banner6

Seyhan Nehri’nde pelikan büyüsü

Adana Seyhan Nehri’nde görülen pelikan vatandaşların ilgi odağı oldu. Kaz sürüleri ile birlikte pelikanı da ekmekle besleyen vatandaşlar farklı bir hayvan türünü görmekten memnun.

Seyhan Nehri’nde pelikan büyüsü

Seyhan Nehri’nde pelikan büyüsü

BAYRAM BULUT /ÖZEL HABER

ADANA (İLKHABER)-Adana Seyhan Nehri’nde görülen pelikan vatandaşların ilgi odağı oldu. Kaz sürüleri ile birlikte pelikanı da ekmekle besleyen vatandaşlar farklı bir hayvan türünü görmekten memnun.

Adana’nın Çukurova İlçesi’ne bağlı Dilberler Sekisi mevkiinde bulunan Gençlik Köprüsü’nün bulunduğu alan adeta Adana’nın ‘kuş cenneti’ görünümünde. Seyhan Nehri içerisinde çok sayıda kaz, ördek ve kuş türü bulunuyor. Doğal yaşamlarında görsel güzellikler oluşturan bu canlıları vatandaşlar besleyerek hayatta kalmalarına yardımcı oluyor. Kaz sürülerinin arasına geçtiğimiz haftalarda katılan bir pelikan objektiflerimize yansıdı.                   

 

DEV CÜSSESİYLE KAZ SÜRÜLERİYLE DOLAŞTI

Seyhan nehri içerisinde sürüyle birlikte dev cüssesi ile dolaşan pelikan görenlerin ilgi odağı oldu. Kimileri ekmek atarak sürünün pelikan ile birlikte karaya doğru gelmesini sağlayarak hatıra fotoğrafları çektirdi. Uzun gagası ve kazlara göre dev cüssesi ile ekmek yemekte zorlandığı görülen pelikanın neyi rahatlıkla yiyebileceğini merak eden vatandaşlar telefonlarından internetlerine girerek pelikanlar hakkında bilgi topladıkları görüldü.

 

NEHİRDE OLMASI AYRI BİR GÜZELLİK

Kaz sürüleri ile birlikte suyun içinde dolaşan pelikan bir süre sonra gözden kayboldu. Vatandaşlar, Seyhan Nehri içerisinde farklı türden hayvanları görmenin ayrı bir güzellik olduğunu dile getirdi. Bu pelikanın kim tarafından getirildiğini bilmediklerine ancak nehirde olmasıyla ayrı bir güzellik kattığını dile getiren vatandaşlar, “Gerçekten çok güzel bir hayvan. Onu nehirde görmek gerçekten çok güzel bir duygu. Bu ve benzeri hayvanların neslinin çoğaltılmasını istiyoruz. Sonuçta uygun bir ortam burası. Bu ortamda bütün su hayvanları yaşayabilirler” ifadelerini kullandı.

 

BÜTÜR HAYVAN SAYISININ ARTTIRILMASI İSTENİYOR

Kimi vatandaşlar ise bu pelikanın nehirde bulunan ve restoran olarak kullanılan tekne çalışan yada sahipleri tarafından besleniyor olabileceğini hatırlattı. Vatandaşlar, “Kimin getirdiği önemli değil önemli olan burada olması ve görsel bir güzellik oluşturması. Belediyelerinde bu konuda duyarlı olmalarını ve bura ki kuş ve diğer hayvan türlerinin çoğaltılmasını istiyoruz. Adanamıza bu yakışır. Buraya dolaşmaya gelenler, piknik yapmaya gelenler var. Bu kişilerin daha huzurlu bir ortamda bulunması için bu gerekli diye düşünüyoruz.” diye konuştu.

 

                                                                                                                                                                                            

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2017, 17:41

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER