banner6

Sıcaklarda gıda zehirlenmelerine dikkat!

Yaz mevsimi ile birlikte soğuk günler geride kaldı ve sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi pek çok riski de beraberinde getiriyor. Uzmanlar, Yaz mevsimi ile birlikte artan sıcaklıkların özellikle daha yüksek hissedildiği kıyı kesimlerde dikkat edilmediğinde ölüme bile yol açabilen besin zehirlenmelerine karşı vatandaşları uyararak alınacak tedbirlerin önemine dikkat çekiyor.

Sıcaklarda gıda zehirlenmelerine dikkat!

(ÖZEL HABER)

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Yaz mevsimi ile birlikte soğuk günler geride kaldı ve sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi pek çok riski de beraberinde getiriyor. Uzmanlar, Yaz mevsimi ile birlikte artan sıcaklıkların özellikle daha yüksek hissedildiği kıyı kesimlerde dikkat edilmediğinde ölüme bile yol açabilen besin zehirlenmelerine karşı vatandaşları uyararak alınacak tedbirlerin önemine dikkat çekiyor.

Yaz aylarında özellikle gıda zehirlenmelerine dikkat çeken Uzman Diyetisyen Fadime Özgök Şenses, “Sıcaklarla birlikte sıkça görülen ve dikkat edilmediğinde kötü sonuçlara ol açabilen besin zehirlenmeleri ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Çünkü sıcak havalar besinleri etkiler. İyi pişmemiş, yıkanmamış, hazırlanırken hijyen kurallarına dikkat edilmemiş ve uygun koşullarda saklanmamış besinler sıcak havalarda gıda zehirlenmesi riskini arttırır” dedi.

Sıcak yaz aylarında gıda zehirlenmelerinden korunmak için beslenmeye önem verilmesi gerektiğini belirten Uzman Diyetisyen Fadime Özgök Şenses, şu önerilerde bulundu;

Besinler doğal olarak sıcaklıklardan etkilenir. İşte bu etki yüksel olduğunda gıda zehirlenmeleri riski ile karşı karşıya kalırız. İyi pişmemiş, yıkanmamış, özellikle bu salgın döneminde hijyen kurallarına dikkat edilmemiş ve uygun koşullarda saklanmamış besinler sıcak havalarda gıda zehirlenmesi riskini artırır.

Ayrıca unutmamak gerekir ki bozuk besinlerin tespiti bazen zor olabilir. Bir de yaz mevsimi ile birlikte özellikle açıkta satılan besinler, uygun koşullarda saklanmayan protein içeren et, tavuk, balık gibi besinler, iyi yıkanmayan sebze ve meyveler mide ve bağırsak sağlığımıza zarar verebilir.

Bir yiyeceğin veya içeceğin bozulmuş olduğunu söylemek bazen zor olabilir. Gözle gıdanın bozulmuş olduğunu anlamak da aynı şekilde zordur. Çünkü besinin görüntüsü, kokusu ve tadı herhangi bir değişikliğe uğramamış olması, o gıdanın tam anlamıyla bozulmuş ya da bozulmamış olduğunu göstermiyor.

Gıda zehirlenmesi genellikle hafif olarak geçirilir ve kısa sürer fakat zehirlenmeye neden olan gıda ve zehirlenen kişinin hassasiyetine göre daha ağır seyretme ihtimalide var. Hatta bazen ölümcül sonuçlara da yol açabilir.

Bunun yanında zehirlenmeye sebep olan gıdayı tüketen grubun tamamında görülebildiği gibi kişiler tek tek de etkilenebilirler. O nedenle gıda zehirlenmelerine dikkat edilmeli kesinlikle hafife alınmamalıdır. 

Gıda Zehirlenmesinin Belirtilerine bakacak olursak; belirtiler çoğunlukla 12 ile 48 saat aralığında görülür. En sık görülen belirtileri ise; mide ve bağırsağın etkilenmesi sonucu bulantı, kusma, karın ağrısı ve ishaldir. Tabi bazen ateşte görülebilir. İshale ve kusmaya bağlı dehidratasyon dediğimiz su kaybı özellikle çocuk, yaşlı ve hamileleri olumsuz etkiler.

KONSERVELERE DİKKAT!

Özelikle kış aylarında kullanılmak üzere hazırlanan konservelerden  (bombe yapmış kavanozlardan geçen) zehirlenmeler çok tehlikelidir ve çoğu ölümle sonuçlanmaktadır. Bu nedenle belirtiler görüldüğü anda mutlaka sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Gıda zehirlenmesi birkaç gün içerinde düzelir ve tedavisi için dinlenme, diğer insanlara bulaşmaması açısından da izolasyon, hijyen ve dehidratasyonu (su kaybı)  önleyecek sıvı takviyesi çok önemlidir. Sıvı ihtiyacını karşılayacak en önemli besin sudur. Bazen bulantı nedeni ile su tüketimi zor olabilir. Azar azar su içmeye çalışmak daha kolay olacaktır. Özellikle kusma ve ishale bağlı ciddi sıvı–elektrolit kaybı gerçekleşebilir. Elektrolit ihtiyacını karşılamak için en kolay tüketilebilecek besin ayrandır.

