Otizm metabolik bir rahatsızlık

Biyokimya ve Metabolizma Uzmanı Doç. Dr. Zafer Yönden otizmin metabolik bir rahatsızlık olduğunu söyledi.

Otizm metabolik bir rahatsızlık

Otizm metabolik bir rahatsızlık

BAYRAM BULUT

ADANA (İLKHABER)-Biyokimya ve Metabolizma Uzmanı Doç. Dr. Zafer Yönden otizmin metabolik bir rahatsızlık olduğunu söyledi.

 Biyokimya ve Metabolizma Uzmanı Doç. Dr. Zafer Yönden, otizm hastalığı konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Annenin gebelik sürecinde doğru beslenmeye dikkat etmesi gerektiğini dile getiren Zafer Yönden, doğum sonrası ise anne sütünün önemine vurgu yaptı. Zafer Yönden, otizmin annenin gebelik sürecinden önce başladığını savundu.

Doğumdan sonra bebeğin en az 2 sene anne sütüyle beslenmesi gerektiğine dikkat çeken Zafer Yönden, sonra sindirim sistemi düzgün oluşmuş bu canlının doğadan vücuduna uygun oranlarda besinler alması gerektiğini söyledi. Bu besinlerin  yağlar, aminoasitler yani proteinler olduğunda dikkat çeken Zafer Yönden, ardından ise karbonhidrat besinin geldiğini kaydetti. Vitaminler mineraller dengeli bir şekilde verildiği zaman beyinin uygun bir şekilde gelişip ve gelişen beyin kendi fonksiyonlarını yaptığını anımsatan Zafer Yönden, “Bakar, görür, konuşur, iletişim kurar. Bunlar olmazsa beyin bu fonksiyonlarını gerçekleştiremez. Besinlerimizin içerisinde, suyumuzun içerisinde, havadan ya da değişik gıdalardan, katkı maddelerinden aldıklarımızın yanı sıra tarım ilaçlarından tutun da ağır metallere kadar çok sayıda toksik saldırıya maruz kalıyoruz. Toksik maddelerin de vücutta biriktiği yer yağlı dokulardır. En yağlı doku, organ beyin olduğu için ağır metal ya da toksik metal zehirlenmesine maruz kalır. Özetle, beslenme hangi aşamada olursa olsun gebelikten önce annenin beslenmesi, gebelikte annenin beslenmesi, doğduktan sonra çocuğun beslenmesi, anne sütü noktasında ya da ek gıdalarla çocuğun beslenmesi konularında yanlış yaparsak beyin gelişmez, beyni zehirleriz, beyni temizleyemeyiz ve sonuçta otizm ortaya çıkar.”dedi.

Doğal beslenme önerisinde bulunan Zafer Yönden, “Bu bahsettiğimiz süreçleri ne kadar metabolik olarak geriye çevirirsek, metabolik kısmını düzeltiriz. Tek başına bu yeterli değil. Çocuğun yeterince öğrenemediği şeyleri bir yerden öğrenmesi lazım. Burada özel eğitim devreye giriyor. 5 yaşında otistik bir çocuk. Öğrenmesi gereken bazı şeyleri öğrenmedi. Siz metabolizmayı düzelttiğiniz zaman bunları ona öğretmeniz lazım. Sosyal ortamlar sağlayarak, kreş ortamında, özel eğitimde, bire birde, spor ortamında, bunları yerine koyduğunuzda düzelmiş bir metabolizma ve geç kalınmış şeyleri de tekrar takviye etmeniz sonuçta otizmi ortadan kaldırır. Otizm metabolik bir rahatsızlıktır, metabolik olarak dikkat ederseniz, annenin beslenmesinden gebelik beslenmesine anne sütüne ve daha sonrasına, otizm ortaya çıkmayacaktır. Hastalık tam olarak genetik değildir. Otizm sıklığı 1/250 binlerdeyken 1/85 binlere inmiş durumda. Akdeniz anemisinde ise 70 yıldır yüzde 10. Annelere, çocuklara doğal beslenme tarzı öneriyorum. Doğaya bakın, hangi mevsimde bize ne veriyorsa bunları alıyoruz ve soframıza koyuyoruz. Doğayla aranıza aracı sokmadığınız zaman işin çok büyük kısmını halledersiniz. Ürünler endüstriyelleştikçe sıkıntı oluyor.” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2017, 17:48

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2