“Olumsuz örnekler görüyoruz”

Adana Barosu Başkanı Avukat Veli Küçük, meslek etiği konusunda meslektaşlarını uyardı;

“Olumsuz örnekler görüyoruz”

Bayram BULUT

 

ADANA (İLKHABER)- Adana Barosu Başkanı Avukat Veli Küçük, meslek kuralları, meslek etiği noktasında son günlerde çarpıcı olumsuzlukların yaşandığını kaydederek, “Duruşma salonunda adeta bir pelerin sallar gibi duruşma salonunda cübbe giyme, meslektaşlar arasında ölçüsüz diyalog, sohbet, ayak ayak üstüne atarak o yargılamanın saygınlığı ve de vakarı noktasında bizlere düşen o kamusal görevi yerine getirmediğimize dair örneklerde görüyoruz.” dedi.

Adana Barosu tarafından Miras Hukuku konulu konferans düzenlendi. Bir otelde düzenlenen konferansa, Adana Barosu Başkanı Veli Küçük, Genel Sekreter Avukat Semih Gökayaz, Sayman  Avukat İlknur Önal, yönetim kurulu üyeleri; Avukat Timur Ortatepe, Avukat Mert Kuşdemir, A. Duygu Özgüven,  Avukat Nevzat Elçi, Avukat Furkan Kılıç, çok sayıda avukat, stajyer avukatlar, emekli yargıçlar, hukuk fakültesi öğrencileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

YARARLI BİR ETKİNLİK

Konferansın açılış konuşmasını Adana Barosu Başkanı Avukat Veli Küçük yaptı. Konferansta Miras Hukuku ile ilgili eksiklikleri tamamlayacağını anlatan Küçük, göreve geldikleri günden bu yana var olan bu eksikliği gidermek için çalıştıklarını ve birlikte birçok etkinlik gerçekleştirdiklerini söyledi. Bu anlamda Miras Hukuku hakkındaki bu konferansın yerinde ve yararlı bir etkinlik olduğunu dile getiren Küçük, bu tür etkinliklerin devam edeceğine dikkat çekti.

MESLEK İÇİ EĞİTİMLERİ HIZ KAZANDI

Meslek içi eğitim programlarının hız kazandığını anlatan Küçük, “Adana’da havaların soğumasıyla birlikte hız kazanan meslek içi eğitim programlarımız tam gaz devam ediyor. Hava soğuk yağmurlu,  bereketli bir gün. Meslek içi eğitim programı için ideal bir gündeyiz. Siz değerli meslektaşlarımın bu programa yoğun ilgi göstermenizden dolayı mutlu olduğumuzu ifade etmek istiyorum.  Toplam 11 program yapmayı planlıyoruz. Meslektaşlarımızın bilgi birikimini artırmaları deneyimlerini daha üst düzeye çıkartmaları konusunda bu programları çok önemsiyorum.” dedi.

PROGRAMLAR

Gerçekleşecek programların tarihleri hakkında bilgiler paylaşan Küçük konuşmasına şöyle devam etti;

“6 Mart’ta Tulağan Tekelioğlu’yla ile bir belgesel programımız olacak, “Yapabilirsin” diye. 6-7-8 Mart tarihinde TÜROVAK ila ileri eğitim programlarından iş hukuku ile ilgili çok önemli bir programımız var. Muhtemelen Seyhan Oteli’nde olacak. 13 Mart’ta Türkiye Barolar Birliği Disiplin Kurulu Başkanı ve üyelerini, Yönetim Kurulu üyelerini misafir ediyoruz. Buradan rahmet ve saygıyla anmak istiyorum. Değerli Ağabeyimiz, değerli üstadımız Haşim Mısır’dan sonra epeyce bir zaman geçti. Disiplin Hukuku konusuyla ilgili bir program yapmamıştık. TBB’nin tüm disiplin kadrosuyla yine burada bu salonda olup, son dönemlerin güncel konuları üzerinde yine önemli bir çalışma yapacağız. 26 Mart’ta “Kimlik ve Nefret Söylemi”, 5 Nisan Haftası etkinlikleri yine çok yoğun olacak. Balo,  müzik topluluğumuzun konseri, konferans ve etkinlikler düzenleyeceğiz.”

LEMAN SAM KONSERİ

Etkinliklerinin arasında Leman Sam Konseri’nin de yer alacağını ifade eden Küçük, “Henüz açıklamadık ama Kültür Sanat Komisyonumuzun Koordinatörü ve bizler titiz bir çalışmadan sonra yine sponsorluklar desteğiyle, bu yılki 5 Nisan Avukatlar Balosu’nda ülkemizin önemli bir sanatçısıyla bir arada olacağız. Leman Sam aramızda olacak. Onu da şimdiden paylaşayım. Uzun yıllardır duruşuyla çizgisiyle tavrıyla ön plana çıkan saygın bir sanatçı. Hep birlikte keyifli bir baloda bir araya geleceğiz. Devamında 3 Nisan’da yine bir İş Hukuku programımız var. Sanayi Odası’yla birlikte yaşama geçireceğiz. Tam günlük çok önemli bir program. 11 Nisan Kişisel Verileri Koruma Kanunu ile ilgili Türkiye Barolar Birliği eğitim kadrosunun tamamı burada olacak. Yine tam günlük bir program 24-25-26 Nisan’da TÜROVAK ile Sağlık Hukuku alanında ileri eğitim programımızı yaşama geçireceğiz. 30 Nisan’da yine CMK ile ilgili önemli bir etkinlik yapıp Nisan ayı sonuna kadar toplam 9 önemli etkinlikle sizlerin meslek içi eğitim talepleri noktasında isteklerini yerine getirmeye çalışacağız” diye konuştu.

KONUŞMACILAR HAKKINDA BİLGİLER VERDİ

Konferansta yer alan konuşmacılar hakkında bilgiler veren Küçük, “Bugünkü program da çok önemli bir program. Komisyonumuzun Başkanı Sayın Gülay Ustakapı’ya teşekkür ediyorum. Bu günkü konuşmacılarımız çok değerli hocalarımız. Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Nurcihan Özdoğan önemli bir isim. Akademik çalışmalarıyla her zaman bizlerin yanında olan değerli bir akademisyenimiz. Bir diğer konuşmacımız Çankaya Üniversitesi’nden Doç. Dr. Gamze Turan Başaran. Bizleri kırmadı, bu önemli programda bir aradayız.” ifadelerini kullandı.

MİRAS HUKUKU ÖNEMLİ

Küçük, Miras Hukuku’nun meslektaşları konusunda bulunduğu önemi kaydederek, “Miras Hukuku deyince biraz önce genç arkadaşlarımızla da, stajyer avukat arkadaşlarımızla da konuşmamda ifade etmiştim. Meslek yaşamımızda en fazla karşımıza çıkan konulardan birisidir. Alt başlıklarında zaten var. Tenkisse denkleştirme, Mirasın reddi, sonuçları gibi ana konular. Vasiyetname, tapu iptali gibi daha birçok dava ile iç içe olan ve meslek yaşantımızda çok önemli dosyaların olabileceği bir konu olacaktır” şeklinde konuştu.   

YAŞANAN OLUMSUZLUKLAR

Mesleklerinde yaşanan olumsuzların olduğunu anlatan Küçük, “Son günlerin en önemli konularına kısaca değineceğim ama oraya gelmeden önce bir hatırlatma yapmak istiyorum. Meslek kuralları, meslek etiği noktasında son günlerde çarpıcı olumsuzlukların da yer aldığı örnekler yaşıyoruz. Duruşma salonunda adeta bir pelerin sallar gibi duruşma salonunda cübbe giyme, ölçüsüz meslektaşlar arasında diyalog, sohbet, ayak ayak üstüne atarak o yargılamanın saygınlığı ve de vakarı noktasında bizlere düşen o kamusal görevi yerine getirmediğimize dair örnekler de görüyoruz.” dedi.

SOSYAL MEDYAYA YANSIDI

Sosyal medya paylaşımlarına bu konunun yansıdığını anımsatan Küçük, “Sosyal medya paylaşımlarına da konu olan bu olumsuzluklar hakkında ben siz değerli meslektaşlarıma bir kez daha şu hususu hatırlatmak istiyorum. Yargının saygınlığı avukatların kamusal görevleri mesleğin vakarı hepimizin birlikte ortaya koyacağı çabalar ve özen ile yaşama geçecektir. Sizlerden bu hususu hiçbir zaman göz ardı etmeksizin dikkatli olmanız noktasında bir görev olarak bildirmek ve hatırlatmayı bir görev olarak biliyorum ve paylaşıyorum. Yine Ayşe Usluoğlu ablamız, Baromuzun önemli ismi. Onun yazmış olduğu, paylaşmış olduğu tespitler ve önerilere dair paylaşımları da gördüm yüreğine sağlık. Biz mesleki konulara çok önem veriyoruz. Etkili iletişim konusunda, hukuksal sorunu, yaşadığı sorunu merkezine almış kişiler ile yapılan diyaloglarımıza empati yapma noktasında, onları anlayabilme noktasında çabalarımızı mutlaka ortaya koyuyoruz. Eminim ki genç meslektaşlarımız da bu hassasiyeti sonuna kadar sürdürecekler. Ülkemizin son bir haftada çok yoğun bir gündemden geçtiğini eminim ki hepiniz izliyorsunuz” diye konuştu.

Başkan Veli Küçük konuşmasını şöyle tamamladı;

“Adaletli kavramlarla, adaletli kararları ile yaşama geçtiği ve yurttaşın yargıya geçildiği bir yargı sistemi yaşama geçmeli. Adana Barosu olarak da biz bu çabayı ortaya koyuyoruz. Cumhuriyet Gazetesi’nde çalışan avukatların, meslektaşlarımızın gözaltına alınması ve tutuklama sürecinde başlayan İstanbul’da her hafta tutulan Adalet Nöbetleri Aralık ayında Adana’da da ev sahipliğimizde tutuldu. Şu anda Aydın’da çevre hassasiyetiyle tutulduğu adalet haykırışı ortaya konulmaya devam edecek. Adana’mızın bölgemiz insanın şöyle bir tabiri var. Kara cübbeliler konuşmalı, sorumluluk almalı,  sahaya inmeli, tavır ortaya koymalı diye. Biz bu tavrı insanlarımız adına,  Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere miras bıraktığı çağdaşlaşma, aydınlaşma ve modern geleceğimiz adına ortaya koymaya da devam edeceğiz. Bununda altını çizerek vurgulamak istiyorum. Bugünkü konuşmacılarımıza, siz değerli misafirlerimize teşekkürlerimi sevgilerimi saygılarımı sunuyorum.”

KONUŞMALAR GERÇEKLEŞTİ

Adana Barosu mensubu Avukat Gülay Ustakapı’nın moderatörlüğünde gerçekleştirilen  konferansta; Çukurova Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Nurcihan D. Özdoğan “Tenkis ve Denkleştirme" ve Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Doç. Dr. Gamze Turan Başara "Mirasın Reddi ve Sonuçları " hakkında sunum yaptı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2