Evde taze hazırlanmış elma veya şeftali suyu kullanılabilir. Ancak kafeinli içecekleri aşırı kullanmak vücuttan sıvı atımını kolaylaştıracağından tercih edilmemelidir. Çocuklarda ve bebeklerde su-elektrolit kaybı daha tehlikeli olabileceğinden sağlık ocaklarından temin edilebilecek ORS (Oral Rehidratasyon Sıvısı) kullanılabilir. Bebeklerde ise annenin bol su tüketmesi ve mutlaka emzirmeye devam etmesi gereklidir.

Çocukların beslenmesi devam etmeli kusma veya ishali var diyerek çocukların besin tüketimi sınırlandırılmamalıdır. Öğünlerde kolay tüketilebilen ve bağırsakları yormayacak makarna,  tost, yayla çorbası, haşlanmış pirinç, patates, yoğurt tüketilebilir. Ara öğünlerde ise ayran, şeftali, elma, muz gibi meyveler tercih edilebilir.

ŞEKERLİ GIDALAR KULLANILMAMALI

Şekerli gıdalar bağırsaklarda zehirlenmeye neden olan mikroorganizmaların sayısını arttırabileceğinden kullanılmamalıdır. Ayrıca elma, şeftali, muz dışındaki meyveler, patates dışındaki sebzeler, kuru baklagiller, tam tahıllı gıdalar, yağ içeriği yüksek ve aşırı baharatlı gıdalar tercih edilmemelidir. Bunların dışında bağırsaktaki iyi bakterilerin dengesini sağlamak için probiyotik kullanmak toparlanma sürecini kolaylaştıracaktır. 

ALIŞVERİŞLERİNİ GÜVENİLİR, BİLNEN YERLERDEN YAPIN

Alışverişler güvenilir yerlerden yapılmalı.. Alışveriş sırasında alınan gıdanın etiketini okuma alışkanlığı edinmeli, üretim tarihi son kullanma tarihi ve en önemlisi saklama koşullarına dikkat edin. Alışveriş yapılan yer saklama koşullarına uygun davranmış mı mutlaka kontrol edilmeli..

Ayrıca alışveriş sırasında soğuk muhafaza edilmesi gereken gıdaları en sona bırakın. Soğuk muhafaza eden çantalardan temin edin. Aldığınız gıdayı bu çantalara koyun. Alışveriş bitince dışarda oyalanmadan en kısa sürede eve dönün.

Eve gelir gelmez ürünleri buzdolabına yerleştirin. Özellikle yumurtanın çatlak kırık olmamasına dikkat edin. Kullanmadan önce mutlaka yıkayın. Yumurtaya dokunduktan sonra ellerinizi mutlaka sabunla yıkayın. Konserve satın alırken veya evde yaptıklarınızda kapak kısmında bombe (şişkinlik) olmamasına ve ambalajın bozulmamış olmasına dikkat edin.

Pişirilmiş gıdalar oda sıcaklığında fazla bekletilmemeli, buzdolabında muhafaza edilmelidir. Yemekler günlük olarak hazırlanmalı, pişmiş olan gıdalara bir defadan fazla ısıtma işlemi yapılmamalı.. Donmuş gıdalar buzdolabında veya mikrodalgada çözdürerek kullanılmalı, oda sıcaklığında çözdürme işlemi yapılmamalı.. Temiz su kullanılmalı, kaynağını bilmediğiniz su içilmemeli.. Alternatifiniz yok ise kaynatıp soğutarak kullanılmalı..

Çiğ ve pişmiş gıdaları doğramak için farklı kesme tahtaları kullanılmalı, sebze ve et/ tavuk/balık için kullanılacak kesme tahtaları da ayrı olmalı.. Ayrıca bunların temizliğine çok dikkat edilmelidir. Çiğ sebzeler ve meyveler sirkeli suda 15 dakika bekletilerek iyice yıkamaya özen gösterilmeli, yıkama esnasında kesinlikle deterjan kullanılmamalı.. Dışarda yemek yerken ketçap ve mayonez kullanacaksanız mutlaka dolapta muhafaza edildiğine dikkat edilmeli, dışarıda ve açıkta satılan yiyeceklerden uzak durulmalı..

Yemekleri hazırlama, pişirme ve servisi sırasında el hijyenine çok dikkat edilmeli, özellikle çiğ/pişmiş gıdalara dokunduktan sonra eller mutlaka yıkanmalı, mutfak temizliğinde kullanılan malzeme ve ekipmanların temizliğine özen gösterilmelidir.”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42