Sicil affında hala sıkıntı yaşanıyor

Adana ESOB Başkanı Sözütek, Ceyhan’da kurulan geleneksel Ahi Evran Sofrası’nda esnafın sıkıntılarını ile getirdi:

Sicil affında hala sıkıntı yaşanıyor

ADANA (İLKHABER) - Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nin (Adana ESOB), Ceyhan'da kurduğu geleneksel iftar sofrası büyük ilgi gördü.

Ceyhan Tüccarlar Kulübü'nde, Atatürk posterleri ve Türk Bayrakları ile süslenmiş nezih bir ortamda verilen iftar yemeğine, Ceyhan Kaymakamı Mustafa Ünlüsoy, Garnizon Komutanı Binbaşı Ayhan Evli, Emniyet Müdürü Bülent Tırnaksız,  Jandarma Komutanı Yunus Gül, Milli Eğitim Müdürü Serkan Toptaş, Vergi Dairesi Müdürü Hızır Özkan, Ticaret Odası Başkanı Şeref Can, Meclis Başkanı M. Ali Toptaş, Ziraat Odası Başkanı Muhammet Bulut, Mal Müdürü Cem Budak, Toplum Sağlığı Başkanı Hürrem Cebeci, Mali Müşavirler Odası Temsilcisi Ersin Erol da katılarak destek verdiler.

 

Adana ESOB ve Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Nihat Sözütek ile başkan vekilleri ve bazı esnaf odası temsilcileri ve üyelerinin de hazır bulunduğu Ahi Evran Sofrası'nda misafirlere çorba, etli pilav ve tatlı ikram edildi.

 

Abdulkadirağa Camii İmamı Hayrettin Emel tarafından yapılan yemek duasından sonra konuşan Birlik Başkanı Nihat Sözütek, başta Kaymakam Ünlüsoy olmak üzere tüm katılımcılara teşekkür ederken, esnaf ve sanatkarların sıkıntılar yaşadığını, çözüm için de hükümetten destek beklediklerini belirterek, şunları dedi:

 

"Başta esnafımızın krediye ihtiyacı var. Krediye ulaşmakta da sicil yüzünden zorlanıyoruz. Sicil affı çıkarıldı, ama uygulanır değil, bankaların listelerinde hala var. Bunun temizlenmesini istiyoruz. Maliye kaydı olup da, Bağ-kur kaydı olmayan esnaflarımıza da bir defaya mahsus emekli olmaları için af getirilmeli. Çünkü, ekonominin lokomotifi esnaf - sanatkarlardır. Geçen aylarda Kilis'e gittik, orada esnaf-sanatkarlar bitik. Durumları içler acısı, feryatlarını işiten yok. Bu ülkede hala sürekli AVM'ler açılıyor. Adeta köylere de zincir marketler kuruluyor. Emperyalizm, kapitalizm bu işte. Zengini daha zengin, fakiri daha fakir yapan sistem. Hani nerede Bakkal Amcalar. Şimdi onlar da kalmadı, inşallah düzelecek diye umut ediyoruz.

“ATATÜRK’ÜN RUHU ÜLKENİN

ÜZERİNDE DROLAŞIYOR”

İnşallah bu badireleri ülkemiz atlatacak ve huzura kavuşacağız. Ben buradan TSK ve Polis Teşkilatına binlerce teşekkür ediyorum, onlara ahde vefa borcumuz var. Biz sıcak yataklarımızda yatarken, o çocuklarımız göğüslerini kurşuna siper ediyorlar. Onları minnet ve şükranla anıyoruz. Umutsuzluğa kapılmayın. Atatürk ve silah arkadaşlarının ruhu bu ülkenin üzerinde dolaşıyor. Gerekirse yeni bir kurtuluş savaşı vereceğiz, yeter ki ihtiyaç olsun. Biz askerimizin, polisimizin emrindeyiz. Elbirliği, gönülbirliğiyle bu ülkeyi kurtaracağız. Öncelikle ekonomik savaş vereceğiz. Helalinden kazanacağız. Çocuklarımızı eğitmek kadar, Çanakkale'ye de götürelim, orada gerçekleri gözleriyle görsünler. Bunları söylemek zorundayız, bunlar biz insanlık, vatandaşlık görevimizdir"

“TÜRKİYE EN İYİ

12. EKONOMİ”

Kaymakam Ünlüsoy da, Başkan Sözütek'i heyecanlı ve duygulu konuşmasından dolayı kutlarken, "Bugün Türkiye Cumhuriyeti, dünyanın en iyi 17 ekonomisinden birine sahip. Kolay değil. Bugün Türkiye üretemediği sanayi ürünü yok duruma geldi. İhracatını da yapar duruma geldik. Bu ülkeyi hep birlikte bugünlere, babalarımız, dedelerimizle getirdik. Esnafımız, sanatkarımızla, işçimizle, memurumuzla, çiftçimiz, köylümüzle getirdik. AVM'ler konusunda hükümetimiz çalışmalarını sürdürüyor. Bu ülkede, dayanışma içerisinde, kardeşçe yaşayarak her şey yoluna girecek. Kim ne yapıyorsa en iyisini yapmak zorunda. İnşallah bu ülke dünyanın en müreffeh 10 ülkesi arasına da girecek. Burada sizlerin, öğretmenlerimizin, emniyetimizin, jandarmamızın, silahlı kuvvetlerimizin herkesin katkısı olacak. Bu iftarı, dostluk, kardeşlik, dayanışma içerisinde gerçekleştirdik. Hepinize bundan sonraki yaşantınızda sağlıklı, borçsuz, çalışma,iş hayatı diliyor, sevgi ve saygıyla selamlıyorum." diye konuştu.

Yemek sonrası Kaymakam Ünlüsoy, Birlik Başkanı Sözütek ile protokol mensupları ve esnaflar bir arada oturup sıcak ve samimi bir sohbet ortamı oluşturdular. Başkan Sözütek ile başkanlar, Kaymakam Ünlüsoy ve protokol üyelerini kapıya kadar uğurlayarak vedalaştılar.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2016, 16:20

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2