Seçmen, söz hakkını kullandı

 Seçmen, söz hakkını kullandı

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - 31 Mart 2019 mahalli idareler seçimleri nedeniyle vatandaşlar oylarını kullandı. Türkiye genelinde yaklaşık 57 milyon seçmen, 194 bin 390 sandıkta oylarını kullanırken, Adana’da ise,  1 milyon 535 bin 332 seçmen, 4 bin 983’e sandıkta vatandaşlık görevlerini ifa etti.

İyisiyle kötüsüyle kentlerde görev yapan belediye başkanları, meclis üyeleri, muhtarlar ve muhtar azalarının görevlerinin sona erdiği gün geldi. Vatandaşlar şimdi tekrar kentlerde ilçelerde ve mahallelerde oylarını kullanarak 5 yıl daha görev yapacak kişileri seçmek için sandık başına gitti.   

RENKLİ GÖRÜNTÜLER OLUŞTU

Sabah saat 08:00 sularından itibaren Adanalı vatandaşlar okullara giderek oylarını kullanmaya başladı. Oy kullanmaya giden vatandaşlar kapılarda kendilerini bekleyen muhtar adayları ve yakınlarıyla karşılaştı. Okulların önünde muhtarlık için yarışanlar renkli görüntüler oluşturdu. Muhtar adayları için okulların önlerinde isimlerin yazılı olduğu kağıtlar dağıtıldı.

TEK MUHTAR ADAYI

Seçimlerin sadece muhtar seçimleriymiş gibi bir algı oluşturduğu birçok okul önünün yanı sıra, Hayriye Kemal Kusun İlkokulu’nda ise tek muhtar adayının seçime gitmesi dikkatlerden kaçmadı. Seçime tek aday olarak giren Çınarlı Mahallesi Muhtar Adayı Halil Kalelioğlu oldu. Halil Kalelioğlu, Çınarlı Mahallesi’nin mevcut muhtarı aynı zamanda.

RAMPA KURULDU

Seyhan Sabancı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde ise yaşlı ve engelli vatandaşların rahat oy kullanabilmeleri için okul bahçesinde bulunan spor salonuna rampa kuruldu. Yaşlı vatandaşlar yakınlarının yardımıyla sandığa gelerek oy kullanma işlemini gerçekleştirdi.

YAŞLI VE ENGELLİLERE KOLAYLIK

Hayriye Kemal Kusun İlkokulu’nda da oy kullanmaya gelen yaşlı ve engelli vatandaşlara yönelik kolaylıklar sağlandı. Elinde bastonuyla gelenler, yağlılığı nedeniyle yürümekte zorluk çekenlerin koluna giren seçim görevlileri ve kişilerin yakınları gidecekleri sandıklara ulaşmalarını sağladı.

KUCAKTA TAŞIDILAR

Ayağı kırık bir vatandaşı kucağına alan yakınları oy kullanmaya getirdi. Yine kısmi felçlik geçiren bir vatandaşı iki görevlinin sandalyeye oturtarak kaldırıp, oy vereceği sandığa götürmeleri dikkatlerden kaçmadı. Bebek arabalarıyla gelen vatandaşlar bebek araçlarını okulun içerisinde bırakıp oy kullanmaya gitti.

MUSTAFA İZGİOĞLU VE YILMAZ TANKUT OY KULLANDI

Yine aynı okulda MHP Eski İl Başkanı Mustafa İzgioğlu ve MHP eski Adana Milletvekili Yılmaz Tankut oy kullandı. Olayların yaşandığı bir okula rağmen bu okul kentin en sakin okulu olarak değerlendirildi. Oy kullanmaya gelen vatandaşlar, vatandaşlık görevlerini yerine getirdiklerini, seçimin sonucunu kendilerinin de merak ettiklerini söyledi.

İSTENMEYEN KAZALAR

Oy kullanmaya gelen bir vatandaş okul bahçesinde dengesini kaybederek yere düştü. Yere düşen kadının yardımına oy kullanmaya gelen vatandaşlar ile okulda görevli kişiler koştu. Su verilerek kendine getirilen kadının koluna bir yakını girerek okuldan çıkarttı. Yaşanan bu olayda insanların yardım severliğinin bir örneği fotoğraf karelerine yansıdı.

SİYASİ KANATLARDA OY KULLANDI

Vatandaşlar oy verme işlemlerini sürdürürken, siyasi kanatlarda okullara giderek oylarını kullandı. Adana’da AK Parti Sözcüsü ve Adana Milletvekili Ömer Çelik, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Jülide Sarıeroğlu, Cumhur İttifakı’nın Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hüseyin Sözlü, Millet İttifakı’nın Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Zeydan Karalar, Saadet Partisi Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Çelebi Keyhıdır, Cumhur İttifakı’nın AK Parti’li Seyhan Belediye Başkanı Adayı Fikret Yeni, Çukurova Belediye Başkanı ve Millet İttifakı Çukurova Belediye Başkan Adayı Soner Çetin, AK Parti Adana İl Başkanı Şerif Güler, MHP İl Başkanı Bünyamin Avcı, Sarıçam Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı adayı Bilal Uludağ, Millet İttifakı Yüreğir Belediye Başkan Adayı Kamuran Karaca’da okullara giderek oylarını kullandı.

SARIEROĞLU OYUNU KULLANDI

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Jülide Sarıeroğlu, oyunu merkez ilçe Seyhan’a bağlı Gürselpaşa Mahallesi’nde yer alan Aliağa İzzetbegoviç Ortaokulu’ndaki 3149 numaralı sandıkta kullandı. Sabah saatlerinde oy kullanma işlemini gerçekleştiren Sarıeroğlu, en önemli vatandaşlık görevlerinden biri olan; oy verme işlemini gerçekleştirdiklerini söyleyerek, hayırlı olsun temennisinde bulundu.

AYNI CENTİLMENLİKLE SÜRDÜRECEĞİZ

Türkiye genelinde yaklaşık 57 milyon, Adana’da da 1.5 milyon seçmenin sandık başına gitmesinin beklendiğini kaydeden Sarıeroğlu, “Yoğun bir kampanya dönemi gerçekleştirdik. Adaylarımız, aileleri, milletvekilleri, meclis üyesi adaylarımız, hem AK Parti, hem de MHP teşkilatları, mahalle temsilcilerimizle birlikte il başkanlarımızla çok verimli ve de keyifli bir kampanya dönemi gerçekleştirdik. Adana’nın her köşesinde olduğu gibi bu 15 ilçemizde de bizi sevgi ve samimiyetle kucaklayan tüm hemşerilerimize teşekkür ediyorum. İnşallah güzel bir sonuç alacağız. Ve ben buna yürekten inanıyorum. Kendimizi iyi anlattık. Ülkemize, vatanımıza ve milletimize hayırlı uğurlu olsun. Kardeşlik ve centilmenlik çalışmalarımızı bugüne kadar sürdürdük. Sonuçların açıklanmasının ardından da aynı centilmenlikle sürdüreceğiz” dedi.

ÇELİK MEZUN OLDUĞU OKULDA OY KULLANDI

AK Parti Sözcüsü ve Adana Milletvekili Ömer Çelik, oyunu Adana’da mezun olduğu Lütfiye Kısacık İlkokulunda 1071 nolu sandıkta kullandı. Çelik burada yaptığı açıklamada Malatya’daki olaylara dikkat çekti. Malatya’daki olayların üzüntü verici olduğunu belirten Çelik, Malatya’da yaşananların partiler ya da gruplar arasındaki bir husumet gibi sunulmasının bir sorumsuzluk olduğunu ve AK Parti olarak bu tür polemiklere girmeyeceklerinin altını çizdi. Çelik, “Türkiye’nin her tarafındaki kardeşlerimiz, vatandaşlarımız lütfen bu şekilde çatışma çıkartacak, kavga ve benzeri olaylara sebebiyet verecek olaylardan uzak durmalı. Bu günaha daha fazla acı karışmasını istemiyoruz.

 Seçim süreci boyunca tüm siyasi parti ve ittifaklar, kendi iddialarını, memleket için neler yapacaklarını anlattı. Söz ve karar yetkisi artık milletin. Artık karar; vatandaş ve milletimizin olacaktır. Biz de bunu bir baş tacı olarak taşıyacağız. Türkiye’nin en büyük gücü; demokrasisidir. Türkiye’nin sandık yoluyla yönetilmesi, hükümetin kurulması, belediyelerin yönetilmesine karar verilmesi Türkiye’nin en büyük gücü ve kuvvetidir. Bir kez daha sandığa gitme noktasında bu büyük iradeyi selamlıyoruz” dedi. 
ÜZÜNTÜ İÇERİSİNDE ÖĞRENDİK

Herkesin oyunu kullanarak, Türkiye’nin geleceği noktasında kararını net bir şekilde ortaya koyduğu yorumunu da yapan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Umarım demokrasi ve istikrarımızı güçlendiren, Türkiye’nin geleceğe emin adımlarla yürümesine yol açan bir netice sandıkta tecelli eder. Malatya’da sandık başında çıkan ve 2 müşahidin ölümüyle sonuçlanan olayı öğrendik. Bundan dolayı çok büyük bir üzüntü duyuyoruz. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah rahmet eylesin. Bu vatandaşlarımızın, seçim günü böylesine bir sebeple hayatını kaybetmesi acı bir olay. Hepimizin içi yandı. Sandığa gittiğimiz, demokrasimizi daha da güçlendirmek için bir irade ortaya koyduğumuz bir günde vatandaşlarımızın hayatını kaybettiği böylesi bir olayın ortaya çıkması hepimiz için üzüntü kaynağı. Sabahın ilk saatlerinde; olayın olduğu andan itibaren İçişleri Bakanımız olayla yakından ilgilenirken, Adalet Bakanımız da olayı bizzat takip ediyor. Emniyet ve savcılık ortak bir çalışmayla bu işin sorumlularının açığa çıkartılması için çalışma yürütecek. Netice itibariyle sorumlu olan kimse mutlaka cezalandırılacaktır. Türkiye’nin her tarafındaki kardeşlerimiz, vatandaşlarımız lütfen bu şekilde çatışma çıkartacak, kavga ve benzeri olaylara sebebiyet verecek olaylardan uzak durmalı. Bu günaha daha fazla acı karışmasını istemiyoruz.

HİÇ KİMSE OLAYA KENDİSİ MÜDAHALE ETMEMELİDİR

Vatandaşlarımız soğukkanlı, sağduyulu ve sükunet içinde herhangi bir tahrik ya da provokasyon karşısında soğukkanlılıklarını koruyarak, eğer herhangi bir mesele varsa ilgilileri ya da emniyet güçlerini çağırarak olaya müdahale edilmesini sağlamalıdır. Hiç kimse olaya kendisi müdahale etmemelidir. Biz, bu meselede bu tür konulara girmek istemeyiz. Allah gani gani rahmet eylesin, mekanları cennet olsun. O açıklamada da böyle partiler arası bir meseleymiş gibi sunuluyor, bundan da uzak durmak gerekir. Bugün siyaset yapma günü değildir, bu olaylar siyaset yapma meselesi değildir. Partiler ya da gruplar arasındaki bir husumet gibi sunulması şeklindeki bir sorumsuzluktan kaçınmak gerekir. Netice olarak bu polemiğe girmeyeceğiz. Vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet diliyoruz. Hayatını kaybedenlerin ailesi ve Saadet Partisi camiasına başta olmak üzere Malatyalılara başsağlığı diliyoruz”  

SÖZLÜ: TÜRKİYE VE ADANA İÇİN HAYIRLI UĞURLU OLMASINI DİLEDİ  

Cumhur İttifakı’nın Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hüseyin Sözlü,  eşi ve çocuklarıyla birlikte oy kullanacağı Ticaret Borsası Anadolu Lisesine geldi. Sözlü 1120 numaralı sandıkta oyunu kullandı. Sözlü oyunu kullandıktan sonra görevlilerle birlikte öz çekim yaptı. Eşi ve çocuklarının da oylarını kullanmasının ardından sandıkları gezen Sözlü, vatandaşlarla tek tek tokalaştı.  Sözlü, yaptığı açıklamada Türkiye'nin demokratik bir seçime gittiğini, Türkiye ve Adana için hayırlı uğurlu olmasını diledi. 

KARALAR OYUNU EŞİ VE ÇOCUKLARIŞLA KULLANDI

Millet İttifakı'nın  Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Zeydan Karalar’da oyunu, eşi Nuray Karalar, çocukları Mert ve Özge ile birlikte 31 Mart Mahalli İdareler Seçimi için İsmail Sefa Özler Anadolu Lisesi’nde 1074 nolu sandıkta kullandı. Okul içindeki vatandaşlarla tokan Başkan Karalar, oyunu kullandıktan sonra yaptığı açıklamada, “Bütün Türkiye halkına esenlikler diliyorum. Demokratik, olaysız, saygılı bir seçim olsun. Biz zaten baştan beri buna uyuyoruz. Bugün artık herkes kararını verdi. Herkesin karara saygı duymasını bekliyorum hayırlı olsun. Sonucu belli bir seçim bu zaten. Benim çok heyecanım yok” dedi.

KEYHIDIR: HALKIMIZ DOĞRU BİR KARAR VERİR

Saadet Partisi Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Çelebi Keyhıdır da, Şehit Muhammet Ali Demir Ortaokulu’nda 2245 nolu sandıkta oyunu kullandı. Seçim sonuçlarının Adana ve Türkiye için hayırlara vesile olmasını dileyen Keyhıdır, "Halkımız oylarını vererek desteklediği adaylarla seçimini yapmış oluyor. Umarım halkımız doğru bir karar vererek ehil olan kişilerin seçilmesini sağlar." diye konuştu.

YENİ: SEÇİMLER BİRER DEMOKRASİ BAYRAMIDIR

Cumhur İttifakı’nın AK Parti’li Seyhan Belediye Başkanı Adayı Fikret Yeni, ailesiyle birlikte oyunu Aliya İzzet Begoviç Ortaokulu'nda kullandı. Sabah saatlerinde  eşi Dr. Emine Yeni ve oğlu Kadir Tuna Yeni ile birlikte Gürselpaşa Mahallesi'ndeki Aliya İzzet Begoviç Ortaokulu'na gelen ve 3142 numaralı sandıkta oyunu  Yeni,  seçim sonuçlarının, kente ve ülkeye hayırlı olması temennisinde bulunarak, "Adana genelinde olduğu gibi Seyhan’da da yaşayan hemşehrilerimiz, hizmetlerin en güzelini hak ediyor. Seçimler birer demokrasi bayramıdır. Sonuçların ülkemiz, şehrimiz ve Seyhan’ımız için hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

KOCAİSPİR: KARAR SAYGIMIZ SONSUZ

Cumhur İttifakı'nın   Yüreğir Belediye Başkan Adayı Fatih Mehmet Kocaispir,   eşi Raziye Kocaispir ile birlikte Anadolu Efes İlkokulu'na gelerek, 2400 numaralı sandıkta oyunu kullandı.  Kocaispir, seçimin Adana'ya ve ülkeye hayırlı olması temennisinde bulunarak, “Halkımızın kararı ne yönde olursa olsun, karara saygımız sonsuzdur” dedi.

 ÇETİN, TİCARET BORSASI ANADOLU LİSESİ’NDE OY KULLANDI

Millet İttifakı Çukurova Belediye Başkan Adayı Soner Çetin, Ticaret Borsası Anadolu Lisesi 1117 numaralı sandıkta oy kullandı. Çetin de eşi ve çocukları da oylarını kullandı. Çetin oyunu kullandıktan sonra yaptığı açıklamada, uzun bir hazırlanma sürecinden sonra sandık başına gidildiğini, herkes için hayırlı olmasını temenni etti.   

KARACA, ESKİ ÖĞRENCİLERİYLE KARŞILAŞTI

Millet İttifakı Yüreğir Belediye Başkan Adayı Kamuran Karaca, uzun yıllar öğretmen olarak görev yaptığı Akıncılar Mahallesi’ndeki Mimar Sinan İlkokulu’nda oyunu kullandı. 1020 nolu sandıkta ailesi ile birlikte oyunu kullanan Karaca daha sonra diğer sandıkları gezerek seçimin herkes için hayırlı olmasını diledi. Okulda eski öğrencileriyle karşılaşan Karaca,  “Hepiniz için iyi bir gelecek diliyorum. Umarım bu seçim herkese hayırlı olur. Adaletli bir seçim olmasını temenni ediyoruz. Oyların sağlıklı bir sonuç verebilmesi için herkes üzerine düşen görevi yerine getirmeli” dedi.

GÜLER: ÇOCUKLARIYLA OY KULLANDI

AK Parti Adana İl Başkanı Şerif Güler,  eşi Fadime Güler ve oğlu Yusuf Güler ile birlikte Güzelyalı Mahallesi'ndeki Nigahi Soykan İlköğretim Okulu'nda oyunu kullandı.  1092 numaralı sandıkta oyunu kullanan  Başkan Güler, oy kullandıktan sonra yaptığı açıklamada, sandıklardan çıkacak olan sonucun Adana'ya ülkeye ve dünya mazlumlarına hayırlı olması dileğinde bulundu.

AVCI: ADANA'MIZA HAYIRLI OLSUN

Milliyetçi Hareket Partisi İl  Bünyamin Avcı’da Kasım Sacide Ener Ortaokulu’nda bulunan 1220 nolu sandıkta oy kullandı. Eşi Belgin Hanım, kızı Buse Hanımla birlikte oylarını kullanan avcı Avcı "Seçimlerin ülkemize, milletimize, Türk İslam alemine, Adana'mıza hayırlara vesile olmasını dilerim " dedi.

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2019, 15:46

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2