Öztürkler; “Adana, e-ticaret pazarından iyi bir pay almalı”

Öztürkler;  “Adana, e-ticaret pazarından iyi bir pay almalı”

Hande MUŞTU / Rukiye UYANIK

ADANA (İLKHABER) – E-Ticarette pazar potansiyelinin çok yüksek olduğunu belirten Hepsiburada Kurumsal İletişim ve İlişkiler Grup Başkanı Koray Öztürkler, “Devletimizin hedeflediği pazar büyüklüğünün 350 milyar TL’ye ulaşması bekleniyor. Bu pazar büyüklüğünün içerisinde 70 milyarın e-ihracattan gelmesini bekliyoruz. Bu dağılım içerisinde Adana’nın özellikle bu pastadan çok iyi bir pay alması gerekir” dedi.

Hepsiburada, Anadolu'daki işletmelerin işlerini e-ticaret yoluyla daha da büyütmesi, yeni işletmelerin ekonomiye katılması ve yerel ticareti desteklemek amacıyla düzenlediği E-ticaret Zirveleri’nin 2019 yılı ilk ayağı Adana’da yapıldı.

Zirvede, Adana ve çevresindeki KOBİ, esnaf ve girişimcilere, her yıl büyüyen e-ticaret ekosistemine nasıl dâhil olacakları, bu sistem içinde kendilerini nasıl öne çıkaracakları, karlılıklarını ne şekilde artırabilecekleri ve işlerini büyütmeleri için neler yapmaları gerektiği ile ilgili bilgiler verildi. Tüm Ayrıca tüm Hepsiburada iş ortaklarının yararlanabildiği ve onları dünya pazarlarıyla buluşturan Kolay İhracat Modeli ile ilgili bilgiler de paylaşıldı.

Programın açılışında konuşan Kurumsal İletişim ve İlişkiler Grup Başkanı Koray Öztürkler, e-ticarette pazar potansiyelinin çok yüksek olduğunu ve tüm işletmelerin e-ticaretten dijitalleşerek geçiş yaptıklarını söyledi.

Türkiye’de hedeflenen pazarın 350 milyar TL olduğunu ve bu pazardan Adana’nın iyi bir pay alması gerektiğine dikkat çeke Öztürkler, “Bugün e-ticarette pazar büyüklüğü 40 milyar TL. Devletimizin de hedeflediği biçimde bu pazar büyüklüğünün 350 milyar TL’ye ulaşması bekleniyor. Bu muazzam bir pazar büyüklüğü ve bu pazar büyüklüğünün içerisinde 70 milyarın e-ihracattan gelmesini bekliyoruz. Bu dağılım içerisinde Adana’nın özellikle bu pastadan çok iyi bir pay alması gerekir. Biz bugün bunun için buradayız” dedi.

Kurum olarak teknolojinin yaratıcı yönünü kullandıklarına değinen Öztürkler, “Biz bir teknoloji şirketiyiz, teknolojinin yıpratıcı yönünü değil daha yaratıcı yönünü kullanıyoruz. Teknolojiye yatırım yapıyoruz. Tüm işletmeler mağazalarını platformumuzda açarak işlerini e-ticarete taşıyorlar ve büyütüyorlar. Bu modelden ve kolay ihracat modelimizde ve sizler bize katılıp parekende ile el ele daha da ileri nasıl götürebileceğimizi birlikte konuşacağız” şeklinde konuştu.

Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç de e-ticaretin artık her alana yayıldığına değinerek, “Bugün ticarette yeni bir devrim yaşanıyor. Bunun adı elektronik ticaret devrimi. Eskinden ipek yolu, baharat yolu vardı. Bu ticaret yolu üzerindeki ülkeler, insanlar zengin olurdu. Şimdi internet siber otobanı var. Yani artık ticaretin yolu her evin, işyerinin içinden geçiyor. Dünyanın en ücra köşesine bir tuşla mal satabiliyorsun. 20 trilyonluk pazar, 7 milyar insan ekranın ucunda. İstatistikler gösteriyor ki, dünyada e-ticaretin toplam perakendeden aldığı pay yüzde 8.5 civarında. Biz maalesef e-ticarette henüz yolun başındayız” dedi.

E-ticaretin önemine dikkat çeken Bilgiç, “Türkiye’de toplam perakende ticaretin sadece yüzde 3.5’u elektronik mecradan yapılıyor. Bugün için gerideyiz ama aradaki farkı hızla kapatabiliriz. Bu treni kaçırmamak için var gücümüzle çalışmalıyız. Bakınız, 200 yıl önce Sanayi devrimini ıskalamanın sıkıntısını hala yaşıyoruz. Türkiye, e-ticaretin geleceği için müthiş bir potansiyele sahip. Mobil bağlantı yaygınlığı, kalitesi ve akıllı telefon kullanım oranlarında Batı ülkelerine benziyoruz. Örneğin nüfusun yüzde 90’ı mobil bağlantıya sahip. 48 milyon kişi düzenli olarak her gün internete bağlanıyor. Peki internette ne yapıyoruz? Çok laf, az iş üretiyoruz. Türkiye’de 54 milyon sosyal medya kullanıcısı var. Facebook kullanıcı sayısında dünyada 9’uncuyuz. Instagram kullanıcı sayısında 4’üncüyüz. Günde ortalama 5 saatimizi internette geçiriyoruz. Ama elektronik ticarette ilk 25 içinde bile yokuz” şeklinde konuştu.

Adana Ticaret Odası Başkanı Atilla Menevşe ise elektronik ticaretin firmaların doğru tüketiciye doğru araçlarla hızlı bir şekilde erişim sağlaması için en verimli bir yöntem olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu;

“Web tabanlı yeni iş modelleri ortaya çıkıyor ve pek çok iş kolunda gittikçe artan bir rekabet ortamı doğuyor. Dijitalleşme, içinde  bulunduğumuz  yüzyılın en  önemli  unsurlarından  biri  haline  geldi. E- ticaret gelişen teknolojilere bağlı olarak, her geçen gün önemini katlayarak artıran bir sistem şeklinde bütün dünyayı sarıyor. Bu başarı E- ticaret, ürün satışı yapan firmaların en büyük kozu olmuştur.

Kuzey Amerika ve Asya-Pasifik bölgeleri Dünya çapında en yüksek E-ticaret hacmine sahip bölgeler. Bu bölgeler geleneksel ticarette olduğu gibi E-ticarette de büyük bir ticaret hacmine sahip. Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu bazı ülkeler son zamanlarda e-ticaretin en fazla ivme kazandığı bölgeler olarak görülüyor.

Geçmişte hedef kitlesine kısıtlı yollarla ulaşabilen şirketler, e-pazarlama yöntemiyle daha çok müşteriye daha hızlı ulaşabiliyor. Elektronik ticaret bugün firmaların doğru tüketiciye doğru araçlarla hızlı bir şekilde erişim sağlaması için en verimli yöntem olarak görülüyor. E-ticaret sayesinde, özellikle küresel pazarlarda faaliyet gösteren firmalar; daha kolay pazar çeşitlendirmesi yapabiliyor; daha etkin dağıtım kanalları ile operasyonel maliyetlerini düşürüyor ve müşteri portföyünü genişleterek risk yapısını kontrol edilir konuma getiriyor.
 

Ekonomik hedeflerimize ulaşmada esas nüveyi oluşturan ihracatçı firmalarımız, elektronik ticaret araçlarını kullanarak, bahse konu hedeflerin gerçekleştirilmesine önemli katkı sağlayabilecekler. Nitekim ülkemizde e-ticaret işlemlerinin giderek yaygınlaştığını, firmalarımızın ticari faaliyetlerinde bilgi-iletişim teknolojilerini daha sık ve etkin olarak kullandıklarını gözlemliyoruz. Ülkemizdeki internet abonesi sayısı yıllar itibariyle belirgin bir artış gösteriyor, buna paralel olarak internet üzerinden gerçekleştirilen mal ve hizmet satış hacmi büyüme eğilimini sürdürüyor. Elektronik ticaret, özellikle KOBİ'ler için çok uygun bir ticaret şekli haline geldi. Bunun büyük bir fırsat olduğunu söylemek gerekiyor. Az bir yatırımla bütün dünyaya açılabiliyorsunuz.
 

Elektronik ticaret, ürün seçeneklerinin artmasını, ürünlerin kalitesinin yükselmesini ve daha hızlı bir şekilde ödenerek teslim alınmasını sağlıyor. Potansiyel tüketicilerin dünyanın her yanında pazara arz edilen ürünler hakkında bilgi sahibi olmalarına ve yeni üreticilerin dünya pazarlarına girmelerine imkan veriyor. Daha düşük fiyatlı ve kaliteli ürünlerin pazara girmesi üreticiler arasında rekabetin artmasına ve tüm ticari işlemlerin maliyetinin düşmesine neden oluyor. Tüm  bunları göz önünde bulundurarak, e- ticaretin öneminin her geçen gün arttığını söylemek lazım”

“E-ticaret ile İşinizi Dönüştürün” başlıklı konuşmasını yapan Hepsiburada Ticari Grup Başkanı Mutlu Erturan dinleyicilere e-ticaretle ilgili bilgiler verdi.

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2019, 14:05

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2