banner6

Sağlıkta kamulaşma önemli

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Adana Şubesi Onursal Başkanı Muzaffer Yüksel, pandemi sürecinde, özel devasa sağlık işletmeleri yerine, kamusal, güçlü, halkçı, ücretsiz, ulaşılabilir, eşit, ücretsiz hizmet sunan sağlık sistemlerinin ayakta durabildiğini belirtti.

Sağlıkta kamulaşma önemli

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Adana Şubesi Onursal Başkanı Muzaffer Yüksel, pandemi sürecinde, özel devasa sağlık işletmeleri yerine, kamusal, güçlü, halkçı, ücretsiz, ulaşılabilir, eşit, ücretsiz hizmet sunan sağlık sistemlerinin ayakta durabildiğini belirtti.

Yaşanan pandemi sürecinde neler yaşandığı ile ilgili açıklamalarda bulunan Yüksel, Dünya genelinde yeni tip Koronavirüsü (COVİD-19) ile mücadelenin devam ettiğini belirtti. Kamu hastanelerinin yaşanan süreçte büyük görev üstlendiğini belirten Yüksel, “Yılbaşından bugüne dünya, 10 Mart ‘tan bugüne ülkemiz Korona virüs Covid -19 Pandemisi ile mücadele etmektedir. Korona virüs dünyada değerleri değiştirdi güçlü devletler ABD, Fransa, İngiltere, İtalya gibi ülkelerin sağlıkta güçlü olmadığı görüldü kar ve rant üzerine kurulan sağlık sistemleri çöktü.

Dünyanın en güçlü devletlerin sahip olduğu nükleer silahlar roketatarlar virüsle mücadelede işe yaramadı . Ayrıca garajlar da arabalar, kışlık-yazlık konaklara sahip olmaktan, sağlık malzemesi, koruyucu ekipman, tulum, maske, gözlük, siperlik, eldivene kadar sağlıkla mücadelede bir anlamı olmadı. Sağlığın alınıp satıldığı rant ve kar üzerine kurulan hastaları müşteri hastaneleri işletme olarak gören özel devasa sağlık işletmeleri yerine kamusal, güçlü , halkçı, ücretsiz ulaşılabilir, eşit ,ücretsiz hizmet sunan sağlık sistemleri ayakta durabildi.” dedi.

 Sağlık sisteminin artık gerçekleşen bu duruma göre şekillenerek sağlığın kamulaştırılması gerektiğini anlatan Yüksel, “Kamusal sağlık için birinci basamak sağlık geliştirmeli, sevk sistemine geçmeli, kamu yerli ilaç aşı üretmeli, şehir hastaneleri Sağlık Bakanlığına devir edilmelidir. Kapatılan hastaneler modernize edilerek açılmalıdır.    Artık sağlık çalışanların itibarı geri verilmelidir. Sağlık önemli bir meslektir. Kapitalizmin bireyci sevgiden uzak bir düzen yerine insanları seven yaşa ki yaşat diyenler.                     Performans ek ödemesinden vazgeçilmelidir. Bunun yerine sabit ek ödemeler iki katına çıkarılmalı ve emeklilikten sayılarak genel bütçeden maaşla beraber ödenmeli bu da en az yoksulluk sınırı altında olmamalıdır. “ ifadelerini kullandı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER