banner6

Sağlık personelleri Plazma bağışçısı oldu

2019 yılının Aralık ayında Çin'in Wuhan şehrinde ilk kez tespit edilen ve kısa sürede yayılarak dünya çapında bir salgın (pandemi) haline gelen COVID-19 ülkemizde ve dünyada birçok insanı etkisi altına aldı.

Sağlık personelleri  Plazma bağışçısı oldu

ADANA (İLKHABER) - 2019 yılının Aralık ayında Çin'in Wuhan şehrinde ilk kez tespit edilen ve kısa sürede yayılarak dünya çapında bir salgın (pandemi) haline gelen COVID-19 ülkemizde ve dünyada birçok insanı etkisi altına aldı.

Hastalıkla mücadele konusunda adı sıklıkla duyulan uygulamalardan bir tanesi de immün plazma kullanılarak uygulanan tedavi yöntemidir. İmmün plazma tedavisi olarak adlandırılan bu uygulama yalnızca COVID-19 değil birçok hastalığın tedavi sürecinde yer alabilen bir yöntemdir. COVID-19 enfeksiyonu tedavisindeki başarı oranına ilişkin araştırmalar halen devam ettirilmekle birlikte özellikle yaşam tehlikesi bulunan ileri derece vakalar başta olmak üzere hekimler tarafından uygun görülmesi halinde tercih edilebilen tedavi yöntemlerinden bir tanesidir.

Ülkemizde de ihtiyaç duyan hastalara kullanmak üzere immün plazmanın temini ve kullanımı konusunda Sağlık Bakanlığınca çalışmalar başlatılmış ve “COVID-19 İmmün Plazma Tedarik ve Klinik Kullanım Rehberi” hazırlandı.

Bu çerçevede Türk Kızılay Bölge Kan Merkezleri ve Bakanlığıkça ruhsatlandırılmış aferez merkezi bulunan hastanelerde transfüzyon merkezleri sorumluluğunda immün plazma elde edilmesine yönelik faaliyetler yürütülüyor.

Osmaniye Devlet Hastanesinde görev yapan Sağlık Memuru Ali Korkmaz ve Sağlık Memuru Yunus Demirkıran Covid-19 (Koronavirüs) hastalığına yakalanmış ve tedavileri sonrası sağlıklarına kavuştular.

Vefakar sağlık personeli diğer hastalara umut olmak adına Adana Kızılay Merkezine başvurarak gönüllü olarak Plazma Bağışçısı oldular. Plazma bağışçısı olan sağlıkçılar, “Özelliklle pandemi geçiren vatandaşlar biz sağlıkçılardan umut bekliyor. Biz de Covid-19 (Koronavirüs) hastalığına yakalanmış sağlıkçılar olarak insanlara plazma bağışında bulunmak istiyoruz” diye konuştular.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER