“Sakat bakış açısı son bulsun”

Avukatlara yapılan saldırılara dikkat çeken Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, “Avukat dosyanın tarafı değildir. Avukatları dosya ile özdeşleştirerek 'taraf' ya da 'uyuşmazlığın kaynağı' gibi gören sakat, hastalıklı bakış açısının artık son bulmasını istiyoruz” dedi.

“Sakat bakış açısı son bulsun”

F. Metin MARACI

ADANA (İLKHABER) – Avukatlara yapılan saldırılara dikkat çeken Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, “Avukat dosyanın tarafı değildir. Avukatları dosya ile özdeşleştirerek 'taraf' ya da 'uyuşmazlığın kaynağı' gibi gören sakat, hastalıklı bakış açısının artık son bulmasını istiyoruz” dedi.

Adana Barosu’nda 30. Dönem çerçevesinde staj evrelerini başarıyla tamamlayan 15 stajyer avukat düzenlenen törenle ruhsat alarak avukatlığa ilk adımlarını attı. Adana Adliyesi Mahmut Esat Bozkurt salonunda gerçekleştirilen törene; Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Baro Başkan Yardımcısı Av. Sabahattin Gümüş, Baro Genel Sekreteri Av. Semih Gökayaz, Baro Saymanı Av. İlknur Önal, Yönetim Kurulu Üyeleri Av. Nevzat Elçi, Av. Miyesser Erselan Önenli ve Av. Mert Kuşdemir, yeni avukatların aileleri ve davetliler katıldı.

Törende bir konuşma yapan Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, sertifikalarını alan meslektaşlarının başarılı bir Avukat olacağına inandığını söyledi. Staj gördükleri avukatlık bürolarına teşekkür eden Av. Veli Küçük, “Yine güzel bir günde bir aradayız. Yeni meslektaşlarımız aramıza katılıyor ve bu bağlamda ruhsat heyecanı yaşayan genç meslektaşlarımın başta ailesi olmak üzere kendisine emek ve destek veren başarılı ve örnek alınan kıymetli büro avukatlarına da ayrı ayrı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Avukatların sorumluluk almasının önemine değine Av. Veli Küçük, “Zor ve bir o kadar onurlu bir mesleğe adım atıyorsunuz. Başarıya ulaşmanın yolu dürüstlük, meslek etiği ve kurallarına uymaktan geçmektedir. Avukatlık sadece dosya kapakları aralarında, adliye koridorlarında, yüksek meblağlı davalar almak değildir. Biz avukatlar yaşadığımız dönemin tanıklarıyız ve bu nedenle sorumluluk almamız gerekmektedir” ifadeleri kullandı.

Avukatlara olan yanlış bakış açılarına dikkat çeken Adana Baro Başkanı av. Veli Küçük, şöyle konuştu;

“Bu mesleğin saygınlığı en üst düzeyde kamu mesleği olduğunu, bugünden itibaren sayısı Türkiye'de 130 bini bulan avukatları temsil ettiğinizi asla unutmayın. Bu mesleğin vakarına uygun davranmak hepimizin görevi ve sorumluluğudur. Mesleğe yeni adım atan genç meslektaşlarıma başarılı, uzun, kazançlı bir meslek hayatı diliyorum.

Son günlerde ülkemizin çeşitli yerlerinde meslektaşlarımıza yapılan saldırılara değindi. Baro Başkanı Av. Veli Küçük, “Avukat dosyanın tarafı değildir. Avukatları dosya ile özdeşleştirerek 'taraf' ya da 'uyuşmazlığın kaynağı' gibi gören sakat, hastalıklı bakış açısının artık son bulmasını istiyoruz”

Konuşmanın ardından Baro Başkan Yardımcısı Av. Sabahattin Gümüş’ün okuduğu yemin metnini toplu halde eda eden ; Ali Suat Arslanlı, Bahar Melek Öğrü, Süeda Sert, Duygu Tezcan Taş, Ebru Savcun, Elif Bengü Paltacı,Elife Köken, Leyla Bayram, Ömer Uruç, Özge Pekgüzel, Samet Melih Ateş, Semih Can Yıldız, Şeyma Nur Çay, Tuğba Gül Gürer, Yağmur Akın  Avukatlığa adım attılar.

Genç avukatlara cübbelerini ise yanlarında staj yaptıkları büro avukatları; Av. Bülent Maraklı, Av. Serra Orbaç, Av. Oya Koyuncu, Av. Kemal Koyuncu, Av. Vecihi Yamanyılmaz, Av. Salih Aydın, Av. Uğur Kayıkçı, Av. Nevzat Elçi, Av. İsa Ayanoğlu, Av. İbrahim Ateş, Av. Fatma Yüksel, Av. Suat Hayri Tanrıseven, Av. İsmail Tiryaki, Av. Hare Arabacı Özdemir ve Av. Ayşe Emre Taşkesen giydirdi.

Törenin sonunda genç avukatlara Avukatlık Kanunu, Ali Haydar Özkent’in “Genç Avukatlarla Gizli Konuşmalar”, Av. Güneş Gürseler’in “Genç Avukatlara Güncel Öneriler” isimli kitaplar ve Adana Barosu rozeti, kalem, anahtarlık hediye edildi.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2