Seyhan Belediyesi’nin borcu 140 milyon

Seyhan Belediyesi’nin  borcu 140 milyon

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) – Seyhan Belediyesi’nin merak edilen borç ve alacak rakamları açıklandı. Açıklanan borç ve alacak rakamlarına göre, belediyenin borcu 140 milyon, alacaklarının ise 123 milyon lira olduğu ifade edildi.

Seyhan Belediye Meclisi Ağustos Ayı’nın ikinci birleşimine ait gündem maddelerinin yer aldığı oturumu görüşmek üzere toplandı. Seyhan Belediyesi içerisinde bulunan meclis salonunda gerçekleşen otuma Meclis Başkanvekili Yasemen Çelik başkanlık yaptı. Oturumda gündem dışı konuşmalar yaşandı. İlk olarak söz alan Seyhan Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Özkök,  belediyenin borçları ve alacaklarını açıkladı. Özkök, belediyenin borcu 140 milyon, alacaklarının ise 123 milyon lira olduğu açıklandı.  

ÖZKÖK RAKAMLARI AÇIKLADI

31 Mart 2019 tarihi itibariyle belediyenin borç ve alacaklarını Özkök şu şekilde açıkladı;

  “SGK borcu 9 milyon 99 bin 532 lira, Vergi Dairesi borcu 10 milyon 408 lira, ek kart borcu 129 bin 200, emekli keseneği toplamı 3 milyon 668 bin lira, emekli ikramiye (SGK) 208 bin 888 lira, Kültür Varlıkları Koruma Katkı Payı borcu 6 milyon 509 bin 438 lira, Çukurova Kalkınma Ajansı borcu 2 milyon 2 bin 693 lira, personel borçları 736 bin 915 lira, müteahhit borçları toplamı 60 milyon 446 bin 910 lira, esnaf ve muhtelif borçlar toplamı 8 milyon 136 bin 304 lira, kamulaştırma borçları 1 milyon 912 bin 23 lira, ilama bağlı borçlar toplamı 6 milyon 871 bin 916 lira, banka kredileri borç toplamı 28 milyon 833 bin 600 lira olmak üzere toplam 140 milyon 019 liradır.  

BELEDİYENİN ALACAKLARI

Muhasebe esaslı tahakkuk ve tahsilat toplamı raporu doğrultusunda belediyenin 31 Mart 2019 tarihi itibariyle alacakları hakkında da bilgiler vereyim. İlan vergisi: 54 milyon 987 bin 899, arsa vergisi 11 milyon 453 bin 403, arazi vergisi 960 bin 956, çevre ve temizlik vergisi 24 milyon lira 717 bin 831, ilan ve reklam vergisi 5 milyon 754 bin 421, ecrimisil gelirleri 409 bin 792, diğer taşınmaz kira gelirleri 45 bin 885,  diğer idari para cezaları 6 milyon 358 bin 52,  vergi ve diğer amme alacakları gecikme zamları 134 bin, diğer vergi cezaları 5 milyon 843 bin 052, yukarıda tanımlanamayan gelirler AYKOME gibi 10 milyon 972 bin 045,  çevre ve temizlik vergisinden alınan paylar 829 bin 980,  eğlence vergisi 1 milyon 082 bin 099. Bu durumda bizim 31.03. 2019 tarihi itibariyle bizim alacağımız 123 milyon 154 bin 983.”  dedi.

 BELEDİYESİ KASA HESABI 1 MİLYON 178 BİN 824 LİRA

Kent Meydanı’nda 25 milyon lira büro alımları için Tapu Kadastro Müdürlüğüyle anlaşmaya varıldığını dile getiren Özkük, Kent Meydanı’nda yaşam alanları yerlerine satış kabiliyeti kazandırma çalışmaları süratle devam ettiğini anlattı. 31 Mart 2019 tarihi itibariyle Seyhan Belediyesi kasa hesabının toplamının 1 milyon 178 bin 824 lira olduğundan bahseden Özkök, “Ülkemiz ekonomik darboğaz içinde olduğundan belediyenin en büyük gelir kaynağı genel bütçe vergi payları düşmeye devam etmektedir. İşçi ücretleri ve belediyenin olmazsa olmaz giderleri akaryakıt ve mal ve hizmet alımları süratle artmaktadır. Bu çerçeveden olaya baktığınız zaman yukarıda belirtilen alacaklarımızdan 123 milyon 354 bin lira toplam alacağımızdan tahsilatın zor olduğu görülecektir. Ancak Ağustos’ta bütün gücümüzle tahsilatımızı olanca gücümüzle artıracağız ve halkımıza hizmet götüreceğiz.  Bunun yanında Kent Meydanı’nda 25 milyon lira büro alımları için Tapu Kadastro Müdürlüğüyle anlaşmaya varılmıştır. Kent Meydanı’nda yaşam alanları yerlerine satış kabiliyeti kazandırma çalışmaları süratle devam etmektedir. Seyhan Belediyesinin en büyük hedefi Seyhan ilçesine yakışır hizmetleri götürmek . Bu hizmetleri götürürken ana hedefimiz giderleri kısmak gelirleri fazlalaştırmak anlayışıyla çalışacağız ve söz konusu borçlarımızı bitirmek için var gücümüzle mücadele edeceğiz” şeklinde konuştu.

UÇAR: VERİLER TATMİN EDİCİ DEĞİL

Özkök’ün konuşmasının ardından belediyenin hangi bankaya ne kadar borcu olduğunu ve benzeri soruları meclis üyeleri sordu.   Özkök, gereken belge ve bilgilerin meclis üyelerine verileceğini belirtti.    MHP Grup Sözcüsü Şehmus Uçar, verilen bilgilerin tatmin edici bir sonuç olmadığını dile getirdi.   

LUMONCU: KANUNİ YETKİMİZ

AK Parti Meclis Üyesi Yalçın Limoncu ise, meclis üyeleri olarak belediyenin bilgilerini alma konusunda kanunen yetkilerinin olduğunu belirtti. Bunun yöntemlerinin olduğunu işaret eden Limoncu, “Gerek evrak verirsiniz, gerekse sizin belirlediğiniz bir yerde gelip meclis üyemiz inceleme yapar. Bu incelemeyi yapmak için denetim komisyonunun toplanmasına gerek yoktur.” dedi.

ALACAKLILAR KAPIDA

Limoncu, belediyenin borcundan dolayı alacaklıların kapıda olduğunu savundu. Bu alacaklıların bir kısmının icra yoluna başvurmak üzere olduğunu anımsatan Limoncu, “SGK net alacağı, verginin net alacağı, müteahhitler 60 milyon net alacak. Esnaf 8 milyon net alacaklı bunlar. Bankalardan kredi kullanılmış. 28 Milyon borç var. Günü geldiğinde bankalar hepsini tahsil etmek ister. Toplam borç 140 Milyon. Burada kelime oyunu oynayıp şow yapmayalım. Zeydan Karalar Seyhan Belediyesi’ni net 140 Milyon” dedi ve cümlenin devamını getiremeden CHP Grubu Meclis üyeleri Limoncu’nun ses tonunun bağırarak olduğunu söyleyerek, bağırmamasını istedi.

RAKAMLAR HEYECANLANDIRICI

Bunun üzerine Limoncu, bu rakamların insanı heyecanlandırdığını anlattı. Sesinin yükselmesinin sebebinin tüyü bitmemiş yetimin hakkının çarçur edilmesinden kaynaklı olduğunu dile getirerek, “Bağırdığım için özür dilerim.  Alacaklar var. Bu alacaklar neden tahakkuk edilmiyor. Tahakkuk edilemezse bu bir facia. 2014 yılında Zeydan Karalar burayı teslim alırken de tahakkuklar vardı. Ödenmeyen vergi borçları vardı. Her zamanda oluyor. Ama şimdi belediyenin 140 milyon borcu var ve bu ödenmek zorunda.” İfadelerini kullandı.

ÇELİK: HİZMETLER YAPILDI

Limoncu’nun konuşmasının ardından Meclis  Başkanvekili Yasemen Çelik, “Yalçın Bey teslim ederken 140 milyon lira borçla teslim etti dediniz ama Seyhan Belediyesi’ni bir önceki dönemden teslim alırken de olmayan ve şuana kadar yapılmayan bir sürü hizmet yapıldı. Kreşler açıldı, kapalı semt pazarları açıldı, mahalle merkezleri açıldı. Yani Zeydan Karalar dönemine kadar olmayan bir sürü yol yapıldı. Bunları göz ardı ederek haksızlık yapılıyor diye düşünülüyor. Vatandaş bunları gördüğü için teveccühünü gösterdi.” diye konuştu. 

BORCUN YILLARA DAĞILIMI NE KADAR

Cumhur İttifakı meclis üyeleri, 123 Milyonluk borcun yıllara dağılımı ve ne kadarının tahsil kabiliyeti olduğunu, ne kadarının tahsil kabiliyeti olmadığını açıklanması gerektiğini dile getirdi.

UÇAR’A TEPKİ

Daha sonra ise, MHP Grup Sözcüsü Şehmus Uçar’ın Seyhan Belediyesi tabelasında TC ibaresinin olmadığını belirterek, belediyeye TC ibaresinin eklenmesine dair yazılı bir önerge vermesi verdi. CHP’li meclisi üyeleri Uçar’a tepki gösterdi. CHP’liler de ibarenin TC olarak değil, Türkiye Cumhuriyeti olarak yazılması teklifinde bulundu. Hemen hemen aynı görüşü savunan iki grup arasında yaşanan tartışmalar bir süre devam etti. Seyhan Belediyesi Meclis 1. Başkan Vekili Yasemen Çelik, konuyla ilgili başkanlığın bir çalışma yaptığını bu nedenle bu teklifin oylanmasına gerek olmadığını söyledi. 

ÖNERGE KABUL EDİLDİ

Önerge daha sonra CHP’lilerin istemi doğrultusunda MHP ve AK Parti gruplarının da destek vermesiyle “Türkiye Cumhuriyeti Seyhan Belediyesi” şeklinde tavsiye kararı olarak oy birliği halinde kabul edildi.

GÜNDEM MADDELERİ GÖRÜŞÜLDÜ

Ardından ise gündem maddelerine geçildi. Gündem maddeleri tek tek oylanarak gerekli karar bağlandı.

Hande Muştu


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2