Sağlık çalışanları yıpranma payı istiyor

Genel Örgütlenme Eğitim Basın Yayın ve Sosyal İşler Sekreteri Fikret Çalağan, sağlık ve sosyal hizmet emekçileri mesleklerinin barındırdığı riskler açısından tehlike altında olduğunu ileri sürdü.

Sağlık çalışanları  yıpranma payı istiyor

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Genel Örgütlenme Eğitim Basın Yayın ve Sosyal İşler Sekreteri Fikret Çalağan, sağlık ve sosyal hizmet emekçileri mesleklerinin barındırdığı riskler açısından tehlike altında olduğunu ileri sürdü.

Genel Örgütlenme Eğitim Basın Yayın ve Sosyal İşler Sekreteri Fikret Çalağan, sendikasının Adana İl Başkanlığı üyeleri ile Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi İşyeri Temsilciliği’nde bir araya geldi. Bir süre sağlık çalışanlarıyla görüşme yapan Çalağan daha sonra ise, sağlık çalışanlarının yıpranma payı hakları konulu basın açıklaması yaptı. Sağlık çalışanlarının çalışma ortamlarının fiziksel, kimyasal, biyolojik, psiko-sosyal ve ergonomik olarak pek çok tehlike barındırdığına değinen Çalağan, sağlık ve sosyal hizmet emekçileri mesleklerinin barındırdığı riskler açısından tehlike altında bulunduğuna dikkat çekti.

MESLEK HASTALIKLARI

Sağlık çalışanlarının meslek hastalıkları ile karşı karşıya olduklarını vurgulayan Çalağan, “Enfekte materyalle temas, yaralanma, bulaşıcı hastalıklara maruz kalma, radyasyon, çeşitli gazlar, antiseptik malzemelere maruz kaldığını ve aynı zamanda saatlerce ayakta durarak çalışma, hasta sedyesi taşıma gibi çeşitli faktörler var. Ayrıca uzun çalışma ve nöbetlerin sonucunda psikolojik olarak yıpranıyorlar. Bütün bunlar yetmezmiş gibi giderek artan sayıda hasta ile hasta yakının saldırısına maruz kalmaları bizlerin yapmakta olduğu işin birer parçası haline getirmiş durumdadır. Tüm bunların sonucunda sağlık ve sosyal hizmet emekçileri Hepatit, AIDS, KKKA gibi pek çok hastalık yönünden risk altında. Ameliyathane çalışanlarının yüzde 83’ü kesici-delici alet yaralanması yaşamakta. Bilimsel olarak da ilişkisi kanıtlandığı üzere gece nöbetleri sonucunda bozulmuş uyku ve yemek döngüsünün sonucunda diyabete yakalanma oranını artırmakta. Kadınlarda meme kanseri sıklığı artmakta, ülser, kalp krizi, inme, depresyon hatta intiharlar ve ölüm bizlere nöbetlerin hediyesi olmaktadır. Bununla birlikte özellikle 112 ve acil servis çalışanlarında bel ağrısı normal kabul edilmektedir.” diye konuştu.

AĞIR VE TEHLİKELİ İŞ KOLU

Sağlık ve sosyal hizmet iş kolu ağır ve tehlikeli iş kolu kapsamında olduğunu işaret eden Çalağan, “O sebeple de yıpranma payımızı talep etmekteyiz. Ancak tüm bunlara rağmen, üstelik iş kolumuz ağır ve tehlikeli iş kapsamında sayılıyor. Tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçilerini kapsayacak ve hakkaniyetli bir fiili hizmet süresi zammının kanunlaştırılmasına şimdiye kadarki tavır, var olan kırıntıları bile tırpanlamak yönünde olmuştur. Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurumun 2013 yılında yayınladığı bir genel yazı ile ağız ve diş sağlığı merkez ve hastanelerinde çalışan ve şuan iznini kullanan röntgen teknisyenlerinin fiili hizmet süresi zammından yararlanamayacakları düzenlenmiş. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’nın yani bizlerin Danıştay’a açtığı dava sonucu bu yazı iptal ettirilmiştir.” şeklinde konuştu.

FİİLİ HİZMET SÜRESİ ZAMMI

14 Mart’ta fiili hizmet tazminatının verileceğinin vaad edildiğini hatırlatan Çalağan, “Her seçim döneminde vaatler tekrarlanmış, gazetelerde-medyada müjde üstüne müjde yayınlanmış, ancak hiçbir şekilde somut adım atılmamıştır. 3 Ağustos tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname'de  sağlık alanıyla ilgili de Sağlık Turizmi başta olmak üzere pek çok madde bulunmaktadır. Bu maddelerden birisi de fiili hizmet süresi zammıyla ilgilidir. Torba kanunda yer alan maddeye göre insan sağlığıyla ilgili işlerde çalışanlara yıllık 60 gün olmak üzere yıpranma payı düzenlemesi yapılmıştır. Oysaki yapılan düzenleme sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin tamamını kapsamamaktadır; geçmiş çalışma yıllarını kapsamamaktadır. Özelde çalışanları kapsamamaktadır, fiili çalışma şartına bağlanmıştır. Yani taleplerimiz karşılanmamıştır. Yıllardır sağlık emek ve meslek örgütlerinin gerekçelerini de sunarak, yapılan işin yıpratıcılığa göre düzenlenmiş fiili hizmet tazminatı kanun teklifi görmezden gelinmiştir.” ifadelerini kullandı.

 TALEPLER

Çalağan, taleplerini şöyle sıraladı; “Sağlık ve sosyal hizmet işkolunda çalışan tüm emekçilerin dahil edildiği, geçmiş çalışma yıllarını kapsayan, fiili çalışma süresi şartını kaldıran yeni bir yasal düzenlemenin yapılmasıdır.”

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2018, 12:55

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2