere yüz tanıma sistemi uygulandı. Kimlik bilgileri, parmak izi, fotoğraf ve yüz tanıma sistemine kayıttan sonra kendilerine kart ve numara veren öğrenciler, yoğun güvenlik taramasından geçirildikten sonra Sakıp Sabancı Spor ve Sergi Sarayı'nda yapılan seçmelerde ter döktü. Bu uygulamayla şeffaflık ve güvenliği amaçladıklarını söyleyen Çukurova Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Müdürü ve Sınav Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sanlı Sadi Kurdak, özel yetenek sınavına giriş aşamasından sonra sınav sırasında da bir dizi uygulama getirdiklerinin altını çizdi.

BAŞKASININ YERİNE SINAVA GİRMEK YOK

 

Yapılan güvenlik önlemleri sayesinde  sınava katılacak kişilerin yerine başkalarının sınava girmesini önlemeye çalıştıklarını Kurdak, “Yaptığımız güvenlik önlemleri sayesinde sınava katılacak kişilerin yerine başkalarının girmesini önlemek istiyoruz. Bu sistemle birinin başkasının yerine sınava girmesi için tek yumurta ikizi olması gerekiyor. Kapalı mekanda çok fazla insan olduğu için sınavın tansiyonunun değişmemesi adına salona velileri ve izleyicileri almıyoruz. Sınav salonunun dışarısına yerleştirdiğimiz perdelere görüntü, skor ve puanları yansıtıyoruz. Bu şekilde sınavda olabilecek en şeffaf ortamı sağladığımıza inanıyoruz.  “ dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2017, 14:53

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER