banner6

Özmen: Türkiye’nin en kaliteli buğdayı Mardin’de

Mardin’in Kızıltepe İlçesinde bulunan Türkiye’nin en büyük Hububat Ticaret Merkezine buğday tüccarı Aysun Çınar’ın davetlisi olarak Hububat Merkezine gelen Güneydoğu Un Sanayicileri Derneği Başkanı Erhan Özmen, Türkiye’nin 150 ülkeye un ihracatı yaptığını söyledi.

Özmen: Türkiye’nin en kaliteli buğdayı  Mardin’de

Özmen: Türkiye’nin en kaliteli buğdayı  Mardin’de 

  ADNAN AVUKA

MARDİN (İLKHABER)- Mardin’in Kızıltepe İlçesinde bulunan Türkiye’nin en büyük  Hububat Ticaret Merkezine buğday tüccarı Aysun Çınar’ın davetlisi olarak   Hububat Merkezine  gelen Güneydoğu Un Sanayicileri Derneği Başkanı Erhan Özmen, Türkiye’nin  150 ülkeye un ihracatı yaptığını söyledi.

       Dünyanın en  kaliteli buğdayın ve dolayısıyla unun Türkiye’de olduğuna vurgu yapan Özmen,  “ Türkiye yaklaşık bir ay önce Güneydoğuda, Mardin’de, Şanlıurfa ve Çukurova’da yeni hasat dönemine başladı. Bugün göründüğü üzere hasadı tamamlanan Güneydoğu dahil olmak üzere Türkiye’nin tamamında çok güzel bir rekolte ile karşılaştık. Yağışlar çok güzeldi iç Anadolu, Karadeniz ve Marmara  22  milyon ton bir buğday rekoltesi var. Tabi buğdayın rekoltesi ve kalitesi önemli. Çünkü Türkiye iyi buğday üretmek zorunda 80 milyonluk bir nüfusu besliyor, bunun yanı sıra 20 milyon turist geliyor ve o turistlerimiz de besleniyor.  En önemlisi ise 150 ülkeye un ihraç ederek  dünya birincisi konumunda. Dolayısıyla  hem kendi sınır bölgesi komşuları hem de sınır ötesi deniz aşırı ülkeler olmak üzere uzun yıllardan beri Avrupa Birliğini ve Kazakistan’ı  geçerek dünya birinciliği konumuna gelmiştir. Tabi bu çok önemli. Türkiye’nin un ticaretinde dünyanın yüzde yirmi beşini yapıyor olabilmesi gerçekten sektörümüz ve ekonomimiz için gurur verici. Ama bugün öyle bir yerdeyiz ki Mardin ilimizin hudutları içindeyiz. Bu daha da anlamlı çünkü dünya birincisi olan Türkiye’nin en büyük ihracatını yapan ilindeyiz. Türkiye ihracatına baktığımızda üç buçuk milyon ton yani dünya un ticaretinin on iki, on üç milyon ton değişkenlik gösteren rakamını üç buçuk milyon ton Türkiye  yaparken, bunun yaklaşık sekiz yüz elli bin tonunu Mardin ilimiz yaptı. Mardin ilimizin Türkiye ihracatının yüzde yirmi dördünü gerçekleştiriyor. Sekiz yüz eli bin ton ihracat yapıyor olması buna karşılıkta üç yüz milyon dolar Türkiye ye döviz girdisi kazandırıyor olması çok önemli. “dedi

                                   MODERN ÇİFÇİLİK  ANLAYIŞI HAKİM  

 

         Türkiye’de ve Mardin’de çiftçilerin geleneksellikten modern çiftçiliğe yöneldiğine dikkat çeken Özmen “ Sonuç itibariyle burada yükselen bir buğday kalitesi var.  Mardin bölgemizde çiftçimiz daha bilinçleniyor. Buğday kalitesine Türkiye’deki diğer illere diğer üretimlere baktığımızda her zaman iftiharla Polatlı çiftçilerden bahsederdik. Polatlı çiftçileri çok kaliteli buğday  üretirlerdi. Bugün Mardin çiftçilerimizle, bölge çiftçilerimizle gerek arazi verimliliğinin büyük olması  gerek işlerini  iyi yapıyor olmalarından dolayı  çok kaliteli buğday üretmeye başladılar. Türkiye’nin en kaliteli buğdayı bu bölgede yetişiyor. Bu hem kendilerinin katma değeri yüksek  ürettikleri ürüne daha çok  bedel alıyor olmaları, muadillerine göre yüzde yirmi daha fazla değerle sattıklarını görüyoruz.  Mardin ilimizin sekiz yüz elli bin ton un ihracatında önemli bir tedarikçidirler. Mardinli firmalarımız  Irak’ta büyük bir başarı hikayesi yazmışlar ve ilk sıralarda Mardinli markkalarımızın çok kaliteli unlarının piyasalarca bir rakibimiz var oda İran.” diye konuştu.

 

 Erhan  Özmen “Bağdat ve ırakta 35 milyon insan yaşıyor. Bizim birde rakibimiz var oda İran. İran,da Kazakistan’dan buğday alıyor.  İran’da ciddi bir un sanayisi içerisinde. Ben Bağdat ta şunu gördüm Irak’ta  Türkiye’den giden  unlara asla rakip olamayacağını gördüm

Afrika ya da çok rahatlıkla ihracat yapabiliriz.  Afrika ciddi bir un talep eden bir kıta, uzak doğuda Endonezya, Filipinler, un ihtiyacı yüksek ülkeler. Buralarda yeni pazar arayışına girmemiz lazım.” diyen Özmen ithalatta gümrük vergilerinin düşürülmesinin çiftçileri olumsuz yönde etkilemeyeceğini sözlerine ekledi.

 

Zahireciler Mardin Başkanı M.Şerif Öter ise, “Dünyanın en güzel buğdayı Mardin Mezopotamya ovasında yetişiyor ve dünya buğday kalitesi ile bir yarış halindeyiz bu konuda hükümet çiftçilerimizi her konumlarda desteklenmesi gerekir özellikle elektrik sorunu ve sulama konusu, biran evvel Gap  Projesi hayata geçmesi ile çiftçilerimiz bir rahatlık nefes alabilecektir. Çifçilerimiz ülkemize büyük katkısı vardır, yeter ki bakanlık yetkilileri sık sık gelip bizlerle bir toplantılar yapsınlar,sorunlarımızı dinlesinler, isteklerimizi not alsınlar. Bu ülke hepimizindir, köylüsüde ,şehirliside, Türküyle, Kürdüyle, Arabıyla, Süryanisiyle, Ermenisiyle Ezidisiyle bir bir arada yaşıyoruz Mardin de “ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2017, 17:46

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER