banner6

Ökten: Adana’da her 5 kişiden 1’i hava kirliliğinden ölüyor

Doktor Ali İhsan Ökten, çevre kirliliği nedeniyle  insanların korona virüse yakalanma oranlarının 3 kat daha fazla olduğunu söyledi. Adana’nın yılın 236 günü kirli hava soluduğunu öne süren Ökten, bu nedenle Adana’da her 5 kişiden 1’inin hava kirliliğine bağlı sebeplerden hayatını kaybettiğini savundu.

Ökten: Adana’da her 5 kişiden  1’i hava kirliliğinden ölüyor

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Doktor Ali İhsan Ökten, çevre kirliliği nedeniyle  insanların korona virüse yakalanma oranlarının 3 kat daha fazla olduğunu söyledi. Adana’nın yılın 236 günü kirli hava soluduğunu öne süren Ökten, bu nedenle Adana’da her 5 kişiden 1’inin hava kirliliğine bağlı sebeplerden hayatını kaybettiğini savundu.

 Adana’da bazı sivil toplum kuruluşları ve siyasi partiler tarafından EMBA Termik Santrali’nin iptal edilmesi amaçlı basın açıklaması yapıldı. Adana Adliyesi Taş Binası önünde bir araya gelen Adana Barosu, Adana Diş Hekimleri Odası, Adana Veteriner Hekimler Odası, Tmmob, Adana Eczacılar Odası üyeleri ellerinde çeşitli çevre katliamlarını anlatan fotoğraflar taşıdı. Katılımcılar adına açıklamayı Doktor Ali İhsan Ökten yaptı.

Doğu Akdeniz bölgesinde  çalışmakta olan termik santrallerin  halkı  zehirlemeye devam ettiğine dikkat çeken Ökten, Yumurtalık’ta 2003 yılından bu yana çalışan,  etrafa zehir  saçan ve kanser yayan Sugözü termik santraline sadece 1.800 metre uzaklıkta,  Çin sermayeli EMBA Hunutlu termik santrali inşaatının insanların yaşam hakkını tehdit ettiğini anlattı.  . Ökten,  ​Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’na  karşı Ankara İdare Mahkemesinde açtıkları   ‘EMBA kömürlü termik lisans iptal davası’nda, Sugözü kömürlü termik santralinin çalıştığı  bölgede  2009’da 5 olan kanser vakası sayısı 2014’te 60’a çıkmış yani kanser vakaları  sayısı 11 kat, kanser türleri ise yüzde 275 oranında artmış, buna mukabil nüfusun da 18.000’lerden 17.000’lere düştüğü belirlendiğini ileri sürdü.

 Çevre Mühendisleri Odasının, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hava kalitesi ölçüm istasyonu verilerine göre hazırladığı raporunda, Adana’nın 2019’da 236 gün  yani yılın yüzde 65’inde Dünya Sağlık örgütü sınır değerleri üzerinde kömür kaynaklı partikül madde –kirli hava- soluduğu belirlediğini anımsatan Ökten, “Adana ve Doğu Akdeniz bir termik santral daha kaldıramayacak kadar ağır bir kirlilik yükü altındadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yayınladığı "İskenderun Körfezi Bütünleşik Kıyı Alanları Planı Açıklama Raporu"nda İskenderun Körfezinin ağır bir kirlilik yükü altında olduğu belirtilmekteyken aynı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı neredeyse bitişik sayılabilecek bir mesafede (1800 metre) yan yana 2 termik santralin kurulması için ÇED raporuna onay vermektedir” dedi.  

Kömürlü termik santrallerin havaya mutlaka partikül madde saldıklarını söyleyen Ökten,  Corona virus Covid-19 salgınında İtalya'nın endüstrileşmiş, havanın kirli olduğu  kuzey bölgesinde Covid-19’dan ölüm oranı yüzde 12 iken, İtalya'nın geri kalanında bu oranın yüzde 4,5 olduğu  ortaya çıktığını kaydetti. Korona virüs salgınının  hava kirliliği konusunun insan üzerindeki etkisini hatırlattığınının altını çizen Ökten, “Covid-19 salgını bize hava kirliliğinin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkisini bir kez daha hatırlatırken diğer taraftan doğaya sahip çıkmamızı bize bütün acımasızlığı ile anlatmaktadır. Adana merkezde hava kirliliği Dünya Sağlık Örgütü’nün sınır değerleri altında tutulabilseydi, 2019 yılında 2 bin 72 ölüm engellenebilirdi.  Bu veri, Adana’da her 5 kişiden 1’inin hava kirliliğine bağlı sebeplerden hayatını kaybettiğini gösteriyor. Türkiye’de ise en güncel verilere göre dış ortam hava kirliliği yılda yaklaşık 52 bin erken ölüme neden oluyor” şeklinde konuştu.

Ökten, Yumurtalık termik santralinin iptal edilmesini istediklerini belirterek, “Yumurtalık EMBA termik santrali ÇED raporunda yapılan ölçümlerde ise Partikül madde oranı 83 mcg / m3 çıkmıştır. Termik santraller kaynaklı partikül madde kirliliğinin Covid 19  ölüm ve vaka sayısını arttırmıştır. Bu nedenlerle EMBA termik santraline kredi veren Çinli bankalara mektup yazarak  halkın yaşama hakkını tehdit eden bu projeye desteklerini çekmelerini istedik.  Adana’ya temiz hava isteyen meslek odaları  ve çevre dernekleri olarak bizler Adana’nın ve İskenderun Körfezi’nin bir termik santral daha kaldıramayacağını, halk sağlığını tehdit eden santralin Sağlık Etki Değerlendirmesi ve tüm körfezi kapsayan kümülatif hava kirliliği modellemesi yapılmadan inşaatına başlandığını biliyoruz, bu nedenle EMBA termik santral inşaatının durdurulmasını talep ediyoruz.” İfadelerini kullandı.

Ökten açıklamasını şöyle sürdürdü;
“Çevre mücadelesi çevre  hakkı boyutunu aşıp, yaşama hakkı boyutuna sıçrayalı  çok olmuştur. Çevre mücadelesi yaşama mücadelesi  hepimiz için en önemli hayat meselesi haline gelmiştir. Akciger hastalıklarına yakalanmamak için, kanser olmamak için, topraklarımızın, suyumuzun havamızın kirlenmemesi için, çocuklarımızın, ülkemizin ve insanlığın geleceği  için, Adana’ya temiz hava için,   EMBA hunutlu termik santrali projesinin iptali istiyoruz, Adana’ya temiz hava istiyoruz.”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER