banner6

Sıcaktan kaçtılar

Birden bastıran sıcaklardan bunalan Adanalılar bayram tatilini de fırsat bilip soluğu yayla ve denizlerde aldı

Sıcaktan kaçtılar

Sıcaktan kaçtılar

 

 

 

(ÖZELHABER)

 

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Serin geçen Ramazan ayı sonrası bayram ile birlikte sıcaklarda artmaya başladı. Avrupa’yı etkisi altına alan sıcaklar, ülkemizde de büyük oranda arttı.

Avrupa, son yılların en sıcak yaz mevsimini yaşıyor. Ayrıca Avrupa'nın bazı bölümleri, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve ABD'de Mayıs ve Haziran aylarında sıcaklıkların rekor kırdığı kaydedildi.

Ülkemizde de Ramazan ayı sonrası bayram ile birlikte başlayan sıcaklar, özellikle güney kesimlerde hızla yükselişe geçti.

SICAKLIK 41 DERECE

Adana'da da bayramın ikinci günü başlayan sıcaklar etkisini daha da arttıracak. Hayalet kente dönüşen Adana’da termometreler 41 dereceyi gösterdi. Hafta boyu yükselmeye de devam edecek gibi görünüyor. Sıcaktan bunalan Adanalıların kimi köyüne, kimi kasabasına, kimi denize ve ya yaylasına gitti.

ÖĞLE SAATLERİNDE DIŞARI ÇIKMAYIN

Kentte kalan vatandaşlar ise parklarda ağaç altlarında serinlerken, çocuklar da sulama kanalları ve barajda serinlemeye çalıştı. Güneş çarpmalarına karşı vatandaşları uyaran uzmanlar, öğle saatlerinde dışarı çıkılmaması ve beyaz renkli kıyafetler giyilmesinin daha uygun olduğunu belirtiyor.

Emekli Mehmet Yılmaz, ‘’Hava 40 dereceleri buldu. Evde sıkıldım. Hem gezmek hem de hava almak için dışarı çıktım. Ancak gezilecek gibi değil. Bende kendimi anca buraya attım. Ter içinde kaldım. ’’ Dedi.

YAYLALAR DOLU

Yazın gelmesiyle yayla sezonu başladı. Ramazan dolayısıyla tatillerini öteleyen vatandaşlar, bayram ile birlikte yaylalarda soluğu aldı. Özellikle yaşlı kesimin öncelikli tercihi olan yaylalar, yaz sezonunda adeta nüfus patlaması yaşıyor.

Sıcakların başlamasıyla birlikte ailece yaylaya giden işçi emeklisi İbrahim Berkyez, Adana’nın sıcaklarının çekilecek gibi olmadığını söyledi. Çamardı yaylasında bir hobi bahçesi de olduğunu belirten Berkyez, ‘’Her yıl yazın gelmesiyle birlikte eşim ile birlikte Çamardı’da bulunan yaylamıza gidiyoruz. Çünkü Adana yaz aylarında çok sıcak. Ayrıca havadaki nem oranının çok fazla olması nedeniyle sıcaklıkları daha fazla hissediyoruz. Her yıl yaklaşık 3-4 ay gibi bir zamanımız yaylada geçiyor. Biz gittikten sonra, çocuklarım ve torunlarım da yanımıza geliyor. Yaylada yaşamak daha güzel ve keyif veriyor. Ayrıca birde hobi bahçem var. Kiraz, erik, nektarin gibi birçok meyve ağacı ektim. Onlar ile oyalanıyorum. Yayla olmasa Adana’nın çekilmez.’’ Dedi.

Gençler ve çocuklar ise sıcak havalarda şehir içerisinden geçen sulama kanalları ve baraj gölünde serinlemeye çalıştı. Boğulma tehlikesine rağmen barajda yüzerek serinlemeye çalışan gençler, "Hava çok sıcak. 40 derecenin üzerinde bir hava var. Bu yüzden gelip burada yüzüyoruz. " dedi.

SAHİLLER DOLDU TAŞTI

Adana’nın sahil ilçeleri olan Karataş ve Yumurtalık adeta insan akınına uğradı. Bayram tatilini de fırsat bulan vatandaşlar, ailece sahillere akın etti. Denizden en fazla çocuklar keyif alıyor. Kimi çocuklar denizin serin sularında keyifli anlar yaşarken, kimi de sahilde kumlarda eğlenceli oyunlar oynuyor.

Alya ve İbrahim kardeşler denizde serinleyenlerden. Okulların kapanması ile birlikte ailesinin denize geldiklerini söylüyorlar. Adana’nın çok sıcak olduğunu belirten kardeşler,’’ İyi ki denize geldik. Yoksa evde çok sıcak olurdu. Şimdi burada keyifli oyumlar da oynuyoruz.’’ Dediler.

BOL SU TÜKETİN

Uzmanlar sıcak havada dışarı çıkılmaması ve kıyafet renkleri konusunda uyarıda bulunuyor. Günde en az 3-4 litre sıvı tüketin. Bununla birlikte mutlaka açık renkli ve ince kıyafetler giyinin. Şapka takın. Saat 10.00 ile 15.00 arası güneşin dik olduğu saatlerde dışarı çıkmayın. Kapalı yerine açık, hafif ve rahat ayakkabılar kullanın ‘’ uyarısında bulundu. Ayrıca ağır yemekler yerine daha çok sulu gıdalar tüketilmesini önerdi. Tatil nedeniyle Adana'da birlikte birçok aile yayla ya da denize gitti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2017, 15:36

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER