banner6

Recai Mercimek "Yağmur gibi ihbar geliyor"

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)- İyi Parti Grup Sözcüsü Recai Mercimek işten çıkartmalarla ilgili,  “Bize yağmur gibi ihbar geliyor. Geçmişte çalışanlar birbirlerini ihbar ediyor. Korkunç yorumlar geliyor. Bu yorumlara Zeydan Başkan baksa 3-4 bin kişiyi işten çıkartması gerekir.” dedi.

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Temmuz ayının 2. Birleşimine ait gündem maddelerini görüşmek üzere toplandı. Adana Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleşen oturuma Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili İsmet Yüksel başkanlık yaptı. Bu oturumda da gündem dışı konuşmalar gerçekleştirildi. İlk olarak söz alan CHP Grup Başkan Vekili Serdar Seyhan, 15 Temmuz hain darbe girişimiyle ilgili bir konuşma yaptı. Mecliste grubu bulunan tüm partilerin oluruyla bir teklif maddesi gündeme sunmak istediğini belirten Seyhan, bu teklifin 15 Temmuz günü dini bayramlarda belediyenin ücretsiz otobüs hizmetinin otobüslerin ücretsiz olması yönünde olduğunu kaydetti. 15 Temmuz’da toplu taşıma araçlarının ücretsiz kullanılması teklifinin gündeme alınmasını talep eden Seyhan daha sonra konuşmasını sonlandırdı.

MİLLİ BİRLİK VE DEMOKRASİ GÜNÜ

Ardından söz alan Ak Parti Grup Başkan Vekili Ozan Gülaçtı’da 15 Temmuz’un Milli Birlik ve Demokrasi Günü olduğunu ve Pazartesi gününe denk geldiğini anımsattı. 15 Temmuzun unutulmaması gereken bir gün olduğunu dile getiren Gülaçtı, asker kılığına girmiş hainlerin yapmaya çalıştığı bir girişimin olduğunu söyledi. Gülaçtı, “Vatanı için canını veren tüm şehitlerimize Allah rahmet Eylesin diyorum ve şehitlerimiz için ruhlarına Fatiha okunmasını istiyorum.” dedi.

ŞEHİTLER İÇİN DUA EDİLDİ

Şehitler için dualar okundu. Gülaçtı konuşmasına meclisin canlı yayınlanması konusuyla devam ederek şunları söyledi;

“Adana’da birçok bilbortta meclisin canlı yayınlanacağına dair reklamlar var. Büyük bir reklam bütçesiyle bu bütün Adana’ya duyuruldu. Çünkü bu mecliste konuşulan herşeyi Adanalıların bilmesi çok önemli. Çünkü bizler Adanalıların buradaki temsilcileriyiz. Onların hakkını savunmak için varız. Ancak görüyorum ki dün yayınlanmadı. Bugünde yok. Bu konuyla ilgili çalışmalar ne aşamadadır bilmiyorum. Teknik bir aksaklık varsa reklama harcanacak parayla teknik aksaklık giderilmeli. Yok Zeydan Başkan yok diye yayınlanmıyorsa, sizler varsınız onların temsilcilerisiniz.”

MERCİMEK 15 TEMMUZU KINADI

İyi Parti Grup Sözcüsü Recai Mercimek, kendilerinin de 15 Temmuz hain darbe girişimini nefretle kınadıklarını söyledi.   Ülkeyi bu duruma getiren bu hain örgütün 3 yıldır çalışılmasına rağmen yok edilemediğini kaydeden Yıldırım, “İnşallah bunun sonu getirilecektir.” ifadelerini kullandı.  

39 DAİRE BAŞKANI VAR

MHP’lilerin önceki oturumda konuştuğunu kendilerinin söz almadıklarını anımsatan Mercimek, “Burada 39 tane daire başkanı var. Bu 39 daire başkanının 5 -6 tanesi değişmiş durumda. Geri kalanları kötümü hayır. Hepsi milletini, memleketini seven insanlar. Ama bu işçi çıkartmalarda şöyle bir metot uygulanıyor. Daire başkanlarına Zeydan Başkan’ın bir tavsiyesi oldu. ‘5 yıldan beri çalışıyorsunuz. Kimin alın teri dökmeden çalıştığını, aylık aldığını tespit ederseniz siz edersiniz. Çünkü ben burada kimseyi tanımıyorum’. dedi ve bu şekilde öneriler yapıldı. Öneriler yapıldıktan sonra bu listeler geldi.”diye konuştu.

YAĞMUR GİBİ İHBAR GELİYOR

Listelerin çoğunda daire başkanlarının onayının olduğunu vurgulayan Mercimek, “Bu listelerin çoğunda da daire başkanlarının onayları var. Zeydan Başkan’ın burada tanıdığı yok akrabası yok, tavsiye ettiği biri yok. Dolayısıyla en adilane şekliyle daire başkanlarını devreye sokarak bu işçi çıkışları ile ilgili bilgi almak istedi ve bu bilgileri topladı. Bize yağmur gibi ihbar geliyor. Geçmişte çalışanlar birbirlerini ihbar ediyor. Korkunç yorumlar geliyor. Bu yorumlara Zeydan Başkan baksa 3-4 bin kişiyi işten çıkartması gerekir.” Şeklinde konuştu.

BANKAMATİKÇİ DİYORLAR, YOK BÖYLE BİR ŞEY

“Bankamatikçi diyorlar. Yok böyle bir şey. Mesela biri bir yerde çalışıyor.” ifadelerini kullanan Mercimek, “Geçmiş dönemde onu başka bir yere çalışması göndermişler. Gitmiş 3 sene çalışmış ama görevlendirme yazısı yazılmamış. Dönem bittikten sonra yeni biri seçildikten sonra herkes yerine gelsin diyorlar. Adamlar yerine geliyor. 3 sene başka yerde görevlendirilen adam daire başkanının önüne geliyor. Daire başkanı bunu gördüğü zaman hayırdır sen neredeydin diyor. Bankamatikçi deniliyor. Bunlar yanlış. Zeydan Başkan Belediyede çalışan insanların yüzde 70’inin oyunu almış olduğunu biliyoruz. Burada ufak tefek yanlışlıklar olabilir. Böyle yanlışlık olmuşsa Zeydan Başkan’a iletilmiştir.” ifadelerini kullandı.  

İŞTEN ÇIKARTILANLARIN SAYISI DÜŞTÜ

İşten çıkartılanların sayısının 370’e düştüğünü savunan Mercimek, “Araştırılmış 400 olan sayı 370’a kadar düşmüştür. Dolayısıyla burada bir kasıt yok. Burada kimseye bir husumet yok. Yurt dışında çalışanlar var.” demesi üzerine MHP Grubun’dan “isim ver” denildi. Bunun üzerine kısa süreli bir gerginlik yaşandı. Mercimek, “İsim vermem. Kimseyle bir husumetimiz yok. Diye bilirsiniz ki biz sizin hiçbir dediğinizi yapmayacağız. Biz burada çoğunluğun azınlığa hükmettiği bir meclis durumuna düşersek yanlış olur. Biz Adana için varız Adana sevdalısıyız. Bakın önümüze bir borçlanma olayı gelecek.” Demesi üzerine yine MHP grubundan, “Daha borçlanma gündeme gelmedi. Gelsin ondan sonra konuşuruz. Muallak konuşuyorsun.” şeklinde tepki gösterildi.   Bir birimizi üzmeyelim borçlanma geldiğinde Adana için kullanılacaktır.” dedi.

ÇAY: 15 TEMMUZ MAĞDRUYUM

Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay 15 Temmuz’un mağduru olduğunu anlattı. 15 Temmuz’da halkıyla birlikte olmuş ve konuşmalar yaptığını ve 17 gün sonra FETÖ’den gözaltına aldığını dile getiren Çay, daha sonra üzerine atılan kumpasın açığa çıkmasıyla beraat ettiğini dile getirdi.  FETÖ terör örgütünü lanetleyen Çay, ülkenin ve devletinin her zaman yanında olduğunu ve olmaya devam edeceğini kaydetti.

FİLİK: SİZİNLE BEN ANLAŞAMAM

Yumurtalık Belediye Başkanı Türkeş Filik, kendi belediye meclisinden 15 gün önce borçlanma yetkisi istediğini belirtti. Ancak 5 tane CHP’li meclis üyesinin grup kararı aldığını borçlanmaya ret verdiğini kaydeden Filik, “Ki geçeceğini bile bile ret verdiler. Buna ne diyeceksiniz Recai Bey.  23 kişiyi çıkarttınız ilçemizde çalışanları. Ne hikmetse seçmece çıkmış. 18 kişi evine ekmek götürüyordu. Allah’tan korkun. Ben niye bir kişiyi bile işten çıkartmadım. Geçen dönemde Ak Parti’den aldım belediyeyi bir kişiyi çıkartmadım. Sizinde borçlanma yetkiniz var. Sizinle anlaşmak zor. Her şeyimize ret veriyorsunuz. Zaten çoğunluk bende bari çekimser davranın. Sizinle ben anlaşamam kusura bakmayın.” dedi.

MADDELER GÜRÜŞÜLDÜ 

Adana Büyükşehir Belediye Başkanvekili İsmet Yüksel gündem maddelerine geçti. 7 madde teklif olması nedeniyle ilgili komisyonlara havale edilirken 4 madde komisyonlardan geldiği şekliyle kabul edilirken bir komisyon kararı da yeniden görüşülmek üzere komisyona iade edildi.   Adana Büyükşehir Belediye Meclis çalışmalarına bugün saat 14.30’da devam edecek.

                                        

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2019, 23:29

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER