banner6

Sağlıkçılar konvoy yapıp, şehir turu attı

Sağlık-Sen Adana Şubesi tarafından düzenlenen Ek Ödeme Yönetmeliği ile ilgili kent içerisinde araçlarla şehir turu yapıldı.

Sağlıkçılar konvoy yapıp, şehir turu attı

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Sağlık-Sen Adana Şubesi tarafından düzenlenen Ek Ödeme Yönetmeliği ile ilgili kent içerisinde araçlarla şehir turu yapıldı.

Sağlık-Sen Adana Şubesi üyeleri öğle saatlerinde Adana İl Sağlık Müdürlüğü önünde bir araya geldi. Burada toplanan kalabalık kitle, ek ödeme yönetmeliğinin beklentileri karşılamadığı gerekçesiyle araçlarıyla kent içerisinde konvoy yaptı. Sağlık çalışanları aynı zamanda Azerbaycan’a yönelik yapılan saldırıya da tepki gösterdi. Kornalar çalınarak gerçekleşen konvoy Yüreğir’de bulunan Millet Bahçesi’nde sona erdi.

Araçlarını park eden Sağlık-Sen Adana Şubesi üyeleri burada basın açıklaması yaptı. Açıklamayı Sağlık-Sen Adana Şube Başkanı Bekir Nennioğlu okudu. Nennioğlu, sağlık çalışanlarının seslerini duyurmak, yaşadıkları sorunların çözümü için yetkilileri harekete geçirmek amacıyla bu etkinliği gerçekleştirdiklerini söyledi.

 Sağlık çalışanlarının sesinin duyulmasını ve kangren halini almış sorunları çözülmesini talep ettiklerini belirten Nennioğlu, “Diyoruz ki; çok geç olmadan, yanlış üstüne yanlış yapmadan sağlık çalışanlarının sesi duyulmalı ve kangren halini almış sorunları çözülmelidir. Artık yeter. Alın teri ise alın teri! fedakarlıksa fedakarlık, cansa can. Biri de çıksın, sağlık çalışanları bunlardan beri desin. Elini vicdanına koyan hiç kimse, bunu diyemez. O halde neden sorunlar görmezden, duymazdan, bilinmezden geliniyor. Öteden beri süre gelen pek çok sorun var. Önemli olan çözüm iradesinin ortaya konması.” dedi.
 
Her geçen gün sağlık çalışanlarının yükü daha da arttığını belirten Nennioğlu, sözleşmeli istihdam modelinde çalışanlardan kadro güvencesinin esirgendiğini kaydetti. Sağlık çalışanlarının çocuklarına kreş imkanlarının verilmesini isteyen Nennioğlu, “Hemen her gün bir yada birkaç sağlık çalışanı kör şiddetin kurbanı olmuyor mu? Oluyor. Yıllardır konuştuğumuz döner sermaye adaletsizliğinde ve performans uygulamasında bir arpa boyu yol alınmadı. Bunlar bilinmeyen, görülmeyen sorunlar değil. En çok da bu nedenle üzülüyoruz. Ortak akıl ve alternatif çözüm önerilerine kapı aralandığında çözülemeyecek sorun olmadığı inancındayız. Önemli olan çözüm iradesinin ortaya konmasıdır.” diye konuştu.

Yetkililer ile konuşmalarında kendilerine hak verdiklerini söylediklerini dile getiren Nennioğlu, “En altından en üstüne kadar hangi yetkili ile konuşsak, bize hak veriyor, “biliyoruz” diyorlar. Ancak çözüm noktasında yeterince hassas hareket edilmediğini görüyoruz. Çözümsüzlük, adaletsizlik, aşırı iş yükü, şiddet sağlık çalışanlarının kaderi olamaz. Artık her seferinde tekrarlanan yanlışlıkların, haksızlıkların son bulması gerekiyor. Ek ödeme yönetmeliğinin tümüne yönelik eleştirilerimiz bakidir. İhtiyacı karşılamak üzere geçtiğimiz hafta yapılan düzenlemeler iyi niyetten yoksun sahanın haklı beklentileri yine karşılanmamıştır.
Sağlık-Sen olarak öneri ve eleştirilerimizi her daim yetkililerle paylaştık, paylaşmaya da devam edeceğiz. Bizim bildiğimiz bir düzenleme, çalışanların hakkını hukukunu gözetmek, alın terlerinin karşılığını vermek için yapılır.” ifadelerini kullandı.

Düzenlemede genel hatlarıyla bir takım iyileştirmelerin yapılmış olduğunu ancak yinede  binlerce sağlık çalışanının yine göz ardı edildiğini aktaran Nennioğlu sözlerini şöyle sürdürdü;

 “Çalışma barışı ve huzurunu bozan bu durumu asla kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz. Biz, sağlık çalışanlarının hem gür sesi olmak hem de kazanım adresi olmak için bu yola çıktık. Üzerimize düşeni sonuna kadar yapmaya kararlıyız. Yetkililerden sesimizi duymalarını, artık biraz olsun sağlık çalışanlarının yüzlerini güldürmelerini bekliyoruz. Gidilen yol, yol değil, çıkmaz sokak. Sağlık çalışanları pandemi sürecinde bu ülkenin sigortası olduklarını bir defa daha kanıtladılar. O nedenle yetkililer, bu çıkmazdan bir an önce dönerek, sağlık çalışanlarının yüzlerini güldürmek mecburiyetindeler. Hiçbir şey için vakit geç değil.
Unutmamak gerekir ki çıkmaz sokakta geri adım atmak ilerlemenin ta kendisidir.
Vakit çok geç olmadan, yetkilileri, sağlık çalışanlarının seslerini duyarak sorunlarını çözmek için girdikleri çıkmaz sokaktan geri adım atmaya davet ediyoruz.”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER