banner6

Ölümüne atlıyorlar

Her yıl yaşanan boğulma vakalarından ders çıkarmayan kişiler hala sulama kanalları, nehirler ve barajlarda yüzmeye devam ediyor.

Ölümüne atlıyorlar

Ölümüne atlıyorlar

 

ÖZEL HABER

 

 

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Her yıl yaşanan boğulma vakalarından ders çıkarmayan kişiler hala sulama kanalları, nehirler ve barajlarda yüzmeye devam ediyor. Bu boğulma vakalarının yaşandığı iller arasında olan Adana’da da durum değişmiyor. Her yaştan vatandaş sulama kanalları, Seyhan Nehri ve Seyhan Baraj Gölü’nde yüzüyor.

Çukurova Bölgesi’nde yaz sıcağında serinlemek için ölüme davetiye çıkartan atlayışlar yapmaya devam ediyor. Birleşmiş Milletler Dünya Sağlık Örgütü’nün Küresel Boğulma Raporu’na göre her yıl 372 binden fazla kişi boğularak ölüyor. Yapılan haber, emniyetin aldığı tedbirleri hiçe sayan kişiler ısrar edercesine sularda yüzmeyi sürdürüyor. Özellikle yaşları 18 altı olan çocuklar daha çok objektiflere yansıyor. Sulama kanalına giden çocuklar köprülerin korkuluklarına çıkarak tehlikeli atlayışlar gerçekleştiriyor. Sulama kanallarının birçok yerine asılan suya girmek tehlikeli ve yasaktır yazısına aldırış etmeyen kişiler suyun içerisinde zaman zaman zor anlar yaşıyor. Kimileri boğularak hayatlarını kaybediyor. Kimileri ise boğulacakları sırada yardım sever vatandaşlar tarafından kurtarılıyor.

MAHALELERDEN YÜZMEYE GELİYORLAR

Sulama kanallarının yanı sıra Seyhan Baraj Gölü’nde de yüzen kişilerin olduğu görülüyor. Yaşları 18 altı olan bir grup genç objektiflerimize takıldı. Baraj gölüne korkusuzca atlayan küçük çocukların bisikletleriyle baraja mahallelerinden yüzmeye geldikleri görüldü. Suya atlayan gençler zaman zaman korku dolu anların yaşanmasına neden oldu. Vatandaşların uyarmasına rağmen, “Bize bir şey olmaz, biz yüzmeyi biliyoruz” şeklinde ifadeler kullanan gençler uzun süre gölde yüzmeye devam etti. Bazı kişilerin ise barajın biraz engin yerlerinde çocuklarıyla birlikte yüzdükleri görüldü.

 

 UYGULAMALAR HİÇE SAYILIYOR
Adana Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı ekiplerinde kanal ve nehir civarında sık sık uygulama yaptığı görülürken, sularda yüzen kişilerin bu uygulamayı hiçe saydıkları da dikkatlerden kaçmıyor. Polisin uyardığı kişiler bir süre bekledikten sonra polislerin alandan ayrılmasıyla tekrar kanallarda yüzmeye devam ediyor. DSİ, Adana Valiliği, jandarma ve emniyet verilerine göre göl, nehir ve sulama kanalında 2008´de 21, 2009´da 23, 2010´da 21, 2011´de 27, 2012´de 32, 2013´te 34, 2014´te 40 kişi, 2015 yılının ilk 8 ayında 27 kişi, 2016 yılında ise haziran ayından bu yana 32 kişi boğularak hayatını kaybetti. İç savaş nedeni ile kente gelen Suriyeli mültecilerinde serinlemek için sulama kanallarına girdikleri ve boğuldukları görüldü. 2011´de 2, 2012´de 4, 2013´de 3, 2014´te 6, 2015´te 5, 2016’da da 5 Suriyelinin boğulduğu öğrenildi. 2017 yılında ise, şimdiye kadar 4 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2017, 11:24

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER