Sağlıkçılardan satılık doktor kadrosu tepkisi

Sağlıkçılardan satılık doktor kadrosu tepkisi

BAYRAM BULUT

 

ADANA (İLKHABER)-Cizre İcra Dairesi Müdürlüğü, bir özel hastanenin hekim kadrosunu icradan 'satışa' çıkardı.  Yayınlanan ilan sağlıkçıların tepkilerine neden oldu.

Cizre İcra Dairesi'nden yayınlanan "Tıbbi cihaz ve medikal ürünler icradan satılıktır (toplu satış)" ilanında hekim kadrosunda yer alan doktorların ilanları sağılıkçıların tepkilerine neden olmaya devam ediyor. Yayınlanan ilanda,"Aşağıda cins, miktar ve değerleri yazılı mallar satışa çıkarılmış olup" ifadesine yer verilen ilanda satışa çıkarılanın "Özel Botan Hospital Hastanesi'nin ruhsatname ve bu ruhsata bağlı Özel Hastane Faaliyet İzin Belgesi bağlı ve yukarıda branşları ve detayları belirtilen 22 adet Tabip Kadrosu" olduğu belirtildi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Adana Şube Başkanı Muzaffer Yüksel,  Geçtiğimiz günlerde Cizre İcra Dairesi’nce yayınlanan bir açık artırma ilanında hekimlerin de “taşınır mal” olarak kaydedilip satışa çıkarıldığını hayretler içinde gördüklerini belirtti. İlanda 16 ayrı branşta uzman hekimlik için açık artırma duyurusu yapılmış; her bir branş için 44 bin 520 ile 55 bin 650 lira “değer” biçildiğini ve üstüne bir de satış sonrasında yüzde 18 KDV’nin “alıcıya ait olacağı” eklendiğini hatırlatan Yüksel, “Bu ilan, sağlıkta dönüşüm programı ile sağlığı metalaştırıp, sağlık emekçilerinin itibarsızlaştırılmasının ve her şeyin değerinin parayla ölçülmesinin, sağlık hizmetlerini piyasaya terk edenlerin “paran kadar sağlık” anlayışının en somut halidir. Açık artırmaya girip en yüksek fiyatı verip uzman hekim kadrolarını satın alan özel hastanenin önceliğinin ne olacağı ise malumdur. Elbette hekim kadrolarını satın almak için ödediği paranın fazlasını kazanmak için yurttaşlara sağlık hizmeti satacaktır.” dedi.

Benzer uygulamanın 2 yıl öncede yapıldığına dikkat çeken Yüksel, “Bu uygulama daha önce de yapılmıştı. Konya’da da 2017 yılın da bir hastane doktor kadrolarını satışa çıkarmıştı. O yıl fiyatlar bunun iki misli idi. Bu satış ihalesi tam bir sağlık skandalıdır ağlanacak halimize gülüyoruz sanki. Bir tiyatro sanki, şehriler deki dolmuş plakası satar gibi doktor kadrosu satıyoruz diyorlar. Sağlık artık hak değil, parası olanın erişebildiği, ne kadar yüksek ücretler ödenebiliyorsa –alım gücü ne kadar fazlaysa- o kadar “kaliteli” hizmet elde edebildiği bir alan haline getirilmiştir. Bu durumu kabullenmemiz mümkün değildir.” diye konuştu.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2