banner6

Sıcaklık tavan yaptı, havuzlar doldu taştı

Yaz aylarında sulama kanallarında yaşanan boğulma olayları nedeniyle harekete geçen Adana’nın Seyhan Belediyesi, 3 yıldır devam eden portatif yüzme havuzu hizmetini bu yılda sürdürüyor.

Sıcaklık tavan yaptı,  havuzlar doldu taştı

Sıcaklık tavan yaptı,

havuzlar doldu taştı

 

 

ADANA(İLKHABER)-Yaz aylarında sulama kanallarında yaşanan boğulma olayları nedeniyle harekete geçen Adana’nın Seyhan Belediyesi, 3 yıldır devam eden portatif yüzme havuzu hizmetini bu yılda sürdürüyor. Hava sıcaklığının hat safhaya ulaştığı şu günlerde ilçedeki 25 okulun bahçesine kurulan portatif yüzme havuzlarında çocuklar ücretsiz olarak hem yüzme öğreniyor hem de serinliyor.

 

14 YILINDA 273 KİŞİ BOĞULARAK YAŞAMINI YİTİRDİ

ADANA- Yurt geneli, Kuzey Afrika üzerinden gelen sıcak hava dalgasının etkisine girdi. Hava sıcaklığı ülke genelinde mevsim normallerinin 10 derece üzeride seyretmeye başladı. Bu sıcaklıklardan en fazla etkilenen illerden biride kuşkusuz Adana oludu.

Neminde etkisi ile Adana’da sıcaklık 40’lı dereceleri aşıp 50’li derecelere yaklaşırken 2016 yılında da serinlemek maksadı ile sulama kanallarına ve Seyhan nehrine giren 32 kişi boğularak hayatını kaybetti. Devlet Su İşleri'nin 2016 yılında hazırladığı rapora göre 2003-2016 yılları arasında 49 ilde toplam 922 boğulma vakası yaşandı. Raporun hazırlandığı tarihten sonrada 38 boğulma vakasıyla birlikte Adana'da 14 yılda 273 kişi boğularak hayatını kaybetti. İstatistikler böyle olunca Seyhan Belediyesi farklı bir uygulamayı hayata geçirdi. İlçenin farlı mahallerinde kurduğu portatif yüzme havuzlarında binlerce çocuğa yüzme kursu verdi. Uygulamanın İlk yapıldığı 2014 yaz ayından bu yana 50 bin çocuk bu havuzlardan yararlanıp yüzme öğrenirken bu yaz havuzlardan yararlanması planlanan kişi sayısı ise 40 bin…  25 okulun bahçesine kurulan ve ücretsiz faydalanılan havuzlar 10 metre eninde, 20 metre uzunluğunda ve 1,5 metre derinliğinde.

KARALAR: ÇOCUKLARIMIZ HEM SERİNLESİN HEM DE YÜZME ÖĞRENSİN

Portatif yüzme havuzlarıyla boğulma ve ölüm vakaların önüne geçmek istediklerini belirten Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, uzaman antrenörler eşliğinde temel yüzme eğitimleri verdiklerini söyledi. Başkan Karalar, "Temmuz ayının başındayız ve Adana’nın kavurucu sıcakları başladı. Sıcaklıkların 50 derece olacağı söyleniyor. Son 14 yılda ülke genelende 922 kişi boğularak hayatını kaybetmiş. Bunun 273’ü Adana’da… Bunun nedeni ise Adana çok sıcak! Çocuklarımız sıcak hava nedeniyle Devlet Su İşleri’nin sulama kanallarında yüzüyor. Nehirlerimiz var, Seyhan ve Ceyhan oralarda yüzüyorlar. 3 yıldır bu hizmeti yapıyoruz. Hem yüzme öğretiyoruz, hem serinliyorlar. Böylelikle boğulmaları engellemeye çalışıyoruz. Bu havuzları açmayaydık boğulmaların sayısı belki çok daha fazla olacaktı. Bırakın 10 kişinin 20 kişinin boğulmasını 1 kişinin bile canını kurtarabiliyorsak bu büyük bir mutluluktur, büyük bir sevaptır. Bütün ailelere çocuklarını bu havuzlara yönlendirmelerini ben buradan söylüyorum çağrıda bulunuyorum. Çocuklar ve aileleri çok mutlu. Onlar mutlu olunca bizde mutlu oluyoruz. Havuzlarımızı bazı noktalarda saat 18.00’den sonra sadece kadınlara açacağız.

VELİLERDE ÖĞRENCİLERDE MUTLU

Ekonomik nedenlerden dolayı çocuklarına yüzme kursu aldıramayıp serinlemeleri için havuza gönderemediklerini belirten velilerde uygulamadan son derece mutlu. Yapılan hizmetten dolayı veliler, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar’a teşekkür ederken çocuklara da serinlemenin ve yüzebilmenin mutluluğunu yaşadı. 

 

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2017, 16:35

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER