banner6

Sağlık Sen’den döner sermaye açıklaması

Sağlık Sen’den döner sermaye açıklaması

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Sağlık Sen Adana Şube Başkanı Bekir Nennioğlu, bazı hastanelerde çalışan hekim dışı personele son iki ayda sabit ek ödeme dışında döner sermaye ödemesi yapılmadığını öne sürerek, “Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi gibi dal hastanelerinin yatak fiyatlarında  en az yüzde 50 artış sağlanarak rahatlama sağlanması gerekmektedir.” dedi.

Konuyla ilgili Adana’nın Seyhan İlçesi’nde bulunan Sağlık Sen Adana Şube Binası önünde basın açıklaması yapan Sağlık Sen Adana Şube Başkanı Bekir Nennioğlu,  Dr.Ekrem Tok Adana Ruh Sağlığı ve Hastanesinde, Yüreğir Devlet Hastanesinde ve Kozan Devlet Devlet Hastanesinde  çalışan hekim dışı personel son iki ayda sabit ek ödeme dışında döner sermaye ödemesi yapılmadığını iddia etti.

MİADI DOLMUŞTUR

Sağlıkta dönüşümle birlikte sağlık sisteminin önemli bir unsuru haline gelen performansa dayalı ek ödeme sisteminin de artık fayda ve motivasyon sağlamak yerine çalışanlar üzerinde motivasyonsuzluk kaynağı haline geldiğini savunan Nennioğlu, “Nasıl her şeyin bir sonu varsa, döner sermaye ek ödeme sisteminde artık sona gelinmiş, kullanma tarihi geçmiş, miadı dolmuştur. İlimizdeki sağlık kuruluşlarında hekim dışı personelin büyük bir kısmı sabit üstü ek ödeme alamamaktadır” dedi.

GİDEREK AZALAN DÖNER SERMAYE

Sabit ek ödemelerin gün geçtikçe döner sermaye havuzunun daha büyük kısmını kaplamaya başladığını anlatan Nennioğlu, “Bundan 5 yıl önce sabit ek ödemeler döner sermaye havuzunun yüzde 25’ini oluşturmaktayken bugün yüzde 90’ını oluşturmaktadır.  Çünkü sabit ek ödemeler 6 ayda bir memur maaş zammı oranında artmakta, dağıtılabilir döner sermaye ise SUT fiyatları artmadığından 12 yıldır artmamaktadır. Bu doğrultuda genel idari hizmetler, yardımcı hizmetler ve teknik hizmetler sınıfı personel hiç sabit üstü alamamakta, sağlık hizmetleri sınıfı çok az almakta veya alamamakta,  Dr.Ekrem Tok Adana Ruh Sağlığı ve Hastanesinde, Yüreğir Devlet Hastanesinde, Kozan Devlet Devlet Hastanesinde hiç alamamakta, hekimler ise giderek azalan bir döner sermaye almaktadırlar. “ diye konuştu.              

KÖKLÜ DEĞİŞİKLİKLER YAPILMALI

Çalışanların tamamının bu durumun adaletsiz olduğunu savunduğunu anımsatan Nennioğlu, “10 yıl önce bir uzman hekim döner sermaye ek ödemesi ile 20 Cumhuriyet altını alabilirken şimdi sadece 3 tane alabilmektedir. Çalışanların neredeyse tamamı bu dağılımın adaletsiz olduğunu düşünmektedir. Sonuç olarak birkaç yıl içerisinde hekimler dâhil tüm çalışanlar sadece sabit ek ödemeye mahkûm kalmaktadır. Sendikamızın açtığı dava ile dağıtılabilir döner sermaye hesabında hazine hissesi yerine, yüzde 1 hesaplanması kazanımı elde edilmişse de Bakanlık dağıtılabilir tutar konusunda yüzde 46,5 yerine yüzde 39’u esas almaktadır. Dağıtılan tutarlar ne yazık ki yüzde 37’nin altına düşmüştür. Sistemde uzun zamandır köklü değişiklikler yapılmadığından, yanlış uygulamalar ve yönelimler artmıştır.” şeklinde konuştu.  

ACİL ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

Döner Sermaye ile ilgili acilen alınması gereken önlemleri sıralayan Nennioğlu, “Dağıtılabilir döner sermaye tutarları ve oranları artırılmalı, döner sermaye katsayıları acilen adil bir şekilde yeniden belirlenmelidir.  Döner Sermaye bütçesinden maaş alanların genel bütçeye geçirilmesi sağlanmalıdır. Diğer kamu kurumlarında olduğu gibi sabit ek ödemelerin genel bütçeden ödenmesi ve gelir vergisinden muaf tutulması gerekmektedir.  Nöbet, fazla mesai yolluk gibi giderlerin genel bütçeden ödenmesi sağlanmalıdır. Tasarruf etmek adına çalışanların nöbet ücretlerini ödememek için fazla mesailer izine dönüştürüp zaten eksik personel ile çalışan servislerde iş yükü daha da artmaktadır. Tasarruf çalışanların üzerinden yapılmamalıdır. Hazine hissesi, Sağlık Bakanlığı merkez payı ve SHÇEK Payı vergilerinin kaldırılması sağlanmalıdır.  12 Yıldır artmayan SUT fiyatlarının artırılması gerekmektedir.  Hastanelerin borçları sağlık çalışanlarına yansıtılmamalıdır.”

YATAK FİYATLARI ATTIRILMALI

Nennioğlu sözlerini şöyle sürdürdü;

“Özellikle Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi gibi dal hastanelerinin yatak fiyatlarında  en az yüzde 50 artış sağlanarak rahatlama sağlanması gerekmektedir. Sağlık çalışanlarının en önemli motivasyon kaynaklarından biri olan döner sermaye sistemi artık ne yazık ki sağlık çalışanlarının en önemli sorunlarından biri haline gelmiştir. Sağlık-Sen Genel Merkezimiz ve tüm teşkilatımız döner sermaye ek ödeme sisteminin değiştirilmesi için gerekli gayreti göstermektedir. Acil önlem alınmaz ise 1 yıl içerisinde hekimler dahil  tüm sağlık çalışanları sadece sabit ek ödemeye mahkum kalacak ve sistem tamamen çökecektir. Bu konuda Sağlık Bakanlığı sağlık çalışanlarının tamamına yansıyacak acilen köklü   bir değişiklik yapmalı, bu arada da ilimizdeki sağlık kurumları mümkün olduğunca döner sermayeyi en üst oranlardan dağıtılmalıdır. “                                                                         

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER