banner6

Pırlanta almak ciddi bir iştir

En sade ve mütevazı bir kadının bile tektaş denince tercih edeceği bir model mutlaka vardır. Peki bu değerli ve vazgeçilmez yüzüğü seçerken nelere dikkat etmemiz gerektiğini nereden almamız gerektiğini biliyor musunuz? Ben bilmiyordum, öğrendim. Kimden mi? Tabi ki Sultan Kuyumculuk sahibi Mustafa Uzun’dan.

Pırlanta almak ciddi bir iştir

 

MURAT YILDIRIM

 

ADANA (İLKHABER)-En sade ve mütevazı bir kadının bile tektaş denince tercih edeceği bir model mutlaka vardır. Peki bu değerli ve vazgeçilmez yüzüğü seçerken nelere dikkat etmemiz gerektiğini nereden almamız gerektiğini biliyor musunuz? Ben bilmiyordum, öğrendim. Kimden mi? Tabi ki Sultan Kuyumculuk sahibi Mustafa Uzun’dan.

2000 yılından beri kuyumculuk sektöründe faaliyet gösteren Sultan Kuyumculuk Çakmak Caddesi’ndeki mütevazı mağazasında müşterilerine hizmet veriyor. Evlenme teklifi ederken nasıl yüzük alınacağından tutun da nasıl seçileceği ve pırlantanın fiyatının 4C kuralına kadar bi çok konuyu ilk ağızdan öğrendik. Evlenme teklif edilirken yüzük alınacak diye bir kuralın olmadığını, aslında bunun yabancılar için olmazsa olmaz olduğunu, bu geleneğin son birkaç yıldır ülkemizde de evlenecek çiftlerin uygulamaya başladığını söyleyen Uzun, “Güzel bir anı olduğu şüphe götürmez. Burada bir hediye şart yalnız onu söyleyeyim. Bunun nedeni anı olarak saklanacak bir şey olmasından kaynaklanıyor.” dedi.

“TANIDIK KUYUMCULARI  TERCİH EDİN”

Tektaş ile evlenme teklif etme geleneğinin ise 15. yüzyılda Avusturya Arşidükü Maximilian’ın nişanı sırasında Burgonya düşesi Mary’e elmas tektaş yüzük hediye etmesiyle başladığı bilgisini de aktaran Uzun, bu sorunun cevabının kişiye göre değişkenlik gösterdiğini söyledi. Tanıdık kuyumcuların tercih edilmesinin doğru bir karar olduğunun altını önemle çizen Uzun, “Yıllardır tanıdığınız pırlantacı olduğu için daha uygun hem de daha güvenli olur. Büyük markalardan da alabilirsiniz. İşin sırrı çok çeşidi bir arada görebileceğin ve fiyat aralığı ürünlerden seçim yapabileceğin bir yer olmasında. Tabii sertifika vermeyenlerden uzak durmanızı tavsiye ederim.” diye konuştu.

PIRLANTA FİYATINI 4C KURALI BELİRLER

Pırlanta fiyatının belirlemenin de kuralları olduğunu söyleyen Sultan Kuyumculuk Sahibi Mustafa Uzun, bunları şöyle sıradı: “Renk, berraklık, kesim ve karat. Bu 4C kuralında en önemli unsur pırlantanın kesimidir. Çünkü pırlantanın ışıltısı kesimine göre görünür. Diğer 3C doğal olarak pırlantada bulunurken kesim el işçiliği ile oluşturulur. Fakat  el işçiliği olsa bile pırlantanın fiyatını belirleyen en önemli C berraklıktır. Çünkü neredeyse tüm pırlantalar üzerinde gözle görülmeyen lekeler vardır. Bu lekeler ne kadar azise taş o kadar nadir bulunacağı için berraklık o kadar artar. Berraklık arttıkça da fiyata etki eder. Karat ise pırlantanın ağırlık ölçen birimidir. Taşın büyüklüğü değil ağırlığıdır. Karat ağırlığı arttıkça fiyatta artar. Renk ise tamamen kişinin zevkine göre değişebilir. Gözle görülmeyen sarıya kaçan pırlantalar daha beyaz renkli pırlantalara göre daha ucuzdur. Sonuçta hiçbiriniz mücevherci ya da bu işin ustası değilsiniz. Bu ince detayları anlamanız da o kadar kolay değil. Onun için tanıdık kuyumcuyu tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Burada güven ön plana çıkıyor.”

 

 

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2017, 15:22

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42