banner6

Orhan Sümer: Vatandaş haciz korkusuyla yaşıyor

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, “Vatandaşların üzerindeki İcraların pandemi sonuna kadar ertelenmesi ve haciz işlemlerinin durdurulmasını düzenleyen Kanun Teklifi hazırlayarak Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına teslim etti.

Orhan Sümer: Vatandaş haciz korkusuyla yaşıyor

ADANA(İLKHABER)-CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, “Vatandaşların üzerindeki İcraların pandemi sonuna kadar ertelenmesi ve haciz işlemlerinin durdurulmasını düzenleyen Kanun Teklifi hazırlayarak Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına teslim etti.

PANDEMİ BİTENE KADAR HACİZ İŞLEMLERİ DURMALI

Pandemi bitene kadar haciz işlemlerinni durdurulmasını isteyen Milletvekili Orhan Sümer, şunları söyledi:

“Ak Parti iktidarı ekonomik tabloları ne kadar pembe göstermeye çalışsa da işin aslının öyle olmadığını hepimiz biliyoruz. Sokakta vatandaş geçim derdindeyken, saraylarda yaşayanlar vaziyeti görmezden geliyor. İcra Dairelerinde dosya patlaması yaşanıyor. Özellikle pandeminin etkili olduğu son bir buçuk senede haciz işlemleri vatandaşın canını yakıyor. Düzenlediğimiz Kanun Teklifi ile pandemi bitene kadar sadece gerçek kişilerin yani vatandaşların haciz işlemlerinden muaf tutulmasını amaçlıyoruz.

İCRALIK OLMAYAN KALMADI

 Millet artık borcunu ödeyemiyor. Bu elektirik faturasına, su faturasına, yediğine, içtiğine kadar yansıyor.  Resmi rakamlara göre 3 milyon 564 bin kişi borcunu ödeyemiyor. Tüketici kredisi ve kredi kartı borçlarında son bir yılda yaşanan artışın arkasından, borcunu zamanında ödeyemeyen vatandaş sayısında patlama gerçekleşti. İktidarın bu tabloyu görüp çözüm üretmesi gerekiyor ancak nafile. İnsanların evlerine her gün İcra Memurları gitmeye başladı. Kanun teklifimizle en azından bu duruma çözüm olmak istiyoruz.

BORÇLAR ÖDENEMEZ HALDE

 Bugün ne yazık ki çiftçi, esnaf, asgari ücretli, memur, işçi, öğretmen kim varsa yani toplumun orta direğini oluşturan vatandaşlarımızın tamamının borcu bulunuyor. Peki bu borçlar ödeniyor mu? Ne yazık ki hayır. Pandemi koşulları devam ediyor. Belirli kısıtlamalar sürüyor. Her gün yüzlerce vatandaşımızı salgın hastalık yüzünden kaybediyoruz ancak ekonomik tedbirler ona göre uygulanmıyor. Karşılıksız destek yerine kredi yöntemi seçildiği için şimdi her evde haciz edilme korkusu yaşanıyor. Bu ekonomik buhrana mutlaka çözüm üretilmesi gerekmektedir.”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER