Sağımız solumuz film seti olacak

Adana Film Festivali’nde yarışlmaya hak kazanan 20 eser için 20 noktada 20 film seti kurulacak

Sağımız solumuz  film seti olacak

ADANA(İLKHABER) - Adana Film Festivali kapsamında gerçekleştirilecek Adana Kısa Film Maratonu’nda, jüri değerlendirmesi sonucu yarışmaya hak kazanacak 20 eser için 20 noktada kurulacak film setleri, kenti dev bir film setine dönüştürecek. Ön kurulun seçeceği 20 senaryo, 5’er bin lira desteklenecek...

 

Adana Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde 11-17 Eylül 2017 tarihlerinde düzenlenecek 24. Uluslararası Adana Film Festivali kapsamında yapılacak Adana Kısa Film Maratonu, Adana’yı adeta kısa film setine dönüştürecek. Jüri değerlendirmesinin ardından Adana Film Festivali yarışması içeriğine dahil edilecek 20 kısa film için ayrı ayrı oluşturulacak film setleri, kenti Kısa Film Platosu’na çevirecek.

5’er bin lira destek alan filmler, festivalin başlangıç günü motor diyecek ve çekimlere başlayacak. Büyük ödül gecesinden bir gün önce, çekimleri tamamlanan kısa filmler, mesai saati bitimine kadar jüriye teslim edilecek. İlk üçe giren filmler, büyük ödül gecesinde ödüllerini alacak.

SANAT VE SİNEMA DOLU GÜNLER

Adana Film Festivali Genel Direktörü-Altın Koza A.Ş. Genel Müdürü İsmail Dikilitaş, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün, Türk Sinemasının ve sanatın gelişimine büyük önem verdiğini belirterek, festival içeriğinin bu yıl hayli zenginleştiğini ve Adana Kısa Film Maratonu kapsamında kentin 20 ayrı noktasında oluşturulacak film setlerinin, Adana’da yoğun sanat günlerinin yaşanmasını, sinema adına renkli görüntülerin oluşmasını sağlayacağını açıkladı.

 

Adana Film Festivali kapsamında Altın Koza ödüllerinin dağıtılacağı yarışmalarda, bu yıl bazı ulusal kategoriler, uluslararası kimlik kazanırken, portföye eklenen yeni kategoriler de, organizasyonun içeriğini hayli zenginleştiriyor.

6 ana kategoride Altın Koza ödüllerinin dağıtılacağı festivalin uluslararası özelliği bu yıl en az ulusal yarışmalar kadar ilgi görecek, dikkat çekecek. Festivalin yarışma başvuruları 17 Mayıs 2017 Çarşamba günü başladı.

PORTFÖYE YENİ YARIŞMA KATEGORİLERİ EKLENDİ

Daha önce Adana Konulu Senaryo Yarışması ismiyle hayata geçirilen kategori, bu yıl Adana Kısa Film Maratonu Yarışması adı ve içeriğiyle yapılacak. 12 ülkenin katıldığı Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması’nın ise kapsamı genişletilerek, Uluslararası Kısa Film Yarışması adıyla sinemaseverlerin karşısına çıkacak. Yine geçmişte Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması adıyla düzenlenen kategori, 24. festivalde Uluslararası Öğrenci Filmleri Yarışması adına ve içeriğine dönüşüyor. 

ÇOCUKLARA VE GENÇLERE ÖZEL ÖNEM

Bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek Uluslararası Çocuk ve Gençlik Filmleri Yarışması’nın jürisi de çocuk ve gençlerden oluşacak. Jüri için seçilen çocuklar ve gençler, festival öncesi alacakları eğitimin ardından görevlerini yerine getirecek. Yine çocuk ve gençler için çeşitli atölye çalışmaları gerçekleştirilecek.

Bu yılki festivalin kapsamında oluşturulacak Sinema Pazarı’nda ise sinema sektörünün aktörleri buluşup, sektörün gelişimi ve sorunların çözümü için beyin fırtınalarıyla geçen birliktelikler düzenleyecek.

FESTİVALİN YARIŞMALI KATEGORİLERİ ŞÖYLE

1-Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması, 2-Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması, 3-Uluslararası Kısa Film Yarışması, 4-Uluslararası Öğrenci Filmleri  Yarışması, 5-Adana Kısa Film Maratonu, 6-Çocuk ve Gençlik Filmleri Yarışması…

Her bir yarışma kategorisinin farklı dallarıyla birlikte, eserler toplam 36 dalda Altın Koza ödülünü kazanmak için jürinin ve halkın beğenisine sunulacak.

ATÖLYELER, SERGİLER, ÖZEL GÖSTERİMLER VE KONSERLER

Festivalin bir diğer önemli ayağında ise, Dünya Sineması ile Türk Dünyası ve Türk Sineması seçkilerinden oluşan özel gösterimlere yer verilecek, atölyeler, konserler ve sergiler gerçekleştirilecek.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2017, 13:58

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2