Öğretmene yönelik şiddete ‘pedal’ çevirerek dikkat çektiler

Türk Eğitim Sen’li 4 üye, öğretmenlere yönelik şiddete ve ek göstergelere dikkat çekmek amacıyla Antalya’dan Adana’ya kadar 657 kilometre pedal çevirerek geldiler.

Öğretmene yönelik şiddete ‘pedal’  çevirerek dikkat çektiler

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - Son yıllarda artan öğretmene yönelik şiddet vakaları çeşitli şekillerde sürüyor. Yaşanan bu duruma tepki gösteren Türk Eğitim Sen üyesi 4 öğretmen yaşanan şiddet olaylarının son bulması için farkındalık yaratmak amaçlı bisiklet turu düzenledi. Öğretmenler Antalya’dan yola çıktı. Etap etap şekillendirilen bisiklet turlarında her bir etabın sonunda gerçekleşen tur bir şehide ithaf edildi.

ETAPLAR

Antalya-Manavgat etabı PKK’lılar tarafından katledilen Eren Bülbül’e, Manavgat-Gazipaşa etabı şehit öğretmen Aybüke Yalçın’a, Gazipaşa-Anamur etabı şehit Fırat Yılmaz Çakıroğlu’na, Anamur-Silifke etabı şehit öğretmen Necmettin Yılmaz’a, Silifke-Mersin etabı şehit Ömer Halisdemir ve Fethi Sekin’e, Mersin-Adana etabının birinci bölümü olan Mersin-Tarsus etabı haince öldürülen Özgecan’a, 2. bölümü de Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e adandı. Antalya’dan Adana’ya kadar toplam 657 kilometre pedal çevirdi.

ADANA’YA GELDİLER

Öğretmenler pedal çevirerek geldikleri Adana’da davullarla karşılandı. Adana’daki Karşılamada Türk Eğitim-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yaşar Şahindoğan, Kamu Sen Adana İl Temsilcisi Selahattin Dolgun, şube başkanları ve kalabalık bir heyet karşıladı. Çiçeklerle karşılanan bisikletli öğretmenlerle birlikte ilk olarak İnönü Parkı’nda basın açıklaması yapıldı. Ellerinde şehitlerin resimleri ve Türk Bayrakları bulunan kalabalık grup adına açıklamayı Türk Eğitim-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yaşar Şahindoğan yaptı.

ŞİDDETE UĞRUYORLAR

Öğretmenlere yönelik gerçekleşen şiddet vakaların dikkat çekerek açıklamasına başlayan Şahindoğan, “Bin bir zorlukla, fedakârca görev yapan eğitim çalışanlarımız, gün geliyor öğrencisi, gün geliyor öğrenci velisi veya yakınlarının sözlü ve fiili şiddetine maruz kalıyor. Giderek yaygınlaşan ve telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuran bu şiddet olaylarının sayısı hızla artıyor. Eğitim çalışanlarına şiddet olaylarının önüne geçilmesi için ivedi tedbirler alınması gerektiğini yıllardır dile getiriyoruz. Ancak bugüne kadar ne yazık ki caydırıcı ve önleyici tedbirler alınmadığını üzülerek görmekteyiz.” dedi.

YÜREĞİMİZİ KANATMAKTADIR

Öğretmenin sadece okuma-yazma ya da Türkçe, matematik, fen öğreten kişinin olmadığını anımsatan Şahindoğan, “Öğretmen aynı zamanda ahlaklı, erdemli, dürüst insan olmayı öğreten, öğrencilerini hayata hazırlayandır. Hz. Ali, “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” derken, Ulu Önder Atatürk de, “Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır” ifadesiyle öğretmenlere verdiği değeri dile getirmiştir. Bugüne gelindiğinde öğrencilerini çocukları gibi gören, onların sevincine ortak olan, üzüntüsünü paylaşan öğretmenlerimizin toplum nezdinde böylesine aşağılanması, hor görülmesi, hunharca, haksızca saldırılara uğraması, katledilmesi yüreğimizi kanatmaktadır.” diye konuştu.

657 KİLO METRE PEDAL ÇEVRİLDİ

Şahindoğan tamda yaşanan bu şiddet vakalarına dikkat çekmek amacıyla Eğitim-Sen üyesi 4 öğretmeninin pedal çevirerek yola çıktığından bahsederek, “Bu minvalde eğitim çalışanlarına yönelik şiddete dikkat çekmek amacıyla Antalya’da Türk Eğitim-Sen üyesi 4 öğretmenimiz, şehitlerimize saygı ve öğretmenlere yönelik şiddete dikkati çekmek amacıyla Antalya-Adana arasında toplam 657 kilometre pedal çevirdi. “Öğretmenime Dokunma” mesajı taşıyan öğretmenlerimiz, ek gösterge talebine de vurgu yapmak için günlük 3600 pedal çevirdi. Etkinlik Antalya’da Türk Eğitim Sen Antalya 1 Nolu Şube Başkanı Oğuz Öztürk tarafından başlatılmıştı. Oğuz Öztürk ile birlikte Levent Erdoğdu, Dinçer Kahraman, Can Yenice pedal çevirdi. Ne yazık ki Emrah Güngör arkadaşımız ayağındaki sakatlık nedeniyle Alanya etabından geri dönmek zorunda kaldı. Etapların bugün Adana’da başarıyla tamamlanması gurur vericidir.” şeklinde konuştu.  

HER ATAP BİR ŞEHİDE

Her etabın bir şehide adandığını kaydeden Şahindoğan, “Her etabı bir şehidimize ve son etabı da Büyük Önder Atatürk’e adayan bu yürekli 4 öğretmenimizi Türk Eğitim-Sen camiası olarak canı gönülden kutluyor, her birine sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz. Hepinizin yakından takip ettiği üzere; Antalya-Manavgat etabı PKK’lılar tarafından katledilen Eren Bülbül’e, Manavgat-Gazipaşa etabı şehit öğretmen Aybüke Yalçın’a, Gazipaşa-Anamur etabı şehit Fırat Yılmaz Çakıroğlu’na, Anamur-Silifke etabı şehit öğretmen Necmettin Yılmaz’a, Silifke-Mersin etabı şehit Ömer Halisdemir ve Fethi Sekin’e, Mersin-Adana etabının birinci bölümü olan Mersin-Tarsus etabı haince öldürülen Özgecan’a, 2. bölümü de Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e adandı.” ifadelerini kullandı.

YETKİLİLERİN DİKKATİNİ ÇEKMEK İSTİYORLAR

“Öğretmenlerimizin farkındalık yaratan bu cesur tavrının başta Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere Bakanlarımız ve tüm yetkililerin dikkatini çekmesi en büyük temennimizdir.” diyen Şahindoğan, “En kıymetli varlıklarımızı emanet ettiğimiz öğretmenlerimize yapılan bıçaklı, sopalı, silahlı saldırıları kabul etmemiz asla mümkün değildir. Eğitim çalışanlarına yönelik bu şiddet olaylarını en sert şekilde kınıyoruz. Ancak kuru lafta kınamak elbette yeterli değildir. Bu noktada Türk Eğitim-Sen olarak talebimiz; eğitim çalışanlarına şiddet olaylarında bir şikâyete bağlı kalmaksızın fail hakkında kamu davası açılması için yasal düzenlemeler yapılması ve en ağır cezai müeyyidelerin uygulanmasıdır.”

CAYDIRICI NİTELİKTE OLMALI

Türk Ceza Kanunu’nda eğitim çalışanlarına yönelik şiddeti caydırıcı nitelikte yeni düzenlemeler yapılmasını istediklerine dikkat çeken Şahindoğan sözlerini şöyle sürdürdü; “Türk Ceza Kanunu’nda eğitim çalışanlarına yönelik şiddeti caydırıcı nitelikte yeni düzenlemeler yapılarak; bu eylemlerin, kamu hizmetini, vatandaşın eğitim hakkını kullanmayı engelleme ve bunun sonucunda insan hayatının riske atılması gibi suç tipleri başlıkları altında değerlendirileceği yasal düzenlemeler yapılmalı, cezalar artırılmalı ve verilen cezaların ertelenmemesi sağlanmalıdır. Bunun yanı sıra; öğretmenlik mesleğinin saygınlığını artıran, kazanımlarını koruyan Öğretmenlik Meslek Kanunu zaman kaybedilmeden önce çıkarılmalı, eğitim çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi bu kanunda mutlaka yer almalıdır. Eğitim çalışanlarına yönelik artan şiddet olaylarının araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması Komisyonu kurulmalıdır. “Şiddeti Önleme Kanunu” çıkarılmalıdır.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullarda, “Derslik ve ders yapılan bölümler, öğretmenler odası, yönetici ve diğer çalışma/dinlenme odaları, rehberlik odası, kütüphane, spor salonu, yüzme havuzu, tuvalet, lavabo, ibadethane ve benzeri birimlerin” içini görmeyecek şekilde sadece bahçe, giriş ve bina kapılarına güvenlik kamera sistemleri kurulmalıdır. Okul giriş ve çıkış kapılarındaki kamera sistemleri kolluk birimleri bünyesinde bulunan Kent Güvenlik Yönetim Sistemlerine (KGYS) entegre edilmelidir. Okullara özel güvenlik görevlisi hizmet alımı için gerekli ödenek ve yetkilerin verilmelidir. Eğitim çalışanlarını toplum nezdinde itibarsızlaştıran açıklamalar eğitim çalışanlarına uygulanan şiddette önemli bir rol oynamaktadır.  Bu noktada başta ülkeyi yönetenler olmak üzere toplumun her kesiminin, medyanın eğitim çalışanlarına yönelik kullandığı dile özen göstermesi çok önemlidir.  Öğretmenlerimizin itibarları artırılmalı, öğretmenlere verilen değer konusunda öğrenciler ve aileler bilinçlendirilmelidir.

ÖNEMLİ MESAJ

Öte yandan günlük 3600 pedal çeviren öğretmenlerimiz, 3600 ek gösterge sözünün yerine getirilmesi amacıyla da önemli bir mesaj vermiştir. Bilindiği gibi Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 Haziran seçimleri öncesinde öğretmenler ve diğer üç meslek grubunun ek göstergelerinin 3600’e yükseltileceği sözünü vermişti. Bu sözün üzerinden bir yıl geçmesine rağmen hala yerine getirilmemiş olması eğitimcileri kaygılandırmaktadır. Ek gösterge 3600’e çıkarılırsa, memur maaşlarında ortalama 600 TL, emekli ikramiyelerinde de 20 bin TL artış olacaktır. Bu durum öğretmenleri emekliliğe teşvik edecek, böylece atama bekleyen 400 bin öğretmen adayına iş kapısı ve tayin bekleyen öğretmenlere de yer açılacaktır. Bu noktada verilen sözün yerine getirilmesini çok önemsiyoruz.”

EK GÖSTERGELERİ GÜNCELLENMELİ

Tüm kamu çalışanlarının ek göstergeleri güncellenmesini isteyen Şahindoğan, “Ayrıca sadece 4 meslek kuruluşunun değil, tüm kamu çalışanlarının ek göstergeleri güncellenmelidir. Ek göstergeden yararlanamayan yardımcı hizmet sınıfına da ek gösterge verilmelidir. Türk Eğitim-Sen’in öncelikli taleplerinin bu etkinliğinde hayat bulması son derece önemlidir. Türk Eğitim-Sen Genel Merkezi olarak, Antalya-Adana arasında 657 kilometre pedal çeviren öğretmenlerimize tekrar teşekkür ediyoruz. Onların inançlı, güzel, geleceğe güvenle bakmamızı sağlayan bu etkinliği hepimizin umutlarını artırdı. Umuyoruz ki, bu etkinlik amacına ulaşır ve eğitime yönelik şiddete karşı yapılacak çalışmalar hız kazanır.” Diyerek sözlerini tamamladı.

İKRAMLAR

Açıklamanın ardından bisikletli öğretmenlere, Osmaniye fıstığı ve cezerye ikram edildi. Hatıra fotoğraflarının çektirilmesinin ardından açıklama sona erdi.

  

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER