SEPSİS’e dikkat çekme amacıyla pedal çevirdiler

Dünya’da ölüme en çok sebep olan hastalıklar arasında bulunan Sepsise dikkat çekmek amacıyla, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Yoğun Bakım Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Yoğun Bakım Derneği Adana Şehir Temsilcisi Prof. Dr. Murat Gündüz öncülüğünde Türk Yoğun Bakım Derneği ve Doğa Sporları Derneği hastalığa dikkat çekmek amacıyla bisiklete binerek pedal çevirdi.

SEPSİS’e dikkat çekme amacıyla pedal çevirdiler

ADANA (İLKHABER) - Dünya’da ölüme en çok sebep olan hastalıklar arasında bulunan Sepsise dikkat çekmek amacıyla, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Yoğun Bakım Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Yoğun Bakım Derneği Adana Şehir Temsilcisi Prof. Dr. Murat Gündüz öncülüğünde Türk Yoğun Bakım Derneği ve Doğa Sporları Derneği  hastalığa dikkat çekmek amacıyla bisiklete binerek pedal çevirdi.

Sepsis hastalığı Dünya’da çok sık görülüyor ve çoğu zaman ölümle sonuçlanıyor. Ancak bu hastalık halk arasında çok fazla bilinmiyor. İşte bu amaçla Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Yoğun Bakım Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Yoğun Bakım Derneği Adana Şehir Temsilcisi Prof. Dr. Murat Gündüz ve diğer üyeler ve Doğa Sporları Derneği  ile güzel bir farkındalık çalışmasına imza attı.

Adana Galeria önünde bisikletleriyle bir araya gelen üyeler Sepsis hastalığına dikkat çekmek amacıyla pedal çevirdi. Bisikletleriyle kentin bir bölümünü turlayan üyeler Sepsis e karşı yaşama tutunmanın önemine vurgu yaptı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Yoğun Bakım Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Yoğun Bakım Derneği Adana Şehir Temsilcisi Prof. Dr. Murat Gündüz, sepsis hastalığının enfeksiyona karşı vücudun verdiği cevabın organlara zarar vermesiyle ortaya çıktığını, şok, organ yetmezlikleri ve özellikle de erken tanınıp tedavi edilmezse ölüme yol açtığını belirtti. Sepsis’in aşı, antibiyotik ve yoğun bakım uygulamalarındaki tüm ilerlemelere rağmen enfeksiyondan ölümün en sık nedeni olduğuna dikkat çeken Gündüz, Sepsis olan hastaların yüzde 30-60’ı hastanede yaşamını yitirdiğine işaret etti.

Hastalığın tedavi sürecinin oldukça güç ve pahalı olduğuna değinen Gündüz, Sepsis’in bu kadar sık görülmesine karşın toplum tarafından çok az bilindiğine vurgu yaptı. Bu nedenden dolayı da  ve Doğa Sporları Derneği  ile birlikte hastalığa dikkat çekmek amacıyla pedal çevirdiklerini dile getiren Gündüz, amaçlarının Sepsis durdurarak yaşama yol vermek olduğuna değindi.

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2018, 13:02

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2