Şevkin; “Adana’yı hak ettiği yere getirmeliyiz”

Şevkin;  “Adana’yı hak ettiği yere getirmeliyiz”

Serhat ŞANLI / Hande MUŞTU

ADANA (İLKHABER) – Adana’nın unutulmuş bir kent olduğunu ve birçok sorunu olduğunu belirten CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, birlik çağrısı yaparak, “15 milletvekilimiz, valimiz, belediye başkanlarımız. STK’lar, gazetelerimiz bu kente sahip çıkmalıyız. Adana, marka bir kent olacaksa, ya da o büyük köy imajından kurtulacaksa, tüm bileşenlerin sahiplenmesi ve bir lobi oluşturarak hak ettiği yere getirmeliyiz” dedi.

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, gazetemizi ziyaret etti. Gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Şevkin, Adana’nın sorunlarının her geçen arttığına dikkat çekerek, Adana’nın büyük köy imajından kurtulması gerektiğini söyledi.

Adana’nın sorunlarını mecliste sık sık gündeme getirdiklerini belirten Şevkin, “Benim için önemli olanlardan biri kentimiz için yapılacaklar. Bugün Adana’ya baktığımızda kentimizin çok sorunlu ve en unutulmuş kentlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Buna dair çok sayıda soru önergelerimiz, araştırma önergelerimiz ve kanun tekliflerimiz oldu. Olumlu ve halkın yararına olan önergelerin incelenip dikkate alınması gerekir” diye konuştu.

Özellikle metronun kenti için büyük bir yük oluşturduğuna dikkat çeken Şevkin, “Metro Adana için ayrı bir yük halini almış. Bunun bakanlığa devri için sık sık gündeme getirdik. Adana Büyükşehir Belediyesi’nin yüzde 40 bütçesini sömüren bir metro yatırımı var. Havaalanına, otogara, üniversiteye ve toplu konutların olduğu bölgeye giden bir metro değil. Bu metro, Adana’nın sırtında bir yük oluyor. 

Diğer illerde metroların devri bakanlığa yapılarak o borç yükü hafifletilmiştir. Bizim bu konuyla ilgili soru önergemiz ve araştırma önergemiz oldu. Şu anda Zeydan Karalar, metronun güzergahını otogar, havaalanı, üniversite ve hastanelere gitmesini sağlayacak projeler düzenlendi. Ancak bunların yapılabilmesi için kaynak gerekiyor” dedi.

Adana’nın sorunlarına dikkat çeken ve çözümü için kentin tüm bileşenlerine dikkat çeken CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin şöyle konuştu;

“Adana’da Ceyhan OSB ve Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi kuruluyor. Ancak oranın istimlak sorunu hala çözülmedi. Bu konu üzerine bakanlarla konuştuk. İstimlak işlerinin sürdüğü ve o işlemlerin sonunda hayata geçirileceği yanıtı geldi. Oranın da hayata geçmesinde ilimizde çok ciddi ticari anlamda bir hareketlilik söz konusu olacaktır. Adana, işsizlik oranı yüzde 22 ile Türkiye’nin en işsiz kenti. Bu proje ile işsizliğin azalmasına da çok önemli katkıları olacaktır.

Ayrıca 2006’dan beri Karataş ve Yumurtalık’ın turizm teşvik bölgesi ilan edilmiş olmasına rağmen hala hiçbir faaliyet yok. Bir Magarsus Antik Kenti var ve şuan kazı çalışmaları yarım kaldı. Karataş ve Yumurtalık gibi yerler kaç kente nasiptir. Bu bölgeler turizm teşvik bölgesi ilan edildiyse, bir yandan bu teşvikin gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Adana Karataş yolu da hala tamamlanmamış, ışıklandırmaları bitmemiş, kaldırım, üst geçitleri yok. Maalesef sık sık kazalar oluyor. Bu yollarda insanlarımız büyük zarar görüyor. Yolun tamamlanması ve sahil şeridi yolunun yapılması gerekiyor. En önemlisi de Adana ile Kıbrıs arası feribot seferleri olmalı. Bunlar hem bölgeyi canlandıracak, hem de ekonomiye büyük katkı koyacak çalışmalar.

BAHÇE’DEKİ TURİZM MESLEK YÜKSEK OKULU KAPANMASIN

Son dönemlerde Bahçe’deki Turizm Meslek Yüksek Okulu’un kapatılacağına dair duyumlar aldık. Turizme kalifiye eleman yetiştirmek açısından önemli bir yer. Bu okulun kapatılması doğru bir şey değil. Çünkü ara eleman ihtiyacı ülkemizde çok fazla.

Yumurtalık ile Karataş, yeterince yatırım yapılmadığı için metruk kalmış ve sadece yazlıkların olduğu bir bölge olarak göze çarpıyor. Buralar yapılırken vahşi bir turizm saldırısına da uğratılmamalı. Güzel, tertipli, eğitilmiş elemanlarla güzel bir turizm bölgesi olabilir.

ENERJİ ÖNEMLİ

Enerji olmazsa olmazımız. Ancak Nükleer enerjiye alternatif enerji kaynaklarımız var. Yılın 12 ayının, 10’nunda güneşten yararlanabileceğimiz bir kentte yaşıyoruz. Ama şu an Almanya güneş enerjisinde bizden daha önde.

Bilindiği gibi Akdeniz Bölgesi, deprem bölgesi ve bu gibi bölgelerde jeotermal enerji kaynakları bulunur. Sıcak su ve sıcak gazların çıkarabilir, Bunlarla da kentin enerjisine katkı sağlayarak ısınmada kullanılması sağlanabilir. Ayrıca önemli olan rüzgar enerjisinden de yeterince faydalanmıyoruz. Tüm bunlar bölgemiz için bir avantaj ve bu avantajı kullanmalıyız.

Gelişmiş ülkelere baktığımızda deniz dalgasından dahi enerji üretiyorlar. Coğrafi açıdan bizler bu avantajların tümüne sahipken, işin kolayına kaçarak nükleer enerjiye yöneliyoruz. Mersin’de kurulan nükleer santrali bu nedenle doğru bulmuyorum.

Nükleer enerji, iyi korunabilir ve hiçbir sızıntıya yer vermeksizin yapılabilirse ciddi bir enerji potansiyelidir. Ama bizim önümüzde çok fazla alternatif enerji kaynaklarımız var öncelikle onları kullanmalıyız.  Ama biz bırakın onu, şu anda elektrik kayıp kaçaklarını dahi önleyemiyoruz. Bunun önlenmesiyle ciddi bir enerji artışı sağlanabilecekken ne yazık ki böyle ekstrem enerji kaynakları yaratmaya çalışıyoruz. Var olan çevreye en az zararı veren enerji kaynakları devreye girmelidir. 

ADANA TEŞVİKLERDEN YETERİNCE YARARLANMIYOR

Adana şu an sanayi teşviklerinden yararlanmıyor. Kentte son 10 yılda 55 fabrika kapanmış. Var olan fabrikaların bir kısmı da Osmaniye, Gaziantep gibi komşu illere taşınıyor. Bu taşınmalar teşvikten kaynaklı. İşte böyle üretim alanları kapatıldığı sürece Adana bu işsizlik durumundan kurtulamıyor.

Çukurova bugün Dünyanın sayılı tarım topraklarından biridir. Hatta Dünyanın 3. büyük ovalarından biri.. Ne yazık ki tarım bu güzel ovada hakkettiği yerde değil. Hatta teşviklerden pamuk dahi Adana’da bunun dışında tutulmuştu. Mecliste kürsüde dile getirdim. Adana pamuğun başkenti. Pamukta teşviğin dışında bırakılması son derece yanlış.. Bu konuşmamız ses getirdi ve yüzde 30 gibi bir ödeme yapıldı ve bu ayın içerisinde de tamamı ödenecek.

Aslında bölge olarak tarımsal anlamda son derece önemli ve stratejik bir bölgedeyiz. Bugün Hollanda buranın yarısı yüz ölçümüne bile sahip değilken, tüm dünyayı doyurabiliyor. Bunu hem tarım, hem de hayvancılık yönünden yapıyor. Ancak biz bu topraklarda taşı diksen bitecekken yeterince değerlendiremiyoruz. Yüz binlerce ziraat mühendisimiz, genç nüfusumuz iş gücümüz var. Doğru bir planlama ile neden bir Hollanda kadar olmayalım? Hatta daha fazlasını dahi yapabiliriz.

Gayri safi milli hasılanın yüzde 1’nin tarıma teşvik olarak verilmesi gerekiyor. Bu kanunda var. Ama ne yazık ki bunu yarısı bile çiftçiye ödenmiyor.

ADANA GÜZEL BİR KENT

Adana unutulmuş bir kent durumunda şuan.. Ancak sevindirici güzel şeylerde oluyor. Lezzet Festival, Portakal Çiçeği Karnavalı, Altın Koza Film Festivali’nin yeniden hayata geçmesi, tiyatroda en fazla izleyicisi olmasıyla ve daha birçok yönüyle Adana bir başka güzel.. Güzel olan her şeyin de yanındayız ve hep yanında olmaya da devam edeceğiz.

ADANA’YI HAK ETTİĞİ YERE GETİRMELİYİZ

Çağrım; 15 milletvekilimiz, valimiz, belediye başkanlarımız. STK’lar, gazetelerimiz, bu kentin tüm bileşenleri hep beraber bu kente sahip çıkmak durumundayız. Bu kent eğer marka kent olacaksa, ya da o büyük köy imajından kurtulacaksa, tüm bileşenlerin bu kenti sahiplenmesi ve bir lobi oluşturması gerekiyor. Bunu başlatacağım ve Eylülde bunun startını vereceğim. Her bileşenle görüşüp ne yapılması gerekiyorsa yapacağım. Bunu yapmalı ve Adana’yı hak ettiği yere getirmeliyiz”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2