Okumak, mutlu yaşamaktır

54. Kütüphaneler Haftası kapsamında konferans veren Şair-Yazar Özkale, bilgiye ulaşmanın en önemli yolunun okumaktan geçtiğini ifade etti.

Okumak, mutlu yaşamaktır

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Bu yıl ‘Yeni nesil Çocuklar, Yeni nesil Kütüphaneler’ teması ile kutlanan 54. Kütüphaneler Haftası etkinlikleri devam ediyor. Kütüphaneler Haftası etkinlikleri kapsamında verilen konferansta konuşan Şair-Yazar Durmuş Ali Özkale; “Bilgiye ulaşmanın en önemli yolu okumaktan geçer. Okuma bilgimizi artırır. İyi bir alışkanlık kazandırır. Kötü alışkanlıklardan uzaklaştırıp, iyi alışkanlık kazandırır” dedi.

Bu yıl ‘Yeni nesil Çocuklar, Yeni nesil Kütüphaneler’ teması ile kutlanan 54. Kütüphaneler Haftası etkinlikleri devam ediyor.

Adana’da yapılan etkinlikler çerçevesinde, İl Halk Kütüphanesi Müdürü Selim Arslan moderatörlüğünde şair-yazar Durmuş Ali Özkale ve şair-ozan Mansur Ekmekçi tarafından ‘Kitap okumanın önemi, Kütüphaneler ve yeni nesil çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırma’ konferansı düzenlendi.

Programın açılışını yapan İl Halk Kütüphanesi Müdürü Seli Arslan, 54. Kütüphaneler Haftası temasının ‘Yeni Nesil Çocuklar, Yeni Nesil Kütüphaneler’ olduğunu söyledi.

Adana’nın hafta boyunca çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapacağını belirten Arslan; “Kütüphaneler Haftası çerçevesinde iki değerli yazarımızı konuk ettik. Yazarlarımız Kitap okumanın önemi, Kütüphaneler ve yeni nesil çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırma konulu konferans verecek. Önemli bilgi ve birikimlerinden faydalanacağımız yazarlarımıza katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Ardından söz alan Şair-Yazar Durmuş Ali Özkale, bilgiye ulaşmanın birçok yolu olduğunu belirterek; ”Bilgiye ulaşma ve bilgiye sahip olmanın birçok yolu vardır. Örneğin; gezmek ve görmek, sormak, sorgulamak, düşünmek, konuşmak, dinlemek, gözlem yapmak, araştırma yapmak, internete başvurmak, tartışmak, münazara yapmak ve en önemlisi okumak olarak sıralayabiliriz” dedi.

“İNTERNETTEKİ BİLGİLER YANILTABİLİR”

Günümüzde en fazla başvurulan internetin yanıltıcı olabileceğine değinen Özkale; “Günümüzde çok fazla başvurulan internet var. Ancak oradaki bilgiler insanı yanıltabilir. Bir bilgiye kısa sürede ulaşıyorsunuz. Ancak yanlış bilgi edinebilirsiniz. O hazır bilgi olur. Hazır bilgi emek harcamadan kazanılan bir bilgi olduğundan değerini fazla bilemeyebiliyoruz. Hafızanızda tutamayabilirsiniz. Ama emek sarf ederek edindiğiniz bilgiler uzun süre hafızanızda kalır” şeklinde konuştu.

Okuma ile kazanılan bilgilerin insan hayatındaki katkıların çok olduğunu ifade eden Şair-yazar Durmuş Ali Özkale sözlerine şöyle devam etti;

“BİLGİYE ULAŞMANIN EN ÖNEMLİ YOLU OKUMAKTAN GEÇER”

“Bilgi hayatımızın olmazsa olmazıdır. Yaşamın özü bilgidir. Bilgiye ulaşmanın en önemli yolu okumaktan geçer. Okuma bilgimizi artırır. İyi bir alışkanlık kazandırır. Kötü alışkanlıklardan uzaklaştırıp, iyi alışkanlık kazandırır. Özellikle öğrenciler bir takım bilgi edinmenin yanında okuduğunu anlama yeteneğini artırır.

Ben günde ortalama 50 sayfa kitap okurum. Bu da yıllık yaklaşık 28-30 bin sayfa eder. Buna gazete ve dergiler dahil değildir.

“GÜVENİNİZ ARTAR”

Bilgili insanın kendine olan güveni artar. Kendine güveni artınca cesareti de artar. Kişiler ve olaylar karşısında ne yapacağına kolayca karar verir.

Bilgi sahibi olunca başkalarının bize saygısı artar. Başkaları tarafından sorulan, aranan, danışılan kişi olur. Ayrıca bilginiz artınca başkalarına olan bağımlılığınız ortadan kalkar. Kendi kararlarınızı kendinizi verir, özgürleşirsiniz. Bilgili insanı kötü niyetli kişiler aldatıp, kendi amaç ve çıkarları doğrultusunda kullanamaz.

“İYİYİ, KÖTÜYÜ KOLAYCA AYIRMANIZI SAĞLAR”

Bilgili olmak; yaşamı, bilerek ve tadına alarak yaşamayı sağlar. Bilgiye sahip olmak, ufkumuzu ve bakış açımızı genişletip etrafımızı ve ileriyi kolayca görmemizi sağlar. Gerekliyi-gereksizi, iyi ve kötüyü kolayca ayırmamızı sağlar. Hayatta yol gösterir, rehberlik eder. Bilgi insanın yaşamını kolaylaştıran en önemli bir araçtır.

OKUMAK; HAYATIN TADINA VARMAK, MUTLU YAŞAMAKTIR”

Okuma alışkanlığı olan bir öğrenci; derslerini daha iyi anlayıp çözer. Doğru düşünmeyi sağlar. Sınavlarda hızlı ve doğru cevap verir. Hayata bakışını kolaylaştırır. Okumak, sözcük hazinenizi artırır. Kolay ve düzgün konuşmanızı sağlar. Okumak, zamanınızı en güzel değerlendirmedir. Ruhu güzelleştirir. Okumak; hayatın tadına varmak, mutlu yaşamaktır”

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2018, 16:37

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER