banner6

Prof. Dr. Sağlıker; “Ter önleyici kozmetik ürünler sağlığa zararlı”

Yaz mevsiminin gelmesi ve havaların ısınması ile birlikte aşırı terleme bazılarımızın kabusu olabilir. Çünkü vücut için doğal bir süreç olan terleme, özellikle sıcak havalarda iş ve sosyal hayatı olumsuz etkileyebiliyor.

Prof. Dr. Sağlıker; “Ter önleyici kozmetik ürünler sağlığa zararlı”

Serhat ŞANLI / ÖZEL HABER

ADANA (İLKHABER) – Yaz mevsiminin gelmesi ve havaların ısınması ile birlikte aşırı terleme bazılarımızın kabusu olabilir. Çünkü vücut için doğal bir süreç olan terleme, özellikle sıcak havalarda iş ve sosyal hayatı olumsuz etkileyebiliyor.

Konu hakkında gazetemize önemli açıklamalarda bulunan Ulusal Böbrek Vakfı ve Hipertansiyon Derneği Başkanı Prof.Dr. Yahya Sağlıker, sıcak havalarda özellikle yaz aylarında insanların en çok şikayet ettiği terlemenin, normal oranlarda gerçekleşmesinin insan sağlığı açısından gerekli ve çok faydalı olduğu söyledi.

Yaz aylarında sıcaklığın artmasına bağlı olarak ter bezlerinin de daha çok çalıştığını ve buna bağlı olarak insanların daha çok terlediğini belirten Dünya Tıp Literatürüne geçen ve kendi adıyla anılan ‘Sağlıker Sendromu’ hastalığını tanımlamış olan ve aynı zamanda Avrupa Birliği Sağlık Uzmanı olan Prof. Dr. Yahya Sağlıker, “Terleme normal oranlarda gerçekleştiği zaman faydalı.. Ancak insanlar terlemenin koku oluşturması nedeniyle çok şikayetçi oluyor. Bu koku için de kullanılan terlemeyi önleyici her türlü kozmetik ürün insan sağlığı açısından zararlıdır” diye konuştu.

Özellikle yaz dönemlerinde sık karşılaşılan ter kokusundan kurtulmak için terlemeyi önleyici kozmetiklerin kullanılması yerine, sık duş almanın daha doğru olacağına dikkat çeken Prof. Dr. Yahya Sağlıker, şu bilgilere yer verdi;

“Şuan yaz dönemine girdik ve doğal olarak sıcaklarla birlikte terlemede söz konusu olmaktadır. Bu terleme ister istemez kokuya da neden olacaktır. Kimilerimiz bunu engellemek için deodorant, krem veya pomat vb. gibi kozmetik ürünler kullanmaktadır.

Koltuk altına uygulanan terlemeyi önleyici kozmetik ürünler ter bezlerinin ağzının kapanmasına ve dolayısıyla iltihaplanmaya neden olabilmektedir. Sık sık kullanılması ise ayrı bir sıkıntı yaratır.

Bu nedenle koku önleyici kozmetikler sıkça kullanılmamalı, deri gözenekleri açık tutulmalıdır. Aslında ter ile dışarı atılan toksit maddeler deri temiz tutulmayıp bekletilirse, vücuda yeniden emilerek sıcak basması ve huzursuzluk gibi sorunlar yaratabilir.

Ter kokularından kurtulmanın en sağlıklı ve en güzel yolu sık sık yıkanmaktır. Unutmayın! Terleme ve sonrasında terin buharlaşmasıyla birlikte vücudun ısı dengesi sağlanır.

Ter bezlerinin yaydığı sıvı, vücuttan atıldıktan sonra buharlaşır ve böylece vücudun ısı dengesi korunur. Vücudumuzdaki tuz, üre, ürik asit ve diğer zararlı maddeler, terleme yoluyla dışarı atılır.

Böylece ter bezleri adeta birer böbrek gibi çalışarak kanın temizlenmesine yardımcı olur. Yetişkin bir insan vücudunda yaklaşık 1 milyon ter bezi vardır. Yani bir bakıma 1 milyon küçük böbrek zararlı maddelerin vücuttan atılması için çalışır.

O nedenle kimyasallar ile değil, doğal olarak terlemenin neden olduğu kokudan kurtulabilirsiniz. Burada da en doğal kaynak sudur.”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42