Sağlıklı bir kış için beslenmeye dikkat!

Uzman Diyetisyen Fadime Şenses, kış aylarında insanların beslenmelerine dikkat etmeleri gerektiğini belirterek; ‘’ Soğuk aylarda insanlar daha kalorili, yağlı ve daha şekerli besinleri tüketme eğilimi daha fazla olmaktadır.

Sağlıklı bir kış için beslenmeye dikkat!

Sağlıklı bir kış için beslenmeye dikkat!

 

SERHAT ŞANLI

ADANA (İLKHABER)-Uzman Diyetisyen Fadime Şenses, kış aylarında insanların beslenmelerine dikkat etmeleri gerektiğini belirterek; ‘’ Soğuk aylarda insanlar daha kalorili, yağlı ve daha şekerli besinleri tüketme eğilimi daha fazla olmaktadır. Havaların soğuk olması nedeniyle dışarıda geçirilen zamanın daha kısıtlı olması metabolizmayı yavaşlatır.’’ Dedi.

Günlük alınan kalori miktarındaki artış ve hareketsizlik sonucu vücut ağırlığında istenmeyen artışlara neden olacağını belirten Şenses;

‘’Kışın kalın kıyafetler, fazla kilolarımızı kamufle edebiliriz. Bu nedenle istediğini yeme içme konusunda daha rahat davranabiliriz. Kışın kilonuzu kontrol altında tutmanıza yardımcı olacak kurallar vardır. Bunlar;

ÖĞÜN ATLAMAYIN

Soğuk havalarda metabolizmamız yavaşlar. 3 ana öğün 3 ara öğün kuralına dikkat edersek, metabolizmamızı hızlandırmaya yardımcı oluruz. Ayrıca bu öğünlerde her besin grubundan çeşitlilik sağlamak bağışıklığımızı kuvvetlendirip hastalıklara karşı korumaya yardımcı olmasının yanında, kilo kontrolüne de yardımcı olur.

C VİTAMİNİ İÇEREN MEYVE VE SEBZE TÜKETİN

Kış aylarında bol meyve ve sebze tüketmek vücudumuzun savunma sistemini güçlendirir. Özellikle C vitamini içeren sebze ve meyvelerin antioksidan özelliklerinden faydalanmak için öğünlerde içinde farklı renklerin olduğu bol salata tüketmek çok önemlidir. Ara öğünlerde tercih edilecek mevsim meyvelerinin yine C vitamini açısından zengin olanlardan tercih edilmesi daha uygun olacaktır. Bunların başında portakal, mandalina, greyfurt ve kivi gelir. Bunları meyve suyu olarak da tüketebiliriz. Ancak bu meyvelerin kesildiği andan itibaren C vitamini miktarının azaldığını unutmamalıyız. Bu nedenle hemen tüketilmesi daha uygun olacaktır. Meyve suyu şeklinde tüketiminin posa alımını azalttığı bu nedenle bağırsak hareketleri yavaş olan kişilerin posa alımını arttırmak açısından meyve olarak tercih etmesi metabolizmayı hareketlendirmesi açısından daha sağlıklıdır.

ARA ÖĞÜN ŞART

Kış aylarında yavaşlayan metabolizmayı hızlandırmanın en iyi yollarından biri ara öğün eklemektir. Ara öğünlerde meyve tercih edilebileceğimiz gibi fındık, ceviz, badem gibi kuru yemişler E vitamini içeriği sayesinde bağışıklığımızı kuvvetlendirecektir. Ayrıca yağ içeriği nedeniyle bu besinlerin kontrollü kullanılması gerektiği unutmamalıyız.

 BOL SEBZELİ ÇORBA İÇİN

Kış aylarında sebzelerle zenginleştirilmiş sıcacık bir çorba insanın içini ısıtmaya yardımcı olur. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta içerisine eklenen şehriye, pirinç, bulgur, un gibi karbonhidrat kaynakları nedeniyle ekmeğimizi azaltmamız gerektiğini unutmamalıyız. Bunun yanında kalorisi düşük olarak kabul ettiğimiz çorbayı kremalı olanlardan tercih etmemeliyiz.

 HAREKETSİZ KALMAYIN

Kış aylarında vücut ağırlığının kontrolünün sağlanmasında en önemli unsur hareketli olmaktır. Hava şartları nedeniyle açık havada spor yapılmaya elverişli olmayabilir. İmkan varsa bir spor salonuna yazılmak ya da evde yapılabilecek basit egzersizler yapmak, günlük 10 bin adım atmaya çalışmak yapılabilecekler arasında sayılabilir.

 SU TÜKETİMİNE DİKKAT EDİN

Suyun en önemli görevlerinden biri vücut ısısını dengede tutmaktır. Aynı zamanda vücuttan toksinlerin atılmasına da yardımcı olur. Bu nedenle günlük su tüketimini 2 litrenin altına düşürmemek gerekir. Su içmekte zorlananlar da sıvı takviyesi olarak ıhlamur, adaçayı, kuşburnu gibi bitki çaylarını tercih edebilirler.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2017, 16:54

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2