Özdoğan kanser vakalarının nedenlerini anlattı

13. Bahri Toygar Sempozyumu’nda Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, kanser nedenlerinin yüzde 50’sinin sigaradan, aşırı kilodan, virüs ve bakterilerinden, ultraviyole ışınlarından, alkol ve kimyasal kansorojenlerin, yüzde 35 yaşlılıkla ilgili rastgele mutasyonlar ve yüzde 15 de kalıtsal geçişlerden yaşandığını söyledi.

Özdoğan kanser vakalarının nedenlerini anlattı

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-13. Bahri Toygar Sempozyumu’nda Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, kanser nedenlerinin yüzde 50’sinin sigaradan, aşırı kilodan, virüs ve bakterilerinden, ultraviyole ışınlarından, alkol ve kimyasal kansorojenlerin, yüzde 35 yaşlılıkla ilgili rastgele mutasyonlar ve yüzde 15 de kalıtsal geçişlerden yaşandığını söyledi.

13. Bahri Toygar Sempozyumu Tarsus Amerikan Koleji Gösteri Salonu’nda gerçekleşti. Sempozyumun bu yıl ki konusu “Kendimi ve ailemi kanserden nasıl korurum” oldu. Vatandaşların ve doktorların katıldığı etkinliğin açılış konuşmasını Dr. Baha Toygar yaptı. Gelenekselleşmiş olan bu etkinlikleri yapma amaçlarının 2002 yılında vefat eden babaları Bahri Toygar’ın adını yaşatmak olduğunu söyleyen Dr. Baha Toygar, ayrıca bu projeyi hayatını çocuklarının eğitimine adayan, onurlu, dürüst ve topluma yararlı bireyler yetiştiren tüm anne ve babalara armağan ettiklerini belirtti. Baha Toygar, babaları Bahri Toygar’ın adının artık bütün fedakâr anne-babaların ortak adı olduğunu işaret etti.

Açılış konuşmasının ardından sempozyuma geçildi.  Sempozyumu Dr. Okan Toygar yönetti. Bugüne kadar yapmış oldukları etkinliklerde her zaman toplumda sık görülen, sakatlık ve ölümlere neden olan ve erken tanının önemli olduğu halk sağlığı sorunlarına değindiklerini dile getiren Toygar,  toplumun doğru bilgilenmesinin kanserden korunma ve erken tanı için çok önemli ve hayat kurtarıcı olması nedeniyle kanserden korunma yollarının toplantı konusu olarak seçildiğini anlattı.

Sempozyum konuşmasına başlayan Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, toplum tarafından en korkulan hastalık olarak bilinen kanserin sanıldığının aksine bir modern çağ hastalığı olmadığı ve binlerce yıllık bir tarihi olduğunu belirtti. Bununla birlikte kanseri son 200 yıl içinde çok daha iyi tanıdıklarını ve artık hem kanserden korunmada hem de kanser tedavilerinde nasıl ciddi yol alındığını açıklayan Prof. Dr. Özdoğan, kanserin tüm dünyanın öncelikli problemi olduğunu dile getirdi.

 Her yıl 18 milyon insana kanser tanısı konulduğunu dile getiren Özdoğan, “2035’e gelindiğinde bu rakamın 25 milyonu bulacağı temin ediliyor. Bununla birlikte alınacak bazı tedbirlerle kanserlerin yarıya yakınını önlemek mümkün, ancak bu uzun soluklu bir iştir, çocukluktan itibaren başlanmalı. Çocuklarınızdaki kansere neden olabilecek durumları ortadan kaldırabilmek için önce kendi yaşamınızda değişiklikler yapmanız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Kanserin nedenleri ile ilgili de bilgi veren Özdoğan, bunların yüzde 50 sigara, aşırı kilo, virüs ve bakteriler, ultraviyole ışınlar, alkol ve kimyasal karsinojenler, yüzde 35 yaşlılıkla ilgili rastgele mutasyonlar ve yüzde 15 de kalıtsal geçişler olduğunu söyledi. Sigaranın tüm kanserlerin dörtte birinin nedeni olduğunu vurgulayan Özdoğan, Türkiye’de yılda 210 bin kanser teşhisi konulduğunu, sigaranın ortadan kalkması ile yılda 50 bin kanser vakasının ortadan kaldırıla bilineceğini belirtti.

Obezite ve hareketsiz yaşama dikkat çek Özdoğan, “Günümüzde birbiri ile yakın ilişkili iki kanser risk faktörü obezite ve hareketsiz yaşamdır ve bunlar sigara kadar önemli zararlılar haline gelmeye başlamıştır. Hatta gelecekte obezitenin dünya genelinde en önemli sağlık sorunu olacağına dair hesaplamalar bulunmaktadır. Bu durum çocuklarımız için ayrı bir öneme sahiptir. Çünkü hareketsiz yaşam tarzı ve aşırı beslenme, maalesef artık çocukluk çağında başlamaktadır. Bilgisayar oyunları, sokak oyunlarını unutturmuş; yoğun ders ve sınav baskısı çocuklarımızı daha hareketsiz kılmış ve tat duygusunu hedefleyen fastfoodlar sağlıklı besinlerden uzaklaşmamıza neden olmuştur.” şeklinde konuştu.

Her 10 kanserden 5’inin önlenebilir olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Özdoğan, kanser tarama testlerinin sadece erken tanıda değil, kanserden korunmada da rolü olduğunu vurguladı; örneğin kolon ve rahim ağzı taramaları ile, henüz kansere dönüşmemiş, fakat gelecekte kanserleşme potansiyeli olan polip gibi oluşumlar alınabilir dedi. Bu nedenle düzenli sağlık kontrollerinin hayat kurtardığını hatırlattı, bilinçli bir toplumun kanser ile rahatlıkla mücadele edebileceğini söyledi. İşlenmiş gıdaların tehlikesine de işaret eden Prof. Dr Özdoğan, tuz tüketiminin artması ile mide kanseri riskinin arttığını söyledi, şeker tüketiminin tehlikelerine dikkat çekti.

13. Bahri Toygar Sempozyumuna sunduğu katkılar nedeniyle plaket verilmek üzere davet edilen ve söz alan Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan 32 yıllık hekimlik yaptığı Tarsus’ta kanser nedeniyle çok yakın dostlarını, hastalarını ve sevdiklerini kaybettiğini belirterek, koruyucu hekimliğin önemine vurgu yaptı ve bu amaçla “Kanserden Korunma ve Mücadele” birimini oluşturduklarını söyledi. Dr. Bozdoğan toplum sağlığı konusuna verdikleri destek nedeniyle 3 doktor kardeşi tebrik etti ve Bahri Toygar isminin bir koruya verilerek yaşatılacağını ilave ederek konuşmasını tamamladı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2