banner6

Pozantı’ya kayak merkezi yapılması talebi

Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay,   Yayla turizmi ve kayak merkezinin Pozantı’ya yapılmasının gerekliliğine işaret ederek yatırımcıları ilçelerine davet etti.

Pozantı’ya kayak merkezi yapılması talebi

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay,   Yayla turizmi ve kayak merkezinin Pozantı’ya yapılmasının gerekliliğine işaret ederek yatırımcıları ilçelerine davet etti.

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Ocak Ayı’nın 4. Birleşimi’ne ait gündem maddelerinin yer aldığı oturumu görüşmek üzere toplandı.  Adana Büyükşehir Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleşen oturuma Meclis Başkanı Mustafa Bayar Başkanlık yaptı. Açılış yoklamasının ardından gündem dışı söz alan Mustafa Çay, ilçelerinde yaşanan sorunları dile getirdi.

Kendisinin sağlık sorunları yaşadığı günlerde yalnız bırakmayan, gerek bizzat yanına gelen, gerek telefon açıp, mesaj atarak kendini yalnız bırakmayan herkese teşekkürlerini sunarak sözlerine başlayan Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, kendisinin yatakta bile olsa çığ düşmesi sürecinde vatandaşların hep yanında olduğunu belirtti.

Çok çabuk şekilde yolların açıldığını anlatan Çay, “Ama maalesef ki tarihinde ilk kez bir çığ felaketi ile karşı karşıya kalan Pozantı’da iki kardeşimizi Rahmet’i Rahmana uğurladık. Diğer iki kardeşimizin de çok şükür sağlıkları yerinde. O dönemde bizzat Adana Valimiz Sayın Mahmut Demirtaş başta olmak üzere, Sayın İlçe Kaymakamımız Muammer Sarıdoğan yine Adana Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Zeydan Karalar, Fen İşleri Daire Başkanı arkadaşımız bizleri yalnız bırakmadı. Ben Yol İşleri Müdürünü, koordinatörüm aracılığıyla öğle saatlerinde arattığımda takviye yapacak araçlarının elinde olmadığını söylemişti. Daha sonra Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanımızın kontak kurmasıyla daha sonra oraya gelen büyükşehirin araçlarıyla yolumuzu açtık.” dedi.

Önemli olanın halkın sıkıntılarının nasıl giderileceğinden bahseden Çay, “Önemli olan hangi yolun sizin olduğundan ziyade neyi nasıl yapılacağını, halkın sıkıntılarının nasıl giderileceğini ve hızlı bir şekilde halkın hayata dönüşünü nasıl sağlanacağının ortaya konması herkesin öncelikli olarak hizmet görevinin olduğunu ifade etmek isterim. Bu süreçte tabiî ki bir sitemim var. Ben 3. dönem belediye başkanıyım. 2014 yılındaki Büyükşehir Belediye Yasası’ndan önce bu köylerin tamamına hizmeti götüren bir özel idare vardı. Bunu hepimiz biliyoruz. Özel idareler kapandığında o günkü konjöktör ve siyaset gereği verilen hizmetlerde kullanılan araçlardan şuanda maalesef bir tane bile yok.” şeklinde konuştu.

Kendi ellerindeki araçlarla karla mücadele ettiklerini dile getiren Çay, “Biz kendi elimizdeki araçlarımızla 70 yılından kalma bir çakar çakmaz grayderimizle halen mücadele etmeye gayret ediyoruz. bu mücadeleyi yaparken vatandaş ilk kar düşmeye başladığı andan itibaren Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ı yada Fen İşleri Daire Başkanı’nı aramıyor. Kendi belediye başkanını arıyor.  Dolayısıyla köyün içerisine hizmet edebilmek için de büyükşehir ana yolunu açmakla sorumlusunuz. Onun için bu tür durumlarda siyaset üstü anlayışla insanların birbirine destek olması lazım. Biz bütün araçlarımızla Tekir’in anayolu Karayollarına ait olmasına rağmen, onlar otobanda ki karla mücadele ederken biz ana yolu açmak için mücadele ettik. Büyükşehir Belediyesi’nin ana yollarında büyükşehirin aracı Çamlıbel’de mücadele ederken, biz diğer yoların ana güzergahlarını açmaya çalıştık.” diye konuştu.

İki tane köprülerinin acil olarak hizmet beklediğini vurgulayan Çay, “Ama bu dönemde şunu gördük. Büyükşehir Belediyesi’nin çok acil bir şekilde koordinatör eksikliğini gidermesi lazım. Araç yok koordinatör gelemiyor. Koordinatör gelmediği için bizimle muhatap olacak kimse yok. Koordinatörün haricinde şube müdürünü arıyorsunuz. Şube Müdürü diyor ki yok. Yokla olmuyor ama. Hizmet bekliyoruz. Turizm bölgesi olan Belemedik’te iki tane köprü var. Bir tanesi Bürücek Eski Konacık’ta. Akçatekir’den gelen ve bütün sel sularının toplandığı dereden gelen demir yolunun altından geçiş sağlayan bir köprü. Her selde o yolun belemedikle ana yol bağlantısı kesiliyor. Biz müdahale ediyoruz.  Bur arabanın geçtiği köprü var. Can kaybı olmadan oraların bir an evvel yapılmasını istiyorum. “ ifadelerini kullandı. 

 Adana’nın hep adliye haberleri ile Türkiye gündemine geldiğine dikkat çeken Çay, Adana’nın iyi anılması için iyi yatırımlara ihtiyaç olduğunu söyledi. Yayla turizmi ve kayak merkezinin Pozantı’ya yapılmasının gerekliliğine işaret eden Çay,  turizm yatırımcılarını Pozantı’da yatırım yapmaya davet ederek, Belediye Meclisi olarak bu konuda gerekli kararları alacaklarını ve turizm yatırımcılarının önünü açmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

 Daha sonra gündem maddelerine geçildi.  14 madde daha görüşüldü. Gündemin 43. Maddesinde Özel Halk Otobüsleri güzergah bedelleri belirlendi. Geçen yıl 6 taksitte yapılan ödeme için Adana Büyükşehir Belediyesi idaresi 4 taksit önerisi getirdi. Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi ve aynı zamanda otobüs kooperatifi Başkanı olan Hacı Ali Yaşar güzergah bedelinin geçen dönemde olduğu gibi 6 taksitte ödenmesini istedi.

CHP Grup Başkanvekili Serdar Seyhan’ın güzergâh bedelinin 5 taksit olmasını, ilk ödemenin de 30 Mart’ta yapılması önerisi mecliste oy birliğiyle kabul edildi.

Adana Büyükşehir Belediyesi Ocak ayının son birleşimini bugün saat 14.30’da yapacak. Yarın ki mecliste Adana Büyükşehir Belediyesi denetim Komisyonuna üye seçimi gerçekleştirilecek.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER