Pir Sultan Abdal oyunu  seyircileri ile buluşacak

Pir Sultan Abdal oyunu   seyircileri ile buluşacak

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - Adana’nın 55 yıllık tiyatrosu Dost Oyuncular, gündemini hiç yitirmeyen Pir Sultan Abdal oyunuyla seyircileri ile buluşuyor. Pir Sultan Abdal oyunu bu Pazar Seyhan Kültür Merkezi’nde sahne alacak. 

Geçen yıl Şeyh Bedreddin’i sahneleyen Dost Oyuncular’ın Yönetmeni Bülent Uz ile Pir Sultan Abdal üzerine söyleşi yaptık. Bülent Uz,  16. Yüzyılda yaşayan Pir Sultan Abdal’ın Sivas’ın Yıldızeli İlçesinin Banaz Köyünde doğduğunu belirterek, ”O dönem, Türkmenlerinin büyük ölçüde baskı gördüğü, yoğun tutuklamaların yapıldığı bir dönemdir. Aynı yılda Pir Sultan’ın eski müridi olan Hızır Paşa’nın Sivas Valisi olduğu bilinmektedir. Hızır Paşa, düşüncelerinden dolayı Pir Sultan Abdal’ı tutuklar ve zindana atar. Pir Sultan Abdal sözünden ve yolundan dönmeyen, inanmış ve kararlı bir kişiliğe sahiptir. Baskıcı Osmanlı düzenine boyun eğmediği için uzun zaman tutuklu kalır. Yine o dönemde bir çeşit baskı ve zulüm merkezi olan Sivas’ta bir zaman müridi olan ve sonradan Sivas Sancağına Vali olarak atanan Hızır Paşa tarafından asılarak idam edilmiştir” dedi.

TARİHTE YERİNİ ALMIŞ

Tarihte yerini almış, Pir Sultan Abdal’ın fikirlerini ve mücadelesini günümüz insanlarına aktarmak için bu oyunu sahneye koyduklarını ifade eden Bülent Uz, “Dileğimiz ne masal anlatmak insanlara, ne maval söylemek. Dileğimiz bir gerçeği dile getirmek. Pir Sultan Abdal’ın hikayesidir bu.  Anadolu köylüsünün direnişidir bu gerçek.  16.yüzyılda da yani Kanuni Sultan Süleyman Han zamanında Osmanlı toprakları epeyce genişlemiş, buna paralel olarak da refah seviyesi yükselmiştir. Saraydakiler ve etrafındakiler mutlu bir yaşam ve saltanat sürmektedir.  Ya Anadolu köylüsü? Anadolu köylüsünün durumunu Erol Toy’un yazdığı Pir Sultan Abdal oyunu ile anlatmaya çalışıyoruz. Ozanımız Pir Sultan’dan deyişler çalıp söyleyecek,  bizler de oynamaya çalışacağız. Kıssadan hisse alınacak bir oyun olarak gördüğümüz Pir Sultan’ı oynuyoruz” diye konuştu.

OYUNU ANLATTI

Dergah’a giren Haydar’ın nasıl pirlik postuna geçtiğini oyunda anlattıklarını söyleyen Uz, “Bir can ateşe düştü, yandı pişti. Körük şişti alaz coştu, demir dövüldü tavlandı, suya girdi çeliklendi. Dönmezliğine inan getirilip, yoksul adına baş koyan bir kişi olduğu anlaşılınca, Haydar pirlik postuna geçti. Gayrı o Pir Sultan Abdal’dı. Pir Sultan’ın deyişleri, düvazları ülkenin dört bir yanında söylenir oldu. Balım Sultan’la evlenen pirin ocağı şenlendi. Dergah dertlerine çare arayan ve eğitilmek coşkusuyla tutuşan köylülerle doluyordu. Bunlardan biri de Hızır’dı.”

OYUNDA 30-40 YILLIK BİR DÖNEMİ ANLATTILDI

“O Hızır ki, daha sonra Osmanlı’da görev aldı. Pir, müridi Hızır’a izin verdi ama gönülsüz verdi” diyen Uz, bundan sonra oyunda 30-40 yıllık bir dönemi anlattıklarını kaydederek, “Pir Sultan Abdal ve Himmet Can’ı yanına alarak yollara düşüşünü, o dönemde tefeci bezirganlara karşı köylülerin mücadelesini izletiyoruz. Köylülerin yoksulluk karşısında direnişleri var oyunumuzda. Sonra ise kıyamet kopuyor. Divan kuruluyor, olanların hesabı Pir Sultan’dan soruluyor. Kadılar korkuyor Pir Sultan’dan. Kadılar Pir Sultan’ı elden kaçırınca, sivriltildi kalemler. Döşendi üst üste dilekçeler. Ve sonunda beklenen paşa geldi.  Geldi ama ne görelim? Bu Pir Sultan’ın müridi Hızır Can değil mi? Sırmalı, apoletli ve de göbekli bir Osmanlı paşası olmuş. En kötüsü de budur zaten. Halkın içinden çıkanların halka ihanet etmesi. Hızır Paşa’nın huzuruna getirilir Pir Sultan.” 

DOST OYUNCULAR

Uz konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Biz Adana’nın 55 yıllık amatör tiyatro topluluğu Dost Oyuncular olarak tarihte yerini almış, Pir Sultan Abdal’ın fikirlerini ve mücadelesini günümüz insanlarına aktarmak ve unutturmamak için sahneledik”

KİMLER YER ALDI

Oyunda Mehmet Yaşar, Süheyla Yanar, Erna Edis ve Hasan Butuk yönetmen yardımcıları, Ertuğrul Yılmaz teknik yönetmen, dekor-kostümde Ümit Torun ve Koray Tufan, müzikte Mustafa Karasaç, Işıkta Ergin Ayman görev yapıyor. 

Pir Sultan Abdal oyununda ise şu sanatçılar rol alıyor: Hasan Butuk, Mehmet Yaşar, Erna Edis, Süheyla Yanar, Ertuğrul Yılmaz, Mustafa Karasaç, Ümit Torun, Mehmet Özdek, Gürol Durak, Ergin Ayman, Olcay Heybeli, Gökhan Kapıcı, Yaren İpek Butuk, Ayfer Ünlü, Murat Koray Tufan, Fatma Kar, Vahit Şahin, Yalçın Toprak ve Aykan Dağparçası ve Ada Kapıcı rol alıyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2020, 19:05

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2