banner6

Sağlık çalışanlarına saldırı kınandı

Sağlık-Sen Adana Şubesi üyeleri, filyasyon ekibine yapılan saldırıyı protesto etti.

Sağlık çalışanlarına saldırı kınandı

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)- Sağlık-Sen Adana Şubesi üyeleri, filyasyon ekibine yapılan saldırıyı protesto etti.

Pazar günü akşam saatlerinde Seyhan İlçesi’nde, Seyhan İlçe Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı  filyasyon ekibinde görevli Dt.M. A.M. Şoför H.A. ve görevli sağlık personeli Ş. K.  Kovid-19 testi pozitif çıkan bir hastanın ilacını vermek için adresini ararken ortada hiç bir neden yokken, "Siz burada ne arıyorsunuz, ne yapmaya çalışıyorsunuz" diyen 5 kişinin saldırısına uğradı. Sağlık çalışanları bu saldırıda ağır fiziksel şiddete maruz kaldı.

Yaşanan bu durumu sağlık çalışanları kınadı. Sağlık-Sen Adana Şubesi üyeleri Seyhan İlçe Sağlık Müdürlüğü önünde yaptıkları protesto eyleminde hazırlanan basın açıklaması metnini Sağlık-Sen Adana Şube Başkanı Bekir Nennioğlu okudu. Nennioğlu, 26 Eylül'de Seyhan İlçe Sağlık Müdürlüğü filyasyon ekibinde görevli üç personelin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakası için gittiği Onur Mahallesi'nde bıçaklı saldırıya uğradığını ve fiziksel şiddete maruz kaldığını söyledi

Filyasyon ekibinin saldırı sonucu Seyhan Devlet Hastanesine kaldırıldığını ve tedavisinin ardından taburcu edildiğini belirten Nennioğlu, saldırıyı şiddetli kınadıklarını dile getirdi.

Filyasyon konusunun yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini savunan Nennioğlu, “Günlerdir yaptığımız açıklamada, Artık gelinen noktada filyasyon işinin miadını doldurduğunu, yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledik. Öte yandan koronavirüs vakalarında artışın yaşandığı, yoğun bakım yataklarının dolduğu, birçok ilde sağlık çalışanlarının izinlerinin iptal edildiği Ağustos ayında da şiddet hiç durmadı.” dedi.

Ağustos ayında 16 şiddet vakasının gerçekleştirildiğini belirten Nennioğlu, “Büyük fedakarlık gösteren sağlık çalışanları, Ağustos ayı boyunca 16 şiddet vakasıyla karşılaştı. 39 saldırgan tarafından gerçekleştirilen olaylarda, 36 sağlık çalışanı mağdur oldu. Ağustos ayında önceki 2 aya göre şiddette artış yaşandığı görülmektedir. İlgili kurumların harekete geçmemesi, gerekli önlemlerin alınmaması, cezai müeyyidelerin yeterince uygulanmaması, maalesef her ay şiddetin boyutunun artmasına neden olmaktadır.” diye konuştu.

Yaşananların sağlık çalışanlarını derinden yaraladığını kaydeden Nennioğlu, “Bu durum hem saldırganları cesaretlendirmekte hem de sağlık çalışanlarını derinden yaralamaktadır. Pandemi nedeniyle artan iş yüküyle birlikte bir de şiddetin gölgesinde yoğun emek harcayan sağlık çalışanları, tükenmişlik sendromuyla boğuşmaktadır. Tüm bunlar yaşanırken, sağlık çalışanlarının memnuniyetinin, halkın memnuniyeti olduğu gerçeği, ne yazık ki unutulmaktadır. Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere ilgili tüm kurum ve kuruşların bu gerçeği bir an olsun unutmaması, sağlıkta şiddetle mücadelenin mihenk taşını oluşturmaktadır.” şeklinde konuştu.

Yaşanan saldırıları kınadıklarının altını çizen Nennioğlu, “Ne yazık ki bu durum her hal ve şartta akılda tutulmak ve gereği yapılmak yerine, toplumda infial uyandıran bir şiddet olayıyla anlık olarak hatırlanmaktadır. Böyle olduğu için de şiddet konusunda kalıcı adımlar atılmamakta, sebep – sonuç ilişkileri göz ardı edilerek, günü birlik tepkiler ortaya konmaktadır. Şiddetle mücadele de öncelikle bu yaklaşım tarzının değiştirilmesi gerekmektedir. Aksi halde şiddet, maruz kalan fedakar sağlık çalışanlarının canını yakmaya devam edecektir. Sağlık çalışanlarına yapılan şiddeti en ağır şekilde kınıyoruz. Sağlık-Sen şiddetin karşısında,  sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının yanındadır.” ifadelerini kullandı.

Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Fatih Güler de saldırıyı kınayarak bu konunun toplumsal bir mesele olduğunun altını çizerek, “Halkımıza sesleniyoruz bu sadece bireylerin saldırısı sağlık çalışanlarına saldırı meselesi değildir. Bu bir toplumsal meseledir. Yetiştirdiğimiz sağlık çalışanlarını korumalıyız. Biz sağlıkçıyız, sağlık dağıtılıyoruz. Biz şifa dağıtan insanlarız. Bizlerde oda olarak şikayetçi olacağız.” dedi,

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42