Polisten internet bağımlığına karşı uyarı

Emniyet güçleri Kur’an Kursuları’na giden öğrencilerden sanal alemde dikkatli olmalarını istedi.

Polisten internet  bağımlığına karşı uyarı

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) – Adana  polisi, her geçen gün artan ‘internet bağımlılığı’na karşı ‘cami açılımı’ başlattı. Siber uzmanlardan oluşan özel bir ekip, kent genelindeki camilerde düzenlenen; ‘Yaz Kur’an Kursları’nı tek tek gezip, çocuk ve gençlere ‘internet bağımlılığı’ ve bu durumun neden olduğu olumsuzluklarını anlatıp, onlara internetin zararlarına karşı kendilerini nasıl koruyabileceklerini anlatıyor.

‘We Are Social’ ve Hootsuit’ tarafından her yıl hazırlanan; ‘İnternet Ve Sosyal Medya İstatistikleri’ne göre bugün 82.4 milyona ulaşan Türkiye nüfusunun yüzde 72’sini oluşturan 59.39 milyon internet kullanıcısı var. Yine nüfusun yüzde 63’ü sosyal medya, yüzde 53’ü dü ‘aktif mobil sosyal medya’ kullanıcısı. Her 10 kişiden 7’sinin internet kullandığı Türkiye’de insanlar günlük ortalama 7 saatini ‘sanal dünya’da geçiriyor.  

  ‘ÖZEL EKİP’

İnternet kullanıcılarının yüzde 98’i, ‘sanal dünya’ya cep telefonları üzerinden bağlanıyor ve daha interneti de daha çok sosyal medya için kullanıyor. Türkiye’de internet kullanıcısı sayısı ile birlikte ‘internet bağımlılığı’ da her geçen gün artıyor. Adana Emniyet Müdürü Zafer Aktaş da çocuk ve gençlerin internet aracılığıyla suiistimal edilip, suç işleme potansiyelinin artması, toplumdan uzaklaşıp yalnızlaşmasına karşı ‘özel bir ekip’ kurulması talimatını verdi.

 ‘İNTERNET’ EĞİTİMİ
Bu kapsamda da Adana Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik ile Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde görevli alanında uzman polislerin yer aldığı ‘özel bir ekip’ oluşturuldu. Söz konusu ekip, kent genelindeki camilerin bünyesinde gerçekleştirilen; ‘Kur’an Kursları’na katılıp, çocuk ve gençlere internet bağımlılığı ve bu durumun neden olduğu olumsuzlukları anlatıp, onlara internetin zararlarına karşı kendilerini korumayı anlatıyor.

OKUMA VE BOYAMA KİTABI JESTİ

Çocuk ve gençlere internete karşı, gündelik hayatta nasıl bir alternatif geliştirebilecekleri konusunda da tüyolar veriliyor. Adana Emniyet Müdürlüğü tarafından, çocukların kişisel gelişimini destekleyip, yaratıcıklarını ortaya çıkartabilecekleri okuma ve boyuma kitaplarının yanı sıra çeşitli oyuncaklar da yine ‘Kur’an Kursu’na katılan öğrencilere dağıtılıyor. Eğitimlerin yaz boyunca kent genelindeki kurslarda sürdürüleceği bildirildi.

BİLGİLER VERİLDİ

İnternet, sosyal medya, internet ve sosyal medyanın olumlu yönleri, internet bağımlılığı, internet ve sosyal medyanın olumsuz yönleri, internet bağımlığının belirtileri, internet bağımlığını önleme, internetin olumsuz etkilerinden korunmanın yolları, siber zorbalık, elektronik zorbalık, siber zorbalığın çeşitleri, elektronik iletişim zorbalığı, siber zorbalık davranışlarından örnekler, bireyi siber zorbalığa iten etkenler konularında Adana polisi çocuklara bilgiler verdi.

İŞLENEN SUÇLAR

İnternet aracılığıyla işlenen suçların cezaları hakkında da bilgiler veren Adana Polisi, internet aracılığıyla hakaret suçunun üç aydan iki yıla kadar hapis cezası ve adli para cezasının olduğunu anlattı. İnternet aracılığıyla yapılan tehditlerin altı aydan iki yıla kadar hapis cezasının verildiği, cinsel taciz suçuna altı aydan üç yıla kadar hapis cezasının verildiğini belirten ekipler, haberleşmenin gizliliğini ihlal suçunun 1 ila  3 yıl arasında, özel hayatın gizliliğini ihlal suçunun 1 ila 3 yıl arasında ve kişisel verilerin kaydedilmesi suçunun da 1 ila 3 yıl arasında hapis cezasıyla cezalandırıldığını paylaştı.

ALTI YILDAN 10 YILA KADAR HAPİS CEZASI

Verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirmenin cezasının 2 ila 4 yıl arasında geçen hapis cezası ile çarptırıldığı, dolandırıcılık sucunun 1 ila 5 yıl arasında hapis cezasıyla cezalandırıldığını anlatan polis ekipleri, müstehcenlik sunun ise altı yıldan 10 yıla kadar hapis cezasının olduğunu kaydetti.

ÇOCUKLAR VE GENÇLER MARUZ KALIYOR

Öte yandan verilen bilgilerde Siber suça maruz kalan bireylerin çoğunluğunun çocuklar ve gençler olduğunu dile getiren ekipler, “Çocuklar ve gençlerin aynı zamanda internet ortamını aktif biçimde kullanan grup olduğu düşünüldüğünde, siber zorbalığın faili ve mağduru olma durumu söz konusudur” dedi.

AVUKAT VE POLİS İLE İLETİŞİME GEÇME

Bu suçları önlemek için neler yapılması gerektiğini anlatan ekipler, “Soğukkanlılıkla siber zorbaya yaptığı hareketin yanlış olduğu bildirilmeli, durdurmaya çalışılmalı. Siber zorbanın yolladığı metaryallerin kopyası ebeveynlerine bildirilebilir. Mağdurun e-posta adresine ulaşımı azaltmak için arkadaş listesini temizlemek. İnternet servis sağlayıcısı, web site veya cep telefonu firmasına şikayette bulunmak. Okuldaki yöneticilerin ve rehberlerin yardımını sağlamak. Eğer Siber zorba büyük zarar veriyor ve geri adım atmıyorsa avukat ve polis ile iletişime geçilebilir.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2