banner6

Okula uyum sürecinde aileler neler yapmalı?

Uzun bir tatil döneminin ardından okullar açılıyor. Ülke geneli 18 milyon öğrenci ve 1 milyonun üzerinde öğretmen, uzun süren uzaktan eğitimin ardından 6 Eylül itibarıyla haftada 5 gün yüz yüze eğitime başlayacak. Ders süreleri, sınıfların boyutları ve öğrenci sayısı dikkate alınarak 40 dakikayı aşmayacak şekilde planlanacak.

Okula uyum sürecinde aileler neler yapmalı?

Serhat ŞANLI / ÖZEL HABER

ADANA (İLKHABER) – Uzun bir tatil döneminin ardından okullar açılıyor. Ülke geneli 18 milyon öğrenci ve 1 milyonun üzerinde öğretmen, uzun süren uzaktan eğitimin ardından 6 Eylül itibarıyla haftada 5 gün yüz yüze eğitime başlayacak. Ders süreleri, sınıfların boyutları ve öğrenci sayısı dikkate alınarak 40 dakikayı aşmayacak şekilde planlanacak.

Çocukların okula uyum sağlaması konusunda velilere de büyük iş düşmesiyle beraber, onların virüsten korunması için maske mesafe ve temizliğe dikkat etmeleri de büyük önem taşıyor. Peki! Okula dönüş sürecinde veliler nelere dikkat etmeli?

PANDEMİ SONRASI YENİ BİR DÖNEM

Gazetemize bu konuda önemli açıklamalarda bulunan Psikolog Kübra Öksüz, “Pandemi sürecindeki online eğitimin ardından okulların yüz yüze eğitime başlamasıyla yeni bir döneme giriyoruz. Bu dönemde kreş, anaokulu ve ilkokul 1.sınıf öğrencileri için yeni bir başlangıç olduğu gibi diğer sınıflar için de bir heyecan söz konusu diyebiliriz.

EBEVENYLER SÜRECİ NASIL YÖNETMELİ?

Okula yeni başlayan çocuklar için bu süreç zor geçebilir. Başlangıçta çocuklar korkmak, yemek yememek, ağlamak, saldırgan davranışlar göstermek, yalnız kalma isteği gibi tutum ve davranışlar sergileyebilir. Çocukların bir kısmı okul da ebeveynlerinden ayrılmak istemezken, bir kısmı da okula gitmek istemeyebilir. Bu davranışların altında aslında bilinmezlik ve güvenilir aile ortamından uzaklaşma hissi yatar.

Ebeveynler için bazen bu durum işin içinden çıkılmaz bir döngüye dönüşebilir. Aslında çocuklar için yabancı oldukları bir okul sistemi yani farklı bir ortam söz konusudur. Dönem başlamadan önce çocukları bu sürece hazırlamamız gerekir. Çocuklara kısa, net, anlayacakları şekilde süreçten bahsetmeli ve çocuğun sorduğu sorulara açık ve doğru cevaplar vermeliyiz” dedi.

SAKİN KALINMALI

Ebeveynlerin sakin kalmaları konusunda uyaran Psikolog Kübra Öksüz, “Çocukların bu dönemde yeni bir ortama, yeni arkadaşlara ve yeni bir sisteme alışmalarında hafif düzey adaptasyon sorunu yaşamaları normaldir. Ebeveynler bu süreçte sakin kalmalı, kaygısını yönetebilmelidir.

KAYGINIZI ÇOCUKLARA YANSITMAYIN

Aşırı düzeyde kaygılanan çocuklar için durumun seyri takip edilmeli ve zaman içindeki uyum düzenine bakılmalıdır. Zamanla herhangi bir değişiklik olmuyor ise durumun sağlıklı bir hal alması için bir uzmandan destek almakta fayda vardır. Tüm bu süreç boyunca ebeveynler panik ve kaygısını çocuğa yansıtmamaya özen göstermelidir” diye konuştu.

Uyum sürecinde ebeveynler nasıl davranılması konusunda önerilerde bulunan Psikolog Kübra Öksüz, şu bilgilere yer verdi;

“Bu adaptasyon sürecinde  ‘korkma’ ‘böyle yaparsan kimse seninle arkadaş olmaz’ ‘ağlayan/sinirlenen çocukları okulda kimse sevmez’ gibi olumsuz ifadeler kurmak yerine ‘okulda yeni arkadaşlar edineceksin’ ‘ okul senin ikinci ailen’ ‘öğretmenine güvenebilirsin’ gibi daha ılımlı bir dil ile pozitif cümleler kullanmayı tercih edebilirler. Çocuğa okulu kötü bir yer gibi gösterecek ve tedirgin edecek olumsuz cümleler kurmaktan kaçınılmalıdır.

SORUMLULUK ALMASINI SAĞLAYIN

Çocukların bu süreçte sorumluluk almasını sağlamak da çok önemlidir. Okula gitmeden bir gün öncesinde çantasını ve kıyafetlerini hazırlamak, okul zamanından yarım saat önce kalkıp kahvaltısını yapmak, okul servisi gelmeden hazır bir şekilde beklemek gibi hazırlık aşamaları da çocuğun sorumluluk bilincini geliştirmektedir.

Bazen de ebeveynin çok korunaklı davranış sergilemesi; her tenefüste çocuğun yanına koşmak, yemek yedirmek ya da tuvalet ihtiyacını karşılamasına yardım etmek gibi temel ihtiyaçlarını ebeveyninin yapması ya da terini silmesi, yazılarını kontrol etmesi,  tekrar tekrar sarılıp ‘ben yanındayım’ gibi ifadeler kullanması çocuğu bağımsızlaştırmak konusunda sıkıntıya düşüreceği gibi öğretmen-öğrenci ilişkisinin gelişmesini de geciktirebilir..

Çocuğunuzda gözlemlediğiniz uyum sorunları uzun süredir devamlılık gösteriyor ve buna altına kaçırma, yemek yememe, tırnak yeme, uyku sorunu yaşama, öfke patlamaları gibi daha önceden eşlik etmeyen durumlar eşlik etmeye başladıysa bir uzmandan destek almakta fayda vardır.”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